Pokládka zámkové dlažby

29.05.2015 11:30 24380 shlédnutí
Komerční

Zámková dlažba je v dnešní době zcela neodmyslitelná součást téměř všech rodinných domů. Svoji oblibu získala především tím, že je:

  1. Je snadno dostupná
  2. Je nabízena v mnoha druzích, variantách a barvách
  3. Práce s ní je jednoduchá a zvládne ji i méně zdatný laik

Zámková dlažba se využívá především na dvorky, chodníky, příjezdy ke garážím, ale i zahradní cesty a terasy. V případě potřeby se dá jednoduše rozebrat a znovu sestavit, což se využívá například při pokládání elektrického vedení nebo kanalizace. K výhodám patří dlouhá životnost, hygienická nezávadnost, odolnost proti větru, vodě, ledu a samozřejmě nižší finanční nároky. Dalším poměrně podstatným faktorem, proč si je zámková dlažba tak populární je její příjemný vzhled.

Na trhu je mnoho typů zámkových dlažeb např. zámková dlažba po jednotlivých kusech nebo mozaiky, které obsahují celé sady, které do sebe navzájem zapadají. Plochy se dají dláždit do symetrických i asimetrických vzorců, které na sebe mohou různými způsoby navazovat. Kombinací je nesčetně mnoho a záleží tedy na kreativitě vlastníka, který si dlažbu dělá nebo nechává dělat.

Zámková dlažba svépomocí – příprava podloží

Pokládku zámkové dlažby lze realizovat i svépomocí. Než však začneme, je potřeba, připravit podloží, na které dlažbu položíme. Pokud vynecháme tuto část, budou se kostky časem hýbat, propradat (např. vyježděné koleje) a dlažba bude neúhledná a přestane postupem času plnit i svůj úkol.

Začátek pokládky je spojen s přípravou podloží a podkladních vrstev. Ve vybraném terénu provedete výkop, posléze zhutnění a srovnání dna pomocí strojního válcování. O hloubce dna rozhoduje předpokládané zatížení prostoru. Takto připravené dno výkopu musí být stejné jako plánovaný sklon připravované plochy zámkové dlažby. Konkrétně musí mít podkladní vrstvy stejnou hloubku po celé ploše.

Dále se postarejte o navezení hrubé podkladní vrstvy z kamenné drti, pokračujte dalším zhutněním pomocí vibrační desky. Dalším krokem je osázení krajů ukončení plochy pro zámkovou dlažbu – obrubníky vybírejte podle předpokládaného využívání plochy (záhonové, chodníkové...). V práci pokračujte navrstvením jemné podkladní drtě, kvalitním zhutněním vibrační deskou, přípravou ložní vrstvy z velmi jemné drtě. Ve chvíli, kdy dokončíte  tyto práce, máte plochu připravenou pro pokládku zámkové dlažby.

Při pokládce zámkové dlažby je nutné dodržet několik zásad

  • zámkovou dlažbu nikdy nepokládejte do betonového lože, protože posléze nedá rozebrat a znovu sestavit, v případě přilepení lepidlem k betonu může dojít během zimního období k popraskání a znehodnocení dlažby jako takové
  • zámkovou dlažbu pokládejte v suchém počasí, ideálně kdy je teplo a nevětrno. Je důležité, mít pevné podloží
  • dlažbu pokládejte vždy o trochu výš, je těžká a na podloží vždy o trochu klesne

Co si zajistit předem...

Realizaci zámkové dlažby vždy předchází výběr potřebného stavebního materiálu. V současnosti již existují místa, kde je možné sehnat tzv. „vše pod jednou střechou“, což vám ušetří spoustu času i peněz. Příkladem bezproblémového internetového nákupu stavebnin je projekt AAASTAVBA. Do projektu jsou zapojené malé a střední stavbeniny z celé České Republiky, které se na e-shopu AAASTAVBA.CZ sdružují pod jednu marketingovou značku a nabízejí zde své zboží. Díky tomu jsou konkurenceschopnější i vedle velkých řetězců, které mají na trhu stavebnin silné postavení. Tyto klasické stavebniny si tak navzájem dávají oporu a jsou silnější. Díky sjednocené strategii přináší pro své zákazníky možnost snadného nákupu z pohodlí domova i z „vedlejších“ stavebnin, které by za běžných okolností neměly čas ani kapacitu e-shop řešit. Projekt se postupně vyvýjí již od roku 2013, kdy poprvé spatřil světlo světa a je vyvýjen s maximální snahou, přinést lidem službu snadného nákupu či nalezení požadovaného zboží.

Nakoupit na e-shopu AAASTAVBA.CZ můžete dvojí způsobem:

  1. Vyberete si konkrétní e-hop z mapy stavebnin a v tom si pohodlně nakoupíte nebo
  2. Si přes klasické menu naleznete výrobek a následně se podíváte, jaké stavebniny v rámci České Republiky toto zboží umí dodat.

 

Sdružený e-shop stavebnin má k dispozici obsáhlý sortiment stavebních materiálů, stavební chemie, zdících prvků a jiných produktů určených pro stavbu a rekonstrukce jako jsou například i ploty nebo dlažba.

Fotogalerie

Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby
Pokládka zámkové dlažby

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Vazníky, krytina, příčky, komín
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Stavební zázemí
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Proč a za kolik máme pozemek

Související články