Ke značení pasů pro bagristu určitě doporučuju vápno. Značící sprej jsme použili pouze na určitá místa. Na zemině brzy zanikne a nejde moc vidět. My použili růžovo/červený a modrý (možná jiná barva jde vidět lépe). Protože jsme měli k dispozici nivelační laser, hloubku pasu jsme kontrolovali jím, ale i tak jsme si na nějaké centimetry nehráli
Laser jsem pak použil i pro vyznačení výšky, kam až bude sahat beton. A tady byl první kámen úrazu. Pokud to není laser, který se sám vyrovná /samonivelační, tak si opravdu vyhrajte s jeho vyrovnáním. Zabere to maximálně 5 minut na víc, ale později to ulehčí spoustu práce. Já myslel, že je laser samo-vyrovnávací a tak jsem ho dal do váhy jen cca. Jenže on nebyl. Pokud máte odchylku jeden stupeň tak na 10ti metrech máte rozdíl téměř 9cm. A o to více pak musíte podhazovat ztracené bednění.
Ponaučení – umístit laser někam do středu stavby, aby se eliminovaly případné odchylky, a fakt pořádně vyrovnat nebo pak použít ten samo-vyrovnávací laser. Rovněž se dá použít stará dobrá šlauchovnice.
Při ukládání zemnícího pásku určitě použijte rukavice a rozdělávejte ho až v pase. Podkládání zámkovkou nebo kamením je vlastně zbytečné (POZOR, pásek nesmí být na zemi, aby nedošlo k nějakému zmatení). Pásek pořád pruží a z podkladu sjíždí. Stačí ho dát na volno a při lití betonu třeba hráběmi pozdvihnout, aby byl beton i pod ním. V tom betonu pak až na dno znovu nesedne.
Ponaučení – nervy při podkládání pásku, kdy pořád sklouzával z podpěr si ušetříte tím, že vám někdo při lití pásek nadzvedne, než podteče betonem, o metr dál podzvedne zas atd.. Pro spojování mezi sebou a pak při napojování bleskosvodu se hodí ještě jedny ruce, jinak budete hodně nadávat a pokud vám sem tam šrouby spadnou i do bahna, budete na to s láskou vzpomínat
My jsme si kvůli počasí objednali pumpu, takže jsem na lití pasů stačil sám. Zahlazování a zaklepávání betonu prováděla přítelkyně otočenými hráběmi, protože jsem zapomněl připravit nějaký nástroj z trubky nebo něco podobného. Ale šlo to celkem pěkně, na pasy určitě dostačující. Pro dodržení výšky jsme měli značku každé 2m. A to konkrétně 6tku roxor zapíchnutou do boku pasu. Bohužel zaměřenou laserem bez ideální roviny. Takže ve výsledku byl rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem pasu 10cm (zjištěno až po zatuhnutí). Pak sme půl metrové roxory zapíchnuli do polo-zatuhnutého betonu tak, aby cca 30cm trčeli. Tohle bych už nikdy neudělal. Asi milionkrát sem o ně zakopnul při pokládce první řady bednění. Máte z toho odřeny nohy a každou chvíli vám roxor zavazí při pokládce bednění. Já měl 40 ztracenky, takže 35kg radosti a když to musíte navlíkat na ten trčící ostrej roxor, tak jen nadáváte a zbytečně se nadřete.
Ponaučení – kdo se vydá cestou roxorů v pasu, tak polo-zatuhnutý beton je relativní pojem. Můžete je začít zapichovat téměř hned po vylití. Ony se ty roxory nepotopí. Později tam jdou velmi ztuha. Příště bych vrtačkou po usazení první řady bednění v klidu udělal díry do pasů a roxory tam natloukl případně na chemickou kotvu.
Ztracené bednění jsem si nechal složit po celé stavbě, abych ho pak nemusel daleko nosit. Naštěstí mi jej přivezl fajn chlápek, kterej byl ochotnej a pohrál si s tím. Jenže já sem si to inteligentně dal do vnitřku stavby, abych si pak nemohl proměřit uhlopříčky domu, kvůli hromadě palet plných ztracenek 😊
Ponaučení – složit raději mimo vnitřek stavby kolem pasů, aby jste si mohli zkontrolovat úhlopříčky.
O K9. 4. 2023 7:15:34
Pište dále, pomohlo :)