Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Finální terénní úpravy

Celé terénní úpravy započaly ještě před zimou, nějak tak zároveň s dokončovánim garáže. Po dokončení hrubé stavby garáže se na střeše kolem dokola vyskládala atika, vyspádovala se, na půlku stropu natáhlo lepidlo s perlinkou a fajnovka, aby pánové mohli přidělat vrata, namontovaly se okna a dveře, doladila střecha (tu dělala komplet firma www.hydro-izol.cz, kterou můžu vřele doporučit) a podlaha se pokladla karisítěma a vylila betonovou mazaninou….nebo prostě betonem s nejjemnější zrnitostí co byli ochotní v betonárce umíchat. A bylo hotovo. Okna, vrata, vyspádování a izolace střechy bylo tedy víceméně vše, co jsem si neudělal na garáži sám.

Odbagrovalo se něco málo zeminy na parcele a celé se to srovnalo, kolem garáže pod budoucí terasou se bagrovalo víc (bohužel jsem nebyl na místě a nedal manželce dostatečné instrukce, takže se bagrovalo ještě víc než víc). Od jímky na dešťovku se vykopala rejha před barák a před barákem jsem vytvořil přepad. Asi 3 kubíky štěrku větší frakce v geošce. Rovnal jsem do spádu pískem, trubka, písek, hlína, hotovo. Od okapů k jímce se kopalo ručně, do jílu se kope dobře, když je vlhkej. Žádný šutry, úhledné výkopy. Zase písek, trubka, písek, hlína, napojily se gajgry a počal sběr dešťové vody. Celej plac pod budoucí zámkovku se zavozil štěrkem a párkrdát přejel pěchem. Přebytek zeminy jsem měl v plánu zavozit za barák, ale vytrvalý déšť jízdu kolečkem na jílu moc neumožňoval. Nechalo se to tedy narychlo stáhnout bobiketem k sousedovi (ani bobiketu nedělá kombinace déšť a jíl dobře, takže měl co dělat), rozvozilo se pár kubíků štěrku, aby se dalo parkovat a byla tu zima. Kupodivu k tomu nemám skoro žádnou fotodokumentaci, asi nebylo moc co fotit.

Přes zimu mi manželka udělala časový plán na jaro a léto, abych náhodou něco neopomněl nebo se třeba neflákal.

Už někdy od února jsem naháněl pána přes zemní práce kvůli závozu katrované zeminy. Jen tak, aby se mnou jakože počítal, jsem mu sem tam cca jednou týdně cinknul. Bál jsem se, že mi u souseda zapadnou až to povolí a čekat než to vyschne se mi nechtělo. Můj skvělej plán se zamrzlym sousedovym pozemkem měl trhlinu. Když je zamrzlej pozemek, je zamrzlá i hlína, po které jsem toliko toužil. Takže se přestalo chvátat a hned jak to trochu šlo, dorovnal se předěl zahrada/zámkovka a položil se obrubník. Vykopaly se díry na plot, přijel bratránek a zabetonovali jsme sloupky, aby mi kluci nelítali k silnici. Natáhlo se pletivo a zase jsem začal bombardovat pana bagristu. Ten okoukl sousední pozemek, řekl, že nezapadne, v týdnu navozil hlínu a štěrk a o víkendu pak poslal kolegu. Načetl jsem něco málo o zakládání trávníku, pousmál se, a udělal si to po svým. Zbytečnej rok až dva na nějakou kultivaci a vyčkávání na správný okamžik setí jsem fakt neměl, takže plevel a nechtěné traviny se ještě před závozem sjely křoviňákem co nejvíc u země a tradááá. Žádná chemie, okopávání, rytí….prostě nic. Dojel bratránek se sestřenkou, bagrista a hlavně sluníčko a nebe bez mráčku. Bagrista velice šikovný, rozvozil a roztahal hlínu a my si to pak dlouhou latí rovnali a sestřenka dohazovla/ubírala. Popáleniny třetího stupně od sluníčka a komat. Nasel se trávník a každý večer se vyprazdňovala jímka na dešťovku až došlo na řád a po měsíci bez deště taky na zákaz kropení a napouštění bazénů, hurá. Jsem starej poctivec, taže jsem nechal trávník napospas osudu a podle toho taky dnes vypadá. Golfáč to není, ale na lítačku to klukům stačí.

Do toho jsem se bavil stavbou zdi (zatím nedokončené) směrem k sousedovi, na takové menší „odhlučnění“ terásky. Základ se vykopl růčo (zas ten jíl), trošku se obšalovalo, přijel mix, vylil se beton. V rámci šetření jsem nepozval pumpu a všechno si to na těch 12 metrech odpádloval. Nikdy jsem nechápal co je na tom pádlování těžkýho, na vodě jsem byl dvakrát a zvládal jsem to vpohodě…..příště pozvu pumpu, ty dva ušetřený litry za to fakt nestály. Ale závozník si to užíval, mám rád lidi, které jejich práce baví a ještě se u toho baví. Večer po návratu z práce jsem natloukl roxory, naskládalo se bednění a zaházelo se zaschlym betonem. Pro jistotu jsem tam naházel i nějaké ty zbylé roxory horizontálně a ještě jsem v tom utopil asi 6 sedmimetrovejch železnejch prutů, které jsem vymlátil z odřezků spirollů, které mi pánové stropaři zapomněli na zahradě. Navařila se IPA a základ byl hotovej.

Sehnaly se starý cihly v Kolíně, naskládaly se na palety, a vyskládaly před a za garáž. Plus mínus 2 tisíce kusů. Nakoupily se drátěné kartáče a každá cihla se extra čistí bo ač očištěné, údržbou dráťákem nikdy neprošly. Ty pěkný šly na mojí stranu a zbytek na druhou. Koupila se stará míchačka a vždy, když to šlo, po práci jedna míchačka, cca jeden šár. Rovnou to spáruju bo pak by se mi do toho stopro nechtělo. Teď jsem zhruba ve 2/3, počítam, že do zimy to dodělám…….snad.

Ještě, než jsem začal skládat cihly na zeď, jsem olemoval cihlama převýšení, který mám na zahradě, trochu ho urovnal, odplevelil, prolil Kaputem, pokryl kokosovou rohoží a zavozil mulčem.

No a pak už klasika trampoška, ta nesmí chybět na žádný zahradě a prolejzačka pro kluky. Tu jsem plánoval až na příští rok, že bych si vyrobil sám, abych se jakože nenudil, ale známí jí nabídli „za odvoz“ a takové nabídky se neodmítají. Takže mě vyšla jen na pár stovek za vozejk, naftu a devět stovek za dvaašedesát na padesátce pro říčanský měšťáky. Navrtaly se zemní vruty, domeček se uchytil, doladilo se pískoviště, natřelo se a zahrada je hotová.....v rámci možností :).

Naposledy změněno sobota, 04 srpen 2018 21:19

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Homzík a Domísek

Honza

Věk: 36
Koníčky: geocaching, chalupa, lenošení, teoretická stavba domu
Zaměstnání: Senior accountant (prostě účetní)

Dominika

Věk: 30
Koníčky: geocaching, chalupa, péče o manžela, negování teoretických staveb
Zaměstnání: Payroll specialist (prostě účetní)

Související články

Jdeme do finále, aneb jak jsme konečně začali bydlet

Jdeme do finále, aneb jak jsme konečně začali bydlet
Tak, konečně jsme se dostali k té asi nejpříjemnější fázi celého stavění. A to je dokončení interiéru, koupelny, podlahy, kuchyně a také nějaké dodělávky kolem domu. To, že to nastěhováním…

Terénní úpravy, obrubníky, zpevněné plochy

Terénní úpravy, obrubníky, zpevněné plochy
Jelikož jsem si nevěděl rady s rozmístěním drobných staveb na naší malé zahradě, jakož i s budoucí květenou, oslovil jsem přes šváru zahradní architektku. Po několika schůzkách se začala zahrada…

Venkovní úpravy

Venkovní úpravy
Červen a listopad 2011 Blížili jsme se do finiše, a tak bylo třeba dodělat ještě pár věcí kolem domu, abychom se nemuseli brodit blátem…

Diskuzní fórum