Stavba zahradního skleníku svépomocí

20.06.2018 08:25 3664 zhlédnutí
skleník svépomocí skleník svépomocí
Příspěvek stavebníka

Původně jsem plánoval postavit svépomocí celý dům jen s využitím známých a několika různých odborníků z okolí, ale léta plynula a s manželkou jsme začali vlastní domeček řešit až chvíli před padesátkou, kdy už nebylo tolik sil, elánu a kvůli práci ani času. Domeček jsme si tudíž nechali postavit na klíč, ale já jsem se rozhodl postupně přiložit ruku k dílu a vybudovat si pro mě ideální zahradu i s několika stavbami. V tomto článku bych se chtěl s Vámi podělit o stavbu skleníku a případně někomu dodat pár rad do začátku.

Předem musím říct, že jsem se do stavby skleníku pustil spíše náhodou a to proto, že jsem sehnal skleněné tabule za odvoz. Kdybych měl veškeré sklo kupovat, pak by se celá stavba prodražila natolik, že bych do toho nešel. Nicméně sklo jsem měl, kameny do základů zbyly nějaké ze stavby plotu, stejně jako písek. Musel jsem tudíž koupit jen ocelové T- profily na konstrukci a čtyřhranné čtvercové trubky na spodní rám. T- profily jsem zvolil kvůli jejich ceně, pevnosti a možnosti do nich pohodlně vkládat skleněné desky. Zvolil jsem půdorys skleníku 3x6 m tak, aby mi se započtením nějakého odpadu vyšlo sklo a aby byl skleník dostatečně velký na pěstování rajčat, paprik, salátu a nějakých dalších menších druh zeleniny současně. Po vybudování základů (musím uznat, že vše dělat ručně byla docela fuška) jsem se dal na svařování profilů. Pomáhal mi občas kamarád, jindy manželka- sám bych si na svařování celé konstrukce asi netroufl. Konstrukci jsem postupně posvařoval tak, aby se akorát mezi T-profily vešly skleněné tabule a já je nemusel zbytečně řezat víc, než je nutné. Největší práce byla asi s výrobou oken a dveří, ale pokud člověk umí trochu svařovat a má představivost, pak to není žádný zásadní problém. Po svaření celé konstrukce a natření antikorozní barvou jsem postupně nařezal a uchytil veškeré skleněné panely a to silikonem určeným do venkovního prostředí. Vždy jsem silikonem máznul T-profily, sklo uchytil na své místo a pak ještě silikonem zatřel vzniklou spáru.

Skleník už máme na zahradě cca 10 roků a nakonec jsem rád, že jsem se do jeho stavby vrhnul. Od jeho postavení slouží perfektně a věřím, že ještě hodně dlouho sloužit bude na rozdíl od některých výrobků, které občas vídám na zahradách některých známých a kamarádů.

Stavební etapa: Skleník / Foliovník

2 komentáře

pavelb
napsal(a) pavelb/09. srp 2018 21:11

dobrý den, super výtvor, věřím, že vám dělá radost, také jsem sám stavěl, těsně po revoluci a držel než jsem domek prodali....Teď máme zahradu jen úzkou nudličku, kam jsem musel dát jen minskleník, vypadá takto https://tatogroup.com/cs/1940-zahrada , je sice už koupený, ale i tak jsem na něj hrdý...

Odkaz Komentáře
pavelb
napsal(a) pavelb/09. srp 2018 21:10

dobrý den, super výtvor, věřím, že vám dělá radost, také jsem sám stavěl, těsně po revoluci a držel než jsem domek prodali....Teď máme zahradu jen úzkou nudličku, kam jsem musel dát jen minskleník, vypadá [url=https://tatogroup.com/cs/1940-zahrada]takto[/url], je sice už koupený, ale i tak jsem na něj hrdý...

Odkaz Komentáře

Nové články na Svépomocí.cz

Související články