Fotovoltaická elektrárna na RD

Fotovoltaická elektrárna na RD
Tomáš
12. 11. 2021
Dotaz
4 komentáře

Ahoj všem,

po dlouhém hledání stavebního pozemku, který by nám padl do oka (cca 2,5 roku), se nám před pár měsíci konečně poštěstilo a pozemek je již koupen. Vrhli jsme se tedy hned na vymýšlení našeho ideálního RD pro naši zatím 3členou, ale již brzy 4členou rodinu :-).

Dnes jsem tedy měl schůzku s našim projektantem o našich představách a zabrousili jsme do téma FVE. Projektant mi tvrdil, že od příštího roku je povinné mít na RD FVE - výkon by měl být stanoven dle výsledku energetické náročnosti budovy. Bez jejího návrhu a poté tedy i provedení prý nebude možné nový RD povolit a poté ani zkolaudovat.

Když jsem dnes přišel domu, tak jsem si o této věci chtěl přečíst více, jelikož jsem toto nařízení nikde nějak nezaznamenal, ale ani na internetu nemůžu najít, že by něco takového mělo být povinné od 01. 01. 2022. Chtěl bych se tedy zeptat již zkušenějších harcovníků, zda jsem projektanta pouze špatně pochopil a nebo jak to s tou FVE tedy je?

Za případné odpovědi či korekce mých milných představ předem děkuji :-)

Tomáš

jarkane 12. 11. 2021 11:47:50

Ne, žádný právní předpis takovou povinnost nestanoví.

Tomáš 13. 11. 2021 16:07:04

Děkuji za komentář, budu to tedy muset s projektantem znovu prodiskutovat, co tím vlastně myslel.

Mireček 14. 11. 2021 8:46:51

Zřejmě primární energie z neobnovitelných zdrojů. Toho se dá docílit různými způsoby. Pokud chcete elektrokotel, nebo elektrické přímotopné kabely tak opravdu asi jen s fotovoltaikou. Pokud místo toho budete mít tepelné čerpadlo, tak žádná fotovoltaika potřeba není.

Tomáš 14. 11. 2021 19:32:16

Ne, žádný elektrokotel, klasicky tepelné čerpadlo. A co se týče FVE, tak tu bychom asi také chtěli, ale nejprve chci vidět nějakou kalkulaci a vyčíslenou návratnost, aby to dávalo smysl, proto mě zarazila ta "povinnost". Tak teda netuším, co tím pán myslel a musím to s ním ještě probrat.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4