Reklama
Reklama
Vyhledat: 
×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 5833

Zahradní krb nebo přenosný venkovní gril?

Léto a období dovolených je již za dveřmi a s tím se blíží i období grilování na zahradě, společenských setkání spojených s posezením na zahradě a přípravou grilovaných pochoutek. Možná se stále někdo rozhoduje, zda si pro tyto příležitosti pořídit lehký a přenosný zahradní gril či stabilní a bytelný zahradní krb. V následujících několika odstavcích se pokusíme popsat výhody a nároky obou řešení z různých hledisek a trochu tak rozhodování o vhodném řešení ulehčit.

 

Zahradním krbem je většinou myšleno těžší a rozměrnější zařízení určené pro příležitostné grilování a posezení u otevřených plamenů. Zdrojem tepla může být dřevěné uhlí, dřevouhelné brikety nebo drobné kusy dřeva.  Materiálem bývají různé stavební materiály jako např. beton, cihly, kámen kombinované s různými kovy, keramikou, dřevem atd.

Naproti tomu přenosný zahradní gril je ve většině případů lehké, z velké části kovové, mobilní zařízení. Určeno je především na přípravu grilovaných pokrmů různými způsoby. Jako palivo zde nejčastěji slouží dřevouhelné brikety, dřevěné uhlí, ale také plyn. Výjimkou nejsou ani grily elektrické, podobné těm v domácnosti.

 

Jaký prostor máme na grilování k dispozici              

 U zahradního krbu je nutno počítat z vyšší hmotností. Ta může dosahovat několika set kg u stavebnicových krbů, ale i několika tun u krbů stavěných na zakázku. Z rozměrem je to podobné. Na běžný zahradní stavebnicový krb budete na své zahradě či terase potřebovat prostor široký cca 1-1,5 m a musíte počítat s hloubkou krbu min 0,6 m. Rovněž výška krbu může dosahovat běžně dvou a více metrů. Současně je nutno počítat s tím, že v této výšce bude vycházet kouř, který by neměl obtěžovat sousedy.  Je nutno také respektovat bezpečné dodržení vzdálenosti od hořlavých předmětů, tak jak je to většinou v návodu k použití doporučeno.

Zahradní gril běžné velikosti není náročný na prostor a vzhledem k nízké hmotnosti lze přenášet a po použití uložit třeba do garáže. Jeho použití lze doporučit na malých zahrádkách, terasách s malou nosností či balkonech. Vždy je však opět nutné respektovat základní protipožární zásady.

 

 

Způsob využití a četnost používání

Pokud potřebujete zařízení pouze pro občasné grilování, raději po grilování zařízení uložíte do skladu a pokud není požadováno další využití jako dekorační prvek zahrady s efektem otevřeného ohně, pak je přenosný gril jakéhokoliv typu vhodným řešením.

Je-li využití ke grilování častější a stává-li se grilování i jakousi společenskou událostí doplněnou posezením v blízkosti plamenů, bude rozhodně bezchybným řešením zahradní stabilní krb.

Často však najdou v jedné domácnosti uplatnění obě řešení. Pro rychlé, jednoduché a přesné grilování přenosný menší gril a pro hezký delší večer s grilováním a posezením ve společnosti dohořívajícího ohně kvalitní zahradní krb.

 

 

Estetičnost

Často jsou přenosné grily dokonalým designovým moderním prvkem se spoustou technických funkcí a bezesporu s výbornou užitnou hodnotou. U stavebnicových zahradních krbů lze proti proti tomu stavět dokonalé včlenění do architektury zahrady, která tím získá na hodnotě. Vhodnou volbou je také  pro ty, kteří chtějí stabilní řešení při zachování možnosti rozebiratelnosti. Navíc je plápolající otevřený oheň v krbovém ohništi vždy vhodným doplňkem každé zahrady.

 

 

„Společenské“ výhody

Stavebnicový zahradní krb nebo i krb postavený na zakázku, se vždy po grilování stává svým otevřeným ohněm přirozeným centrálním prvkem dávajícím okolní společnosti pocit soudržnosti, tepla a pohody. Není důležité zda se jedná pouze o rodinou večeři nebo větší společenskou událost. Teplo a zářící plameny zajistí spolehlivě přívětivou atmosféru.  To jediné přenosný zahradní gril nesvede. 

 

 

Finanční náklady

Přenosný venkovní gril lze zakoupit od opravdu velmi levných až po vysoce luxusní. Běžným cenovým rozmezím je 3-6 tis. korun. Stavebnicové venkovní zahradní krby střední velikostní kategorie /stavebnicová betonové konstrukce, kvalitní materiály, možnost využití široké škály příslušenství/ lze pořídit již od 7-8 tisíc korun. Pokud není rozpočet na zahradní krb omezen a prostoru je také dostatek, je  možno pochopitelně u na zakázku stavěných celých zahradních kuchyní utratit i stovky tisíc.

Důkladným posouzením uvedených hledisek je možno si rozhodování zjednodušit a zdůvodnit. Možná však navzdory racionálním doporučením zvítězí prostě jen volba srdcem a nikoliv strohým rozumem. 

 

Naposledy změněno středa, 08 červenec 2015 11:19
Komerční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Související články

Video: Stavba udírny svépomocí

Video: Stavba udírny svépomocí
Máte rádi vůni uzeného a grilovaného masa či jiných pochutin a rádi byste si je připravovali ve vlastní udírně? Zároveň se ale chcete odlišit od sousedů a nechcete klasický prefabrikovaný…

Pečujte o venkovní krb s láskou

Pečujte o venkovní krb s láskou
Pokud jste majitelem stavebnicového zahradního krbu nebo se k nákupu takového zařízení chystáte, jistě uvítáte pár tipů k správné údržbě a ochraně tohoto zahradního doplňku. Pokud chcete, aby vám krb…

Zahradní krby – příslušenství a doplňky

Zahradní krby – příslušenství a doplňky
Moderní venkovní grilovací krb nemusí nutně sloužit pouze ke grilování masa na běžném vodorovném grilovacím roštu. Pokud dostanete chuť zkusit letní grilování trošku jinak než s klasickým plátkem krkovičky položeným na…

Diskuzní fórum