Jak na zahradu, když na ni nemáte čas

Příspěvek stavebníka

Jednoho dne za mnou přišla nešťastná kamarádka s prosbou o pomoc.

„Nestíhám. Zahrada mi přerůstá přes hlavu. Mám toho prostě moc. Moc práce, moc zájmů, moc starostí. Všechno dohromady to nejde zvládat.“ 

Hodiny pořád dělají tik tak tik tak tik tak. A den utíká. Ráno vám zazvoní budík, musíte nachystat děti do školy, pak jít do práce. Až se vrátíte musíte uvařit, uklidit, nachystat nějaké podklady k práci, zaplatit účty, nachystat děti spát. V noci, až už děti spí, si projdete firemní prezentaci nebo si konečně přečtete pár stránek oblíbené knížky. Den uteče ani nevíte jak. A takhle je to pořád dokola…

Jenže zahrada v té době nespí. Naopak všechno tam žije, roste, klíči nová semínka, a pak zase roste a roste. Najednou vidíte přerostlý živý plot, čtvrtmetrový plevel v zelenině a vás ovládne deprese a chuť se na všechno vykašlat.
Jestli tohle neznáte, tak vám blahopřeji, jste šťastní lidi.

Musely jsme to tedy vymyslet jinak.

A tak jsme vzaly tužku a papír a při kávičce začaly sepisovat…

 1. Sepsaly jsme seznam druhů zeleniny a ovoce, které by ráda pěstovala.
 2. Sepsaly jsme, co všechno je potřeba dělat (pravidelně), aby zahrada vypadala hezky.
 3. Popřemýšlely jsme, co z těchto prací jí zabírá nejvíc času.
 4. Ze seznamu zeleniny a ovoce jsme vyškrtly druhy nejvíce náročné na pěstování a čas a taky druhy, které tolik nejedí.
 5. Popřemýšlely jsme, kolik potřebují jakých stromů, keříků a kytek, kolik času zabírají a jak jsou jejich pěstování a údržba náročné.
 6. Sepsaly jsme seznam vychytávek, které jí mohou ušetřit čas a zahrada přitom bude vypadat hezky a udržovaně.

Pak už zbývalo jen jediné… Těmto poznámkám vyhovět a zahradu podle toho předělat.

Zamyslete se, kolik času můžete zahradě věnovat.

Když víte, že se nedokážete postarat ani o 5 stromků, tak si jich nesázejte 50 (teď možná přeháním, ale v naší rodině by se určitě někdo takový našel :-D). To stejné platí i o množství pěstované zeleniny. Byla by to jen zbytečná ztráta peněz, času, práce a energie.

Přizpůsobit zahradu množství času, který jí můžete věnovat, mi připadá důležité. Odpadají myšlenky typu „Nejlepší by bylo zahradu zabetonovat.“ nebo „Když vidím tu zarostlou zahrádku, tak se mi tam ani nechce.“

Když jsem byla malá, museli jsme na zahradě pomáhat. Jak já jsem to nesnášela! A proč? Protože jsme měli velkou užitkovou zahradu se spoustou stromů a keřů. Sbírání a trhání třešní, višní, mirabelek, trnek, hrušek, jablek, ořechů, jahod, malin, rybízu, angreštu… Pak políčko se zeleninou, hrabání trávy, listí atd. Příjemný koutek k posezení a odpočinku tato zahrada nenabízela.

Jen jabloní jsme měli tak 11 kusů. Vím, že všechno z toho je užitečné. Dřív se většina plodů zpracovala, ale později už jsme toho času zahradě tolik věnovat nemohli. Péče o ni celé rodině zabralo moc práce. No, a hlavně teenager si představuje trochu jinak strávený čas. Zažívali jsme úplně stejné pocity bezmoci jako moje kamarádka.

Najednou se tráva sekala jen 3x do roka. Pod stromy ležely shnilé a plesnivé plody, které se později začaly ztrácet pod hromadou listí. Kompostér už se rozpadl a přestalo se kompostovat. Pokusy o pěstování zeleniny ustoupily, protože přes vyrostlý plevel nebyly rostliny vidět a po zelenině bylo „houby“. A v obdobném stylu bych mohla ještě pokračovat dál…

Co ale dělat s takovou zahradou, která vám už nevyhovuje?

 • Uvědomte si, že zcela bezúdržbová zahrada neexistuje. Každá zahrada potřebuje údržbu, ať u ve formě sečení trávníku, střihu stromů a keřů nebo občasného prohnojení. Pokud si teda nenajmete zahradníka, který to udělá za vás.
 • Zkuste si sepsat poznámky stejně, jako jsme to udělaly my (viz body výš). Pomůže vám to vytřídit věci nebo rostliny, které na zahradě máte, staráte se o ně, ale vlastně je tam ani moc nepotřebujete.
 • Předělejte si zahradu tak, abyste nemuseli údržbou strávit tolik času. Např. oddělení záhonu od trávníku záhonovou obrubou.

A nějaké příklady toho, co mi může ušetřit čas?

 • Místo zeleninových záhonů v trávníku si zhotovte vyvýšené záhony, které jsou oddělené. Odpadne vám odrývání travních drnů.
 • Okrasné záhony si oddělte obrubou. Je více možností, jak oddělit záhony od trávníku. Příkladem může být neviditelný obrubník, žulové kostky nebo třeba betonový lem.
 • Přiveďte si vodu co nejblíže k zeleninovému záhonu.
 • Používejte mulč mezi rostlinami (borka, štěpka, sláma, štěrk…) – zmírní výskyt plevele v záhonech.
 • Jestliže zavlažujete trávník, pořiďte si alespoň přenosné postřikovače. Nemusíte běhat s hadicí po zahradě. Dávejte si ale pozor na výběr – ne všechny jsou kvalitní. Taky si o nich zjistěte potřebné informace – dostřik, průtok, směr a rozteč postřikování.
 • Vybírejte si rostliny, kterým budou vyhovovat podmínky ve vaší zahradě a nejsou náročné na péči.
 • Dejte na přirozený trávník, který zdaleka nepotřebuje tolik péče jako tzv. anglický trávník. Pampelišky, sedmikrásky apod. vaší zahradě neublíží, ba naopak

Prožívejte pobyt v zahradě s radostí.

Vaše Maia Green

Jiná varianta trávníku? Travní koberce!
Předchozí článek autora
17.07.2019 07:00 506 zhlédnutí
Jiná varianta trávníku? Travní koberce!
Pokud toužíte po krásném zeleném trávníku bez náročného procesu vysévání a "hlídání", můžete...
Jak začít s plánováním zahrady
Následujicí článek autora
25.07.2019 07:00 727 zhlédnutí
Jak začít s plánováním zahrady
Potřebujete naplánovat zahradu, ale nevíte, kde začít?

Stavební etapa: zeleninu ovocné stromy a keře trávník