Instalace zahradního osvětlení svépomocí

14.04.2016 12:00 11427 zhlédnutí 2 komentáře
Redakční

Plánujete osvětlit zahradu? Přinášíme vám návod, jak osvětlení správně rozmístit a jak jednoduše namontovat.

Instalace zahradního osvětlení krok za krokem

Pro montování osvětlení navrhujeme použít například systém zahradního osvětlení značky Garden Lights, kde je vše přizpůsobeno tak, aby byla instalace možná svépomocí a zvládl ji téměř každý. Jde o velmi jednoduchý stavebnicový systém napájený přes 12 V bezpečnostní transformátor. Jedním systémem tak můžete nasvítit terasu, jezírko, stromy a cesty v zahradě.

Krok 1: Určete si, co chcete osvětlit

Začíná se tak, že si určíte, co chcete osvětlit. Potom si vyberete vhodná svítidla ze systému Garden Lights. K napájení systému je potřeba (ovládaná) zásuvka, nebo lze ovládání řešit pomocí systémového soumrakového čidla s časovačem.

Krok 2: Zapojte transformátor

Do zásuvky zapojte transformátor a od něj budou začínat kabelové rozvody. Potřebný výkon transformátoru určíte součtem Wattů všech vámi vybraných svítidel. Například při použití deseti reflektorových svítidel Arcus o příkonu 5 W  (10x5 = 50) budete potřebovat 60W transformátor Garden Lights.

Krok 3: Vytyčení délky kabelů

Veškerá svítidla mají vyvedené kabely ukončené šroubovacím konektorem. Následně je nutné určit a změřit trasu kabelového vedení. Většinou volíme trasu vedle obrubníků nebo podél plotu, aby nedošlo k poškození kabelů při pracích v záhonech. Kabely jsou na bezpečné napětí 12 V a není nutné je zakopávat hluboko do země. Většinou je umisťujeme do 10 cm pod povrch. Díky tomu lze osvětlení velmi jednoduše instalovat i v již hotových zahradách.

obrazek kouzlo osvetlene zimni zahrady 1597 obrazek zimni atmosfera jak v pohadce 1598 obrazek osvetlena zahrada v zime 1599

Krok 4: Pospojujte kabely

V nabídce jsou hlavní kabely s přípojnými místy pro svítidla, prodlužovací kabely a rozbočovač. V systému Garden Lights jsou veškeré kabely vybaveny již nainstalovanými konektory, takže vše jednoduše pospojujete a do přípojných konektorů se zapojí vybraná a nainstalovaná svítidla.

Krok 5: Zkontrolujte délky kabelových vedení

U 12 V systémů platí určitá omezení pro délky kabelových vedení. Při použití klasických halogenových světelných zdrojů, může být kabelové vedení dlouhé 30 m. Při použití více svítidel však dochází již k úbytku jejich svítivosti. V dnešní době se ale používají převážně LED světelné zdroje a tam se vzdálenost kabelového vedení prodlužuje až na 70 m. Vodiče jsou konstruované pro celkové zatížení až 150 W, což při používání LED zdrojů je pro privátní zahrady dostačující. Při složitějších a větších projektech používáme více transformátorů a samostatných kabelových okruhů.

Krok 6: A je hotovo!

K ovládání můžete použít systémový soumrakový spínač s časovačem nebo dálkové ovládání.

obrazek osvetleni okoli terasy 1611  obrazek 1516


Typy zahradních osvětlení

Vybrat vhodný typ osvětlení byste měli především podle jeho účelu. Zvažte, zda chcete osvětlit cesty nebo jen podsvítit stromy za dekoračními účely. Při výběru typu světel je nejprve důležité uvědomit si, že bude vidět jen to, na co dopadá světlo. Dále si musíte říci, "co a kde chci vidět" a podle toho vybírat svítidla osvětlující daný prostor nebo věc. Ve většině případů slouží k osvětlení prostoru kolem domů a na terase nástěnná svítidla umístěná na domě.

K osvětlení cest se používají stojací svítidla a k vymezení prostoru a navigaci zase zápustná a pojezdová svítidla. Jako netradiční osvětlení prostoru a k osvětlení teras lze využít různé zajímavé světelné objekty jako svítící květináče, svítící kostky a koule. Ty dokáží prostor oživit a jsou často tahákem pozornosti všech návštěv. Pokud chcete vytvořit v zahradě zajímavou atmosféru, určitě bych doporučil zahradní reflektory. Zvýrazníte tak zajímavé rostliny, solitéry, jezírka a jejich okolí.


Jak rozmístit světla na zahradě

Světla je nutné umisťovat tak, aby neoslňovala vás ani sousedy. Světlo sice se vzdáleností ztrácí na intenzitě, ale i slabé světlo prostupující oknem do pokoje může být rušivým elementem. Není nutné používat silné světelné zdroje a osvětlovat celý prostor. 

V zahradě se snažíme vytvářet atmosféru příjemnou na pohled. Universální návod na dekorativní osvětlení zahrady neexistuje, je to kreativní práce a každý osvětlení vnímáme jinak. My například osvětlujeme listnaté stromy a méně husté jehličnany zespoda, kdy se zvýrazní kmen i větve stromu a světlo krásně prostupuje korunou. Zvýraznění kmenů a větví je krásné především v zimním období.

Pokud je olistněný strom hustší, můžeme korunu do-osvětlit i z boku. Toho docílíte tak, že nasvětlíte menší objekt v blízkosti stromu a světlo směřujete tak, aby přebytkové světlo dopadalo do koruny většího stromu. Husté jehličnany nelze dost dobře po kmenu prosvětlit, tak je osvětlujeme z boku. Velmi hezkého efektu docílíte osvětlením trvalkových záhonů ze shora. Zajímavý efekt také vytváří umístění světelných koulí o různých průměrech. Vypadá to pak, jako když vám spadnou do zahrady hvězdy.

obrazek nastenne svitidlo robers 1610

 
 Postup při výběru venkovních svítidel a příslušenství:
1) Výběr svítidel

Vyberte si svítidla z naší velké nabídky zahradních svítidel GARDEN LIGHTS, LUDECO a TULI pro všechny oblasti zahrady.

2) Výběr transformátoru

Součet Wattů všech Vámi vybraných svítidel určuje velikost potřebného transformátoru (21, 60, 150 W).

Vyberte transformátor s rezervou větší o 10-20% než je celkový součet Wattů vámi vybraných svítidel.

3) Výběr kabelů

Pro transformátory od 21 W do 60 W vyhovují kabely s označením SPT-1W.

  • hlavní kabel o délce 10 m se čtyřmi přípojnými konektory
  • prodlužovací kabel SPT-1 o délce 6 m
  • prodlužovací kabel SPT-1 o délce 2 m
  • rozbočovač SPT-2

K transformátoru 150 W musí být použity kabely SPT-3. Pro koncové vedení lze použít i kabely SPT-1.

  • hlavní kabel o délce 15 m se šesti přípojnými konektory
  • prodlužovací kabel o délce 10 m

Návod instalace osvětlení zahrad připravil Václav Holas, odborník na zahradní osvětlení ze specializované firmy LED-ZAHRADA.CZ.

Více čtěte o zahradním osvětlení v článku Osvětlení zahrad.

 

Fotogalerie

Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Instalace zahradního osvětlení svépomocí
Zahradní kalendář: v dubnu sázejte zeleninu a pečujte o trávník
Předchozí redakční článek
01.04.2016 07:59 7263 zhlédnutí
Zahradní kalendář: v dubnu sázejte zeleninu a pečujte o trávník
Redakční
Duben je tu, a proto vám přinášíme další díl...

2 komentáře

StandaS
napsal(a) StandaS
14. led 2018 17:04 / Odkaz Komentáře

Zajímavé tipy, to osvětlení stromu by mě asi nenapadlo.. My máme venkovní osvětlení jen na místech, kde ho skutečně potřebujeme - všechno od naší oblíbené značky Philips. Mimochodem, zrovna jsem od nich na toto téma četl zajímavý článek - http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/vybirate-venkovni-osvetleni :)

Zajíčkovi
napsal(a) Zajíčkovi
09. kvě 2016 19:23 / Odkaz Komentáře

Osvětlit strom? Zajímavý nápad.

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Jak pěstovat
Jak se chytře zbavit plevelů
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Jiná varianta trávníku? Travní koberce!
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Trávník s plevelem? Pomátla ses?

Související články