Reklama
Reklama
Vyhledat: 
×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 5833

Zahradní krby - výběr z hlediska použitých materiálů

Předpokládejme, že rozhodnutí pořídit si nějaký zahradní krb máme úspěšně za sebou a již začínáme mít jasno i o dispozici prostoru pro krb a tím i o volbě tvaru či velikosti krbu. Následovat může však otázka vhodného použitého materiálu či materiálů. V následujících několika odstavcích se pokusíme zahradní krby rozčlenit dle materiálů a zdůraznit jejich výhody či zápory.

 

Nejčastějším materiálem běžných stavebnicových zahradních (venkovních) krbů jsou různé druhy betonů. Není však beton jako beton.

Často velmi levné celobetonové zahradní krby (kolem 3 tis. Kč) většinou nabízené v různých obchodních řetězcích jsou většinou vyrobeny z lehkých pórovitých vibrolisovaných betonů bez zvláštní povrchové úpravy. Další materiály (čamot, litina atd.) většinou použity nebývají. Jejich odolnost proti vlivu povětrnosti - mrazu, vodě a sněhu v zimě v kombinaci s žárem ohně v grilovací sezoně může být však často nedostatečná. Často jsou tyto výrobky vhodné spíše do jižnějších zeměpisných poloh s mírnějším podnebím. Rovněž odolnost proti žáru je omezena někdy pouze na použití dřevěného uhlí a nikoliv dřeva. Vlasové trhliny v materiálu s následnou ztrátou soudržnosti materiálu pak nebývají výjimkou. Při nižším nároku na trvanlivost a komfort však i takový krb může být vyhovující variantou.

 

Další variantou betonu je beton částečně litý, pevnostní a doplněný o povrchovou úpravu. Takový materiál již podstatně lépe odolává jak povětrnostním vlivům, tak žáru ohně. Bohatá vnitřní armatura navíc zabraňuje rozpadu dílů i při vytvoření vlasových dilatačních trhlin. Vůči mrazu a vodě je takový beton odolný a jeho trvanlivost tyto externí vlivy významně nesnižují. Z pohledových stran bývají díly krbu opatřeny již přímo v základním materiálu vytvořenou povrchovou úpravou – vymývaný beton, otryskávaný beton imitující pískovec , travertin apod. . Při použití různých barev a typů drtí z přírodního kamene vzniká široká paleta možných povrchů a tak i možnost výběru povrchu vhodného pro dané prostředí.

 

Venkovní krby však mohou být vyrobeny z řady dalších materiálů. Jako příklad možno uvést různé stavebnice z oceli a cihel, krby kovové, kamenné atd. Nebo na zakázku stavěné zahradní krby z řady materiálů - například z lícových cihel, žuly atd. Ceny těchto krbů – venkovních kuchyní jsou však řádově vyšší.

 

Materiál a povrch krbu vybíráme s ohledem na trvanlivost a dokonalé sladění s okolním prostředím, ale v neposlední řadě i ohledem na snadnou údržbu. Výběrem u dodavatele jehož nabídka je tvořena více typy povrchů a barev si rozšíříme možnost přizpůsobit zahradní krb prostředí do něhož bude zasazen. Betonové zahradní krby z vymývaným či otryskávaným povrchem navíc pravděpodobně budou splňovat i požadavky na dostatečnou trvanlivost, pevnost, odolnost a minimální údržbu. Povrchy těchto výrobků lze také dodatečně ochránit vhodnou impregnací a tak se odolnost proti vodě a nečistotám zvýší a čištění naopak zjednoduší. Tyto povrchy lze bez obav mýt tlakovou vodou a zbavit je tak usazenin, mechů a částečně i mastných skvrn.

 

Základní materiál upravených betonových prefabrikátů bývá u kvalitních krbů doplněn o další trvanlivé materiály. Výjimkou není nerez, měď, ocel s nerezovou úpravou, šamot, keramika, smalt atd.

 

Z výše uvedených poznatků lze vyvodit, že vhodným výběrem materiálu lze zajistit dlouhodobou trvanlivost a bezchybnou službu zahradního krbu. Nelze však hledat tuto kvalitu mezi nejlevnějšími výrobky, ale již ve střední cenové kategorii kolem 10 ti tisíc Kč lze nalézt velmi kvalitní produkty s vysokou užitnou hodnotou.

Naposledy změněno pondělí, 17 srpen 2015 09:03
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

2 komentáře

Související články

Video: Stavba udírny svépomocí

Video: Stavba udírny svépomocí
Máte rádi vůni uzeného a grilovaného masa či jiných pochutin a rádi byste si je připravovali ve vlastní udírně? Zároveň se ale chcete odlišit od sousedů a nechcete klasický prefabrikovaný…

Pečujte o venkovní krb s láskou

Pečujte o venkovní krb s láskou
Pokud jste majitelem stavebnicového zahradního krbu nebo se k nákupu takového zařízení chystáte, jistě uvítáte pár tipů k správné údržbě a ochraně tohoto zahradního doplňku. Pokud chcete, aby vám krb…

Zahradní krby – příslušenství a doplňky

Zahradní krby – příslušenství a doplňky
Moderní venkovní grilovací krb nemusí nutně sloužit pouze ke grilování masa na běžném vodorovném grilovacím roštu. Pokud dostanete chuť zkusit letní grilování trošku jinak než s klasickým plátkem krkovičky položeným na…

Diskuzní fórum

  • Přerušení tepelného mostu
  • 1. Pozor, KOOLTHERM. Pod označením CoolTherm se naopak prodává tepelně vodivý materiál....
  • Autor mates | 25. zář 2018 22:19
  • Podlaha v garáži
  • Anhydrit bych do garáže určitě nedával kvůli vlhkosti, protože anhydrit nemá rád vlhkost....
  • Autor lukasberan | 25. zář 2018 17:52
  • Vyjmutí ze ZPF
  • Zdravím, řešíme vyjmutí ze ZPF a jelikož budu podávat žádost já, ale vlastník je manžel...
  • Autor Míša | 25. zář 2018 11:01