Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Zahradní domek s kůlnou

Zdravím všechny stavebníky. V tomto článku se chci podělit o zkušenost se stavbou zahradního domku s kůlnou.

Každého jistě napadne otázka, kam s nářadím a materiálem během stavby. První myšlenka byla, že zakoupíme plechovou boudu za cca 10 000 Kč, která by se následně prodala. Po nějaké době se myšlenka rozplynula a rozhodli jsme se, že postavíme již permanentní zahradní domek s kůlnou.

Následovala otázka, jak by mohl takový domek vypadat? Vzhledem jsme se inspirovali na internetu. Technologicky jsme si zahradní domek navrhli sami. Výsledek posuďte sami v galerii.

Pokud vás zajímá, jak jsme postupovali, čtěte dále.

Základy jsou základ a když už tak pořádné. Zednickou šnůrou a kolíky jsme si vyznačili, kde bude domek stát. Na každém rohu a uprostřed se vykopaly díry o velikosti cca 50x50x80cm, vzhledem k tomu, že máme pozemek samý jíl, nebyla to žádná sranda. Následovalo betonování patek. Na základy padla téměř 1 tuna betonu. Plán byl takový, že za jedno odpoledne vybetonujeme všechny patky, jelikož jsme míchali beton v kyblíku AKU vrtačkou, moc to nevyšlo a stihli jsme pouze 2. Od nejvyššího rohu jsme si nastavili nulovou výšku a tu jsme přenášeli na další patky abychom měli dokonalou rovinu. Na vrchol betonového základu se usadila tvárnice ztraceného bednění, ta se vyvážila do roviny, vyplnila betonem a vložila se do ní patka s roxorem. Další den jsme se ponaučili a poprosili sousedku o elektřinu, vzali jsme ruční elektrickou míchačku a vaničku a hned to šlo lépe, umíchali jsme jednu patku najednou a během chvilky. Patky se nechaly vytvrdnout do víkendu, kdy se měl začít stavět skelet zahradního domku.

Měli jsme trochu obavy, abychom měli všechny patky hezky za sebou, abychom do nich mohli usadit 6 metrů dlouhý hranol. Všechno by krásně sedělo, kdyby jedna patka nebyla o 10mm menší než ostatní (chyba při nakupování). Tento zádrhel jsme vyřešili zbroušením hranolu v místě usazení.

V sobotu jsme naběhli v plné parádě, natěšení, že se bude něco dít. Dřevo jsme brali z pily, bylo to tedy hrubé dřevo a bylo třeba ho zbrousit a naimpregnovat. Jeden tedy brousil, další impregnoval a 3 usazovali, šroubovali, montovali, měřili a řezali. V mezičase přípravy dřeva jsme mysleli na drenáž pod domkem, jelikož se na pozemku hodně drží voda. Udělali se tedy celkem 4 vrty do hloubky 70-80cm. Při spojení vrtů se vytvořilo pod domkem „Y“ s vyvedením mimo zahradní domek. Všechny tyto výkopy a podlaha pod domkem se vysypaly kamenem fr. 32/63 mm.

Jako první jsme si usadili 6 metrové hranoly 10x10cm, ty se přišroubovaly ke každé patce 3mi M10x140 strojními šrouby. Dále se usadili 2,8 metrů dlouhé hranoly 10x10cm na boční strany a střed domku, původně bylo v plánu udělat „tesařské uložení“ hranolů na sebe a dále by boční a středový hranol podpíralo tesařské kování U třmen (botka). Bohužel, na řezy se zapomnělo a po zhodnocení situace jsme již neopravovali. Třmen je přichycen k 6ti metrovým hranolům 4mi M12x140 strojními šrouby.

Následovalo usazení 4 čelních svislých 2,3 metrů dlouhých hranolů 10x10cm. Ty jsou přichyceny úhelníky ke konstrukci podlahy, spojeny šrouby do dřeva s 6ti hranou hlavou. Stejným způsobem se usadily 3 zadní svislé 2 metry dlouhé hranoly 10x10cm. Každý hranol se pracovně uchytil deskou k podlaze. Na čelní i zadní stranu se položily 6ti metrové hranoly 10x10cm, které se spojili se svislými hranoly úhelníky 80x80mm. Jelikož už byl večer, usadili jsme na levou a pravou stranu 4,3 metrů dlouhá krokev 10x8cm, aby nám do druhého dne konstrukce nespadla.

Druhý den jsme dokončili konstrukci střechy – krokve. Dokončila se podlaha, kde se vložily další 2 hranoly 10x10cm usazených na třmenech a na ty se z boků připevnil další prvek podlahy deska 10x5cm (celkem 8 kusů). Mezitím se připravily latě na střechu, které jsme tedy přimontovali ke krokvím s rozestupem od sebe 40cm. Přesah střechy na čelní a zadní straně je cca 60cm a na bočních stranách 30cm. Pro zpevnění konstrukce jsme ke svislým hranolům namontovali vzpěry a částečně se obednila deskami 1 strana dřevníku.

Další víkend v sobotu se dokončili vzpěry ke svislým hranolům a čelní stěna se na straně dřevníku ještě doplnila o další 2 svislé hranoly 8x8cm, které zúží vchod do kůlny. V neděli se připravovaly další palubky na obití zahradní domku, dokončilo se bednění dřevníku a namontovala se část podlahy. V pondělí se pokračovalo v montáži podlahy, namontovaly se palubky na zadní stranu zahradního domku a část pravé strany, bohužel nám začalo pršet a byli jsme nuceni ukončit veškeré práce. V úterý se dokončila pravá strana domku a namontovaly se palubky rovněž na přední stranu a prostor nad dveřmi, již finálně se dokončila podlaha v zahradním domku. Během týdne jsem dokončil stěnu mezi domkem a kůlnou. V pátek se montovaly na strop dodatečně hranoly 8x8cm pro zpevnění celé konstrukce.

V sobotu jsme namontovali plechovou střešní krytinu a dokončili drobnosti – kousek podlahy v dřevníku, palubky řezané v úhlu, podbití stropu v zahradním domku OSB deskami apod. V neděli jsme začali podbíjet střechu.

Přes pracovní dny se dokončilo podbití střechy a jelikož nám zbyli OSB desky, rozhodli jsme se, že podbijeme i strop v dřevníku. Prozatím máme pouze provizorní dveře, potřebujeme svařit kovovou konstrukci na které budou namontovány palubky, také budeme ještě montovat okapnici, závětrné lišty a okap.

Následně jsme celou stavbu natřeli ořechovou barvou a výsledek už posuďte sami.

 

Náklady

Název položky Cena
Zahradní domek 37 000 Kč
Celkem 37 000 Kč
Naposledy změněno čtvrtek, 10 květen 2018 11:43

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Tomáš a Katka

Tomáš

Věk: 23
Koníčky: IT, technologie, auta
Zaměstnání: IT specialista

Katka

Věk: 24
Zaměstnání: Operátor

Detaily domu

Kraj: Moravskoslezský
Velikost pozemku: 1 152 m2
Zastavěná plocha domu: 167 m2
Podlahová plocha domu: 139 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 2 850 000 Kč
Celkem prostavěno: 515 275 Kč

Související články

VIDEO: Zahradní domek - ideální řešení kam uklidit nářadí na zimu

VIDEO: Zahradní domek - ideální řešení kam uklidit nářadí na zimu
Zahradní domek slouží především k uskladnění zahradního vybavení. Lze jej využít celoročně, a pokud si vhodně zvolíme materiál, najde uplatnění na každé zahradě. Je ideálním místem na uskladnění sekačky, zahradního…

Zahradní domky – jednotlivé typy materiálů

Zahradní domky – jednotlivé typy materiálů
Pokud máme zahradu, stojíme často před problémem, kam umístit sekačku, lopatu, rýč či jiné náčiní. K tomuto účelu nám ideálně poslouží zahradní domek na nářadí. Do něj lze uschovat také…

Domeček pro děti

Domeček pro děti
Takže se loni zadařilo, plány vyšly a ač to bylo na poslední chvíli, před špatným počasím, tak přeci jen buňka dostala svou střechu a děti dostali svůj domeček (dům) na…

Diskuzní fórum

    • Opěrná zídka
    • Jde mi spíše o to, jestli ty 3 řady 20 ZB vydrží tlak patky z pergoly. Druhá strana pergoly...
    • Autor nedeto | 24. zář 2018 09:12