Topení – II. část

Autor: Janina a Vašek (30 příspěvků)
31. 10. 2011
7 komentářů
Topení – II. část
Příspěvek stavebníka
Duben 2011, červen – září 2011Téměř po půl roce jsme opět pozvali topenáře na dokončení topení – tedy zapojení kotelny a osazení radiátorů.

Jak jsme již psali dříve, vytápět budeme zplynovacím kotlem Atmos. Po mnoha peripetiích se sháněním dřeva (nakonec jsme ho sehnali asi po roce a teď čekáme, až vyschne) jsme ustoupili od kotle na dřevo a volíme kombinaci dřevo-uhlí. Vedle kotle je umístěna 1000 litrová akumulační nádrž s tím, že vedle je místo ještě na jednu, kdyby bylo třeba.

K zapojení kotle do otopné soustavy se asi moc vyjadřovat nebudu, protože se v tom vůbec nevyznám – ale princip vytápění by měl být takový, že napřed se nahřívají radiátory, k těm je přes RTL ventily připojena podlahovka, a nakonec se nahřívá aku nádrž. Jo a ještě se nahřívá bojler… Jak to funguje, budeme moci napsat tak nejdříve za rok 

Jinak první zatopení jsme provedli 21. 4. 2011, což byl po mnoha chladných dnech první téměř tropický den

Reklama

Víc se toho asi napsat nedá – tohle je prostě o tom pocitu tepla

Krb

A teď ještě naše slavná epizoda s názvem krb… Po mnoha rozmýšleních, jestli vůbec mít druhý zdroj tepla na ohřátí se v přechodných obdobích… poté, jestli mít krb nebo krbová kamna… jak vyřešit úplně debilně postavený komín… jestli si krb postavit sami nebo to radši svěřit odborníkovi… ale jakému a za kolik… potom jak srazit cenu, když jsme si vymysleli, že chceme krb částečně obložit kachlemi… no po tomhle všem jsme se rozhodli, že teda krb mít budeme, ale bude to největší luxus v celém domě a cenu snad ani nikomu neřekneme

Po dlouhém nahánění krbaře a dohadování se o vzhledu krbu a ještě delším naháněním k jeho stavbě, začal krbař jezdit… První den přilepil k podlaze dva ytongy a odjel… Za pár dní přijel a posadil na ně krbovou vložku (nakonec máme Ferlux 701) a odjel… Po pár dnech přijel a začal s obestavbou… hurá… jenže se konečně podíval na komín a zjistil, že máme prasklou šamotovou tvarovku pro zaústění do komína a že musíme komín vyvložkovat… Takže přijel kominík a zjistil, že nemáme prasklou jen jednu, ale celkem už osm těch tvarovek a že se to vyvložkuje – mimochodem tohle vyvložkování stálo v podstatě tolik, co nový komín… Ale v tu chvíli už se na to nešlo vyfláknout a komín zatarasit jako jeden velký omyl, protože už nám pod ním stál podstavec s vložkou a částí obestavby…

Reklama

S tím se samozřejmě stavba opět protáhla, protože se čekalo na kominíka a potom až bude mít zase krbař čas… Bohužel další zdržení se dostavilo s kachlemi… Do výroby se totiž zadaly až poté, co byla obestavba hotová a mohly se spočítat kachle (to byl nápad krbaře, podle mě se to mohlo už dávno)…

Takže konečná fáze nastala až v září. Ale nakonec jsme spokojeni… Teplíčko, romantika… a všude bordel – co víc si přát

Náklady

Název položkyCena
Kotel, akumulační nádrž, radiátory, bojler
140 000 Kč
Celkem140 000 Kč
Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Janina a Vašek
Janina a Vašek (30 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

monijika3. 9. 2016 13:45:42

Ahoj Jani a Vašku, máte moc krásný krb, já ted budu řešit topení a chtěla bych ty samé radiátory, můžu poprosit jaký je to typ přesně?

Díky monika

Janina a Vašek

Janina a Vašek12. 12. 2014 14:54:55

V kotelně jsme dali pouze beton a pod nádrží ho vyztužili kari sítí.

Pepa5. 10. 2014 13:07:28

Ahoj, dávali jste pod akumulační nádrž nějakou izolaci (do podlahy) - např. XPS nebo jste podlahu pouze vybetonovali...
Jak často je nutné přikládat? Vybíráme kotel a nemůžeme se rozhodnout. Díky

Karel Chlumecký19. 10. 2012 18:13:55

Dobrý den Jano a Vašku.Koukal jsem na váš krb Ferlux 701.Máme v domku stejný krr a chtěl bych vás poprosit zda by jste nám mohli poslat foto krbu zevnitř jak je tam umístěn (deflektor kouře) je to ten strop co je uvnitř vložky.Protože my jsem to při přepravě na místo vyndali a teď nevíme jak to tam patří :-( a při otevírání dvířek nám jde hrozně kouř dovnitř.Vám do místnosti nic nekouří při otevření?A s vložkou jste spokojeni?Děkujeme Karel a Iva

Janina a Vašek

Janina a Vašek28. 12. 2011 20:26:58

Ano, obestavba je opravdu z desek silca (nebo něco podobného). Ytong použil pouze pod úrovní krbové vložky, kde nedochází k ohřávání materiálu a na niku na dřevo. Samozřejmě známe i lidi, co to mají celý obezděný z ytongu - ale to bysme nechtěli. Jinak na stavbě opravdu nic těžkého nebylo, ale člověk si většinou dopředu moc nevěří, zvláště když se jedná o "zkrocení ohně".

Míra a Maruška

Míra a Maruška29. 11. 2011 8:43:26

Ahoj. Vláďovi a Lucce, soudě podle fotek myslím, že to ytongem obložené není. Ve předu je vidět velká deska a ytong je max. 60x25 cm. To vypadá na desky silca nebo něco podobného. Ty se dělají ve velkých formátech. Jinak obestavby od odborníků jsou opravdu velice drahé. Nám realizace svépomocí vyšla o třetinu levněji. Doporučuji nastudovat návody a jít do toho sám. Neměl jsem z toho také dobýr pocit, ale nakonec jsem se do toho pustil a teď zpětně to nebyl až takový oříšek. Krb nám slouží už dva roky a vcelku bez problému.

Vláďa a Lucka

Vláďa a Lucka13. 11. 2011 20:23:24

Zdravím, krb je opravdu luxusní, taky si ted vymejšlím jak udelam obestavbu, ale radeji sám, už nemame finance na další řemeslniky :)
p.s. to vam to obložil ytongem až nahoru ? pokud jo tak si přečtěte pár diskuzy na temy ytong a krbová obestavba.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama