Trávník nadevše aneb Když se móda stane noční můrou

18.08.2019 07:00 1629 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Při procházce v satelitním městečku, ale i v běžné české vesnici či městě, se stále častěji setkáme se zahradami, kde není nic jiného, než krátce střižený trávník a maximálně pár zakrslých jehličnanů. Je až legrační, kolik lidí podléhá fotkám z časopisů a touží po krátce střiženém trávníku na svojí zahradě.

Tento trend ještě doplňují některé zahradnické firmy, které zájemci o návrh zahrady s minimální péčí doporučí právě trávník. Zoufalý majitel, který velmi pravděpodobně nebude brzy časově náročnou péči o dokonalý trávník stíhat, je přeci pro ně dlouhodobý klient. A kšeft je kšeft.

Častým argumentem rodičů pro anglický trávník bývá také to, že si na něm děti mohou pěkně hrát. Ve skutečnosti je pro děti dokonale nudný a děti většinou utíkají do různých zarostlých koutů zahrady (pokud nějaké jsou), nebo do okolních luk (pokud něco takového ještě poblíž je), protože tam je to přeci jen tajuplnější. Na anglickém trávníku se totiž opravdu schovává těžko, nemluvě o tom, že tam není co trhat, pozorovat a objevovat. A pokud děti nemají venku co objevovat, tak je to venku nebaví a brzy zalezou zpět domů ke své počítačové hře nebo internetu.

To, že lidé běhají celé dny kolem trávníků, sekají, provzdušňují, sypou chemii, je koneckonců jejich věc. Jenže tahle „záliba“ má mnohem závažnější důsledky. V takové trávě nejsou žádné květy, takže zahrada je dokonale sterilní a dokonale nepoužitelná pro včely, včelky samotářky, čmeláky a další užitečný hmyz. Pravidelné chemické zálivky trávníků také dokonale hubí i to málo živé, co v anglickém trávníku žije, nemluvě o možném znečištění podzemních vod a studen.

Přitom řešení není až tak složité

Asi nelze čekat, že všichni lidé najednou změní své zahrady v květnaté louky, které budou kosit kosou. Diktát módy je silnější než realita i tehdy, kdy založení takové louky je poměrně jednoduché. Stačí pouze strhnout travní drn a osít nepatrné množství lučních semen (směs semen se zvolí dle typu půdy). Louka na rozdíl od trávníku nepotřebuje žádné hnojení a zálivku. A dokonce se seká jen 2-3 x do roka. To by mohlo být uspořených peněz na úkor tržeb prodejců sekaček, hnojiv, zavlažování…

Taková radikální změna - vytrhání pracně založeného anglického trávníku, byť podložená logikou - asi není pro většinu lidí představitelná. Ale ono by mohlo stačit vyčlenit jen část zahrady „divočině“ a trávu zde sekat jen několikrát ročně, minimálně 3-5 cm nad zemí. V takovém kousku pozemku bez zálivky i postřiků se za rok objeví první pampelišky a třeba jitrocel, za pár let z ní bude louka, která má v každé roční době jinou barvu, jiné květy. Rychlost přeměny a bohatost louky závisí na místních podmínkách, ale i chudá louka je hodnotnější než anglický trávník. Na květech se brzy objeví první včely a čmeláci, kteří konečně opylí doposud špatně plodící ovocné stromy v okolí. Děti si budou moci z lučních květin třeba uplést věnečky a vymýšlet různé bojové hry v “divočině“. A pokud v této části zahrady vysadíte i několik českých keřů nebo stromů, které jsou tady většinou doma a nepotřebují proto žádnou péči, děti je radostně zapojí do svých her.

Strach z bujení divočiny je zbytečný. Časem zjistíme, že vývoj i malého kousku pozemku ponechaného skoro bez jakékoliv péče, je velké dobrodružství, které stojí za to si pořídit. Potkáme tam ještěrky (stačí několik kamenů), žáby (není na škodu jim tam udělat malý rybníček) ale i slepýše, slunéčka sedmitečná, zlatoočka a další užitečné tvorečky. A když budeme mít štěstí, tak brzy narazíme na své zahradě třeba na užovku nebo ježka.

Ušetří se spousty času, jinak tráveného se řvoucí sekačkou, a na pozorování přírody, nebo na jiné koníčky, zbude více času. 

A mimochodem, z 250 květů pampelišek uděláme snadno 1 kg pampeliškového medu, který je nejen zdravý, ale i výborný třeba na slazení čaje.

Petr Dobrý, Zelenadomacnost.com

Ochrana ptáků před nárazy do skel na domě s přírodní zahradou
Předchozí článek autora
11.08.2019 07:00 402 zhlédnutí
Ochrana ptáků před nárazy do skel na domě s přírodní zahradou
Příspěvek stavebníka
Před několika lety jsme uskutečnili náš útěk z města a odstěhovali se na malou vesnici, do...

Stavební etapa: trávník

18.08.2019 07:00 1630 zhlédnutí
Jak pěstovat
Trávník nadevše aneb Když se móda stane noční můrou
Trávník nadevše aneb Když se móda stane noční můrou

Při procházce v satelitním městečku, ale i v běžné české vesnici či městě, se stále častěji...

11.08.2019 07:00 402 zhlédnutí
Zahradní stavby
Ochrana ptáků před nárazy do skel na domě s přírodní zahradou
Ochrana ptáků před nárazy do skel na domě s přírodní zahradou

Před několika lety jsme uskutečnili náš útěk z města a odstěhovali se na malou vesnici, do nového...

25.08.2019 07:00 647 zhlédnutí
Zahradní stavby
Sršně
Sršně

Už brzy přijde den, kdy v sršním hnízdě nad naším vchodem z domu na terasu nebude žádný pohyb.

01.08.2019 07:00 1286 zhlédnutí
Zahradní stavby
Padající listí - nejlepší kompost
Padající listí - nejlepší kompost

Teď je ještě léto a podzim a čas padajícího listí zatím v nedohlednu. Víte, ale, co napadané listí...

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
Gabionová sypaná stěna
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Zlatá jarní kráska Forsythia
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Pokračujeme se stavbou a vybíráme zařízení
Příspěvek stavebníka
Dokončení stavby
Zateplení základů

Související články