Jak na podomítkové rolety v domě bez zateplení?

Jak na podomítkové rolety v domě bez zateplení?
SVRet29
17. 12. 2021
Dotaz
6 komentářů

Jak na podomítkové rolety v domě bez zateplení?

Ahoj všichni, neřešil jste někdo podomítkové rolety v domě bez zateplení? Budeme mít obvodové zdi z Ytongu 50 cm, tj bez dodatečného zateplení. Nezdá se nám, jak jsou v projektu (viz obrázek) vyřešeny překlady. V podkroví se nám zdá malá šířka věnce a v přízemí se nám nezdá OK mít nosný překlad pouze na polovně šířky obvodové zdi. Pokud jste tohle někdo řešil, můžete se podělit o zkušenost než půjdeme zpět za architektem a statikem? Díky a krásné svátky všem.

Kapycnik 20. 12. 2021 22:00:56

Zdravím,
řešil jsem ten samý případ. Také stavím z Ytongu Lamda YQ 500mm.
Na začátek je dobré vědět jaký box pro rolety tam bude osazen. Tzn. oslovit výrobce rolet, poslat mu rozměry oken a on navrhne velikost boxu (liší se podle výšky oken). Až poté má smysl řešit skladbu překladů a tepelné mosty. Ytong má zpracované množtví řešení pro jednotlivé tloštky zdiva i s diagramem prostupu tepla a statickým posouzením, vetšina toho je na stránkách, pokud tam není tvůj konkrétí případ je dobré se na ně obrátit.

Takhle od oka bych tipnul, že pro okna výšky 600mm by stačil box 140x140mm (v řezu nemáš okna jiná, tam to bude asi jinak). V1.NP je jasně vidět, že není jen jeden překlad, ale jsou tam dva šikmo nad sebou (jeden nad oknem a druhý nad roletama), Překlad bude mít zřejmě šířku 250mm, box teoreticky 140mm, tzn. zbyde tam min. 100mm na zateplení. V 2.NP opět pokud staticky vyjde věnec 250mm, box 140mm tak tam zbývá ještě dost místa na zateplení. Navíc místo nad boxem již nahoře nemusí nic držet a může být dolepeno izolantem až ke střeše.

PS: s Ytongem Lamda YQ 500mm je při stavbě od dost více práce oproti 450mm, protože nemá pero a drážku a musí se promazávat, ale výhoda je právě v těchto detailech, že je tam dostatek místa na dodatečné zatelpení třeba právě tohoto překladu.

Jirka

SVRet29 9. 1. 2022 0:03:21

Diky, Jirko, ty dva preklady tam vidim, ale jsou jenom na polovine sirky zdiva, tak mi nejde do hlavy, jak pak na nich sedi jeste dalsi sary zdiva o dvakrat takove sirce... Ja to vidim tak, ze udelame jeden preklad nad okennim otvorem do max sirky 25 cm (to necha min 25 cm na roletu, coz bude vic jak dost) a v sare nad tim poloprekladem udelame zelezobetonovy preklad po cele sirce zdiva). Asi tak... Zdravim vsechny a stavbe zdar!

Kapycnik 9. 1. 2022 21:43:43

Kdyz uděláš železobetonový překlad v celé šířce zdiva, tak tam budeš mít tepelný most jak kráva a když by jsi tam dal z vnějšku třeba 15cm polystyrenu tak zase nevyneseš tu cihlu nad tím. Lepší je se držet toho co jsem psal, viz. odkaz přímo od ytongu: https://marketing.xella.cz/cad/detail.php?idLink=25×tamp=1641763963740
Pokud tam nemáš vetknutý strop jako oni, tak tam dáš za místo věnce jen cihlu 250mm. Jinýmy slovy, šár s kaslíkem bude vypadat takto: kaslík 180mm, 70mm izolace, 250mm překlad. Nad tím bude šár vypadat takto: 200mm překlad (nad kaslíkem), 80mm izolant, 220mm cihla Lamda YQ. Další šár už klasinky 500mm Lamda YQ.

Samozřejmě to platí jen do určitých rozponů překladu. Ytong na to má opět tabulky, případně je potřeba to řešit s projektantem.

SVRet29 16. 1. 2022 13:49:07

Jirko, diky moc za komentar, konecne jsme to pochopili, mas naprostou pravdu. Jeste jednou diky a hezky den, LaM

Honza S. 17. 12. 2021 15:24:10

Dobrý den,

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že tuto problematiku rozhodně nepodcenit. Určitě kontaktujte projektanta a domluvte se s ním, jak je detail řešený (i z hlediska tepelných mostů). Také bych doporučil se případně obrátit přímo na nějakého dodavatele stínící techniky a řešení s ním zkonzultovat (zajít někam na showroom)

V našem případě jsem postupoval přesně dle projektu a nakonec jsme při realizaci stínící techniky museli většinu VARIA (polystyrenová příprava pro kastlík) uřezat, protože nábal žaluzie byl na výšku větší (záleží jaká budete mít na výšku okna). A z důvodu méně prostoru pro izolaci se musela použít fenolická pěna. Zbytečně se tak vyhodilo cca 20 tis. za VARIA.

Dejte si určitě pozor a raději to řešte s projektantem + přímo firmou přes stínění.

Honza.

SVRet29 18. 12. 2021 11:25:12

Ahoj Honzo, diky za komentar. Mrzi nas, cim jsi si musel projit a prekvapuje nas, ze tohle uz neni davno nejak optimalne vyreseno. No nic, uvidime, co nam posle dodavatel stinici techniky a to pak budeme muset vyresit s projektantem a statikem. Fakt doufame, ze nebudeme muset mit roletove kastliky na fasade... Hezke svatky a vse nejlepsi do noveho roku.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4