Znáte amarant?

Příspěvek stavebníka

Tuto rostlinu nebude asi znát každý. Možná české jméno - Laskavec napoví víc.

Laskavců existuje na 60 druhů a někteří jsou i známými nepřáteli zahrádkářů, a to pro svoji obrovskou schopnost se množit a zaplevelovat zahrádky.

Laskavec, který chci představit já je ale rostlinou hodnou obdivu.

Amarant pochází ze Střední Ameriky a byl uctívanou rostlinou Aztéků, Mayů a Inků. Jde o pseudoobilninu vysoké výživové hodnoty. Obsahuje kvalitní bílkoviny (extra vhodný pro vegetariány a vegany), spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny. Jeho extrémě vysoká nutriční hodnota z něj tvořila posvátnou rostlinu indiánů, kteří byli na amarantu výživově závislí.

Semeno amarantu je velice maličké - asi jako mák. Lisuje se z něj olej, který je vyspce hodnotný i léčivý. Používá se do zavářek nebo jako příloha - nejlépe v kombinaci třeba s rýží. Dají se z něj připravovat kaše a vyrábí se z něj i mouka. Amarantová mouka se používá pouze jako přídavek do jiné mouky, ne samostatně.

Je vodný pro všechny věkové kategorie, pro děti, staté i nemocné, pro diabetiky i sportovce. Já jej pěstuju hlavně z důvodu, že neobsahuje lepek, a tak tvoří alespoň další potravinu, kterou nemusím nakupovat v obchodě.

Využití amarantu nekončí pouze v kuchyni - pícnina z něj se výživově srovná s vojtěškou, dá se použít na zelené hnojení i jako okrasná rostlina.

Vyséváme na jaře až po období, kdy by ještě mohly uhodit mrazy. Mladý porost je vhodné zalévat. Později snese i sucho a rozhodně mu nevadí plné slunce.

O dalších rostlinách se můžete dočíst na mém FB Moje Zahrada.

 

Fotogalerie

Znáte amarant?
Znáte amarant?
K čemu je dobré pěstovat brusinku
Předchozí článek autora
11.09.2019 07:00 387 zhlédnutí
K čemu je dobré pěstovat brusinku
Pomaličku se nám přiblížil konec léta a dozrávají další zajímavé druhy ovoce.
Uchovejte si kousek léta na podzimní plískanice nebo mrazivé dny u kamen
Následujicí článek autora
29.09.2019 07:00 390 zhlédnutí
Uchovejte si kousek léta na podzimní plískanice nebo mrazivé dny u kamen
Nejen v létě se vám vaše zahrada odmění. Jak uchovat bylinky a rajčata?

Stavební etapa: květiny bylinky