Proč pěstovat áronii

Příspěvek stavebníka

Áronie neboli černý jeřáb.

Toto ovoce nemůže chybět v žádné přírodní či permakulturní zahradě.

Jednak je to krásný keř, v podstatě bezúdržbová rostlina, a hlavně jeho plody jsou naprosto nacpané k prasknutí vitamíny, minerály a antioxidanty.

Chuť této bobule je ovšem mírně trpká, ale je to jen o zvyku. My už áronii baštíme především jen tak zasyrova, přímo z keře.

Áronii dokonce už zařazují mezi tzv. superpotraviny - a super je na tom to, že tato zdravotní bomba nám může růst přímo pod nosem. Je vhodná i pro diabetiky, při anémii, odstraňuje těžké kovy z těla, příznivě ovlivňuje cévy a srdce, reguluje činnost štítné žlázy, je vhodná po chemoterapii - a na spoustu dalších zdravotních potíží.

V loňském roce jsem připravila z áronie výborný sirup za studena. Letos byli ptáci rychlejší a na keři určeném k výrobě sirupu nezbyla ani kulička. Proto je vhodné keře s dozrávajícími plody chránit třeba starou záclonou. 

Na druhém obrázku je jeřáb sladkoplodý granátový. Plody mně osobně chutnají víc než u černého jeřábu. Mám zatím jeden keř vysazený loni na podzim. Takže na pořádnou úrodu si ještě počkám. Zato áronie plodí velmi dobře, keře bývají úplně obsypané.

Fotogalerie

Proč pěstovat áronii
Proč pěstovat áronii
Proč pěstovat áronii
K čemu je dobrý pelyněk pravý
Předchozí článek autora
28.08.2019 07:00 471 zhlédnutí
K čemu je dobrý pelyněk pravý
Pelyněk pravý. Téměř dvoumetrová rostlina pelyňku na suchem trápené sklace se tváří, že přesně...
K čemu je dobré pěstovat brusinku
Následujicí článek autora
11.09.2019 07:00 388 zhlédnutí
K čemu je dobré pěstovat brusinku
Pomaličku se nám přiblížil konec léta a dozrávají další zajímavé druhy ovoce.

Stavební etapa: ovocné stromy a keře