Reklama
Reklama
Vyhledat: 
Odpovědět

Téma: Je důležitější ZB nebo PÁS? XPS soklu 50cm v zemi?

Vložil: Michal91
Dne: 29. lis 2017 17:04

Zdravím:) Od projektanta jsem dostal zatím hrubě vypracované základy.
Předem bych rád upozornil,že to nebylo nejspíš nějak důkladně počítáno,ale navrženo na jistotu. Mluvil jsem s člověkem který má stavební firmu a v naší oblasti není nijak problémová půda. Říkal mi,že by bez problému měli stačit dvě řady ZB a základový pás by klidně udělal hloubku jen 50 a dá za to ruku do ohně.
Bude to podkrovní dům stavěný z porfixu 30+ eps. Na střeše pálená krytina.
Vím že můj dotaz možná zní hloupě a samozřejmě mi nejspíše poradíte ať si seženu někoho kdo to pořádně propočítá,ae nejdříve bych rád věděl jestli tu je třeba někdo kdo stavěl podobných rozměrů a zajímalo by mě jaké základy měl on.
Jde mi v souhrnu o to jestli je to pro někoho kdo tomu trochu rozumí už na první pohled přehnané,nebo jestli se jedná o standartní hloubku a šířku pro tyto domy:)


Také jsem se ještě chtěl zeptat na podlahu. Finálně se počítá 20cm. Zateplení+podlahové vodovodní topení +plovoucí podlaha. Nebude to slabá vrstva EPS?

Děkuji moc za případnou radu:)Dovolil jsem si upravit název tématu,abych nezakládal nové téma. Aktuální dotaz bude můj nejnovější příspěvek:)
Přílohy:
Poslední úprava: 17. led 2018 18:39 od Michal91.
Odpovědět

Vložil: 5CH
Dne: 30. lis 2017 08:12

Z jednoho výkresu a bez jakýchkoli dalších informací nelze nic specifického říct. Ale aspoň se projektanta zeptejte proč má základ pásu základovou spáru v -1,800, jestli by nestačilo o 200mm výše. (Úspora 4-5m3).
Odpovědět

Vložil: Jiří
Dne: 01. pro 2017 13:03

Já se v tom teda nevyznám. Ale asi to mám podobně. Stejný dům (akorát místo Porfixu mám Porotherm), stejná nedůvěra, jen obavy opačné - aby to nebylo poddimenzované :-D ...
Základy mám taky 60 široké, spáru mám taky -1,8. Z toho 1,4 je pod zemí. Podle geologa mám mít krytí základové spáry minimálně 1,2 v případě zakládání na písčitých vrstvách, a krytí minimálně 1,6 pokud budu zakládat na jílu. Výška pasů versus výška ZB se liší jak na které straně (mám pozemek z kopce).
Podlahu (stejnou) mám 21 cm.
Odpovědět

Vložil: ing. arch. Martin Veber
Dne: 01. pro 2017 15:26

Nechci tupě tvrdit, že máte mít statika, jen bych poukázal na zajímavý ekonomický aspekt... Úspora zmiňovaných 5m3 betonu může znamenat nižší finanční náročnost provedení klidně i o 15 tisíc, pokud bude menší objem těžené zeminy, menší doba chodu bagru, méně práce při zalévání a třeba i méně pažení v nesoudržné zemině. Za tyhle peníze se dá často pořídit parádní statika na rozhodující konstrukce celé stavby.
Ing. arch. Martin Veber
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 607 91 66 93
Odpovědět

Vložil: Michal91
Dne: 17. led 2018 18:45

Tak už se konečně začíná blížit realizace a já bych měl ještě pár dotazů.
Ale předem chci upozornit,že moc dobře vím,že nejlepší by bylo mít statika,ale zajímal by mě spíš názor i praktická zkušenost ostatních.

1) Když bych chtěl ubrat na základech bude pro pevnost lepší ubrat třeba 25cm na výšce základového pásu,nebo ubrat ztracené bednění?

2) řikám si teď jestlí není 300 bednění málo,ale vzhledem k tomu,že budu zdít z 300 porfixu a položí se přesně na bednění,tak by snad problém být neměl.

3) Když bych ubral jednu řadu ZB sokl bych mohl zateplit maximálně do hloubky 50cm. Všude se dočítám že by to mělo být k 80cm. Zajímalo by mě jestli někdo nemá nějakou zkušenost s použitím menší hloubky. Zda-li je to pořád hodně přijatelná varianta,nebo jestli by hrozilo,že se mi nějak dostane do objektu vlhkost.

Nejsem v záplavové oblasti a pozemek je dá se řict v rovině.
Odpovědět

Vložil: yuraj
Dne: 17. led 2018 20:15

1) méně pracnější určitě bude ubrat 1 řadu bednění. šetřit na pásech kde bude stát patrový dům dle mého názoru nelogické
2) Klidně, pokud uděláte vše precizně. Možná to bude i lepší kvůli zateplení soklu s přesahem na stěnu. Nevím jak u Porfixu, ale u Porothermu cihla začíná byt nosná od 17,5 cm a zbývá Vám dost prostoru na založení první řady.
3) Stavil jsem bednění z XPS od Stavomodulu rovnou na pásy a těž mám hloubku cca 50 cm. Neřešil jsem to.

Je to jen můj osobní neodborný názor. Stavbě zdar.
Poslední úprava: 18. led 2018 10:54 od yuraj.
Odpovědět
Odpovědět