VIDEO: 2. přednáška FOR ARCH 2016: Betonování základů a desky

Redakční

Druhá přednáška patří betonování základů a základové desky. Dozvíte se, co jsem oproti předchozí stavbě udělal jinak, které fáze jsem raději nechal na profesionálech a přidám tipy, které i vám pomohou ušetřit čas a peníze. Není nad to začít pěkně od základů.

Protože je v Rostoklatech, kde vzorový dům stavíme, úrodná půda, bylo nutné provést skrývku. Po odbagrování půdy, jsme vytyčili desku a nechali úřadovat bagristu. Na mě bylo poté začistit základové spáry. Také jsme museli vyřešit věčné dilema, zda podepírat zemnící pásky nebo nikoliv. Nakonec jsme podepírali. Čím? Dozvíte se ve videu.

Zalití základů betonem trvalo jeden den. Poučen z prvního budování domu, kdy jsem beton míchal v kolečku snad nekonečně dlouho, jsem si na tuto fázi objednal mix. A tento tah bych, vzhledem k časové úspoře, doporučil i všem svépomocníkům, kteří se na základy teprve chystají.

Čas ani finance se nám však nepodařilo uspořit při budování ztraceného bednění. Objevily se totiž nerovnosti, a tak bylo nutné cihly podsypávat a vyrovnávat. Z této komplikace pro mě plyne poučení – více se věnovat přípravě před vyléváním základů a pohlídat si rovinu. Vyzkoušet si práci se ztraceným bedněním si mohli svépomocníci na vlastní kůži na jednom z mnoha workshopů, které celou stavbu provázejí. Plán workshopů na rok 2017 najdete zde.

02 mini

V přednášce prozradím jeden tip při práci se ztraceným bedněním, když si chcete ušetřit trochu práce. Dále také, které nářadí jsme si půjčili a bylo k nezaplacení. Kanalizaci přijeli položit profesionálové – na to jsem si netroufnul. Následovalo hutnění desky. Hutnili jsme ve dvou nebo třech vrstvách. Po zhutnění bylo vše připraveno pro betonování desky.

Hostem přednášky byl Petr Hoke ze společnosti CEMEX, odkud jsme objednávali beton. Zajímalo mě, proč se do betonu přidával kámen. Petr prozradil, že jde o pozůstatek z dřívějších dob, kdy se lidé snažili ušetřit za materiál. Zásadně tuto praxi ale nedoporučuje. Odpovídal také na otázky, kolik stojí jeden kubík betonu včetně dopravy. Jaký typ betonu patří do základů a jaký do desek. Nebo jaké jsou nejčastější typy založení pasivních domů.

Přednášky o projektu Svépomocí ŽIVĚ proběhly v rámci veletrhu FOR ARCH v roce 2016. Chronologicky představují postupnou realizaci domu s ohledem na nejzajímavější okamžiky stavby včetně tipů, rad a inspirace pro naše svépomocné stavebníky a čtenáře. Sledujte Svépomocí ŽIVĚ zde.

VIDEO: 1. přednáška FOR ARCH 2016: Projektová dokumentace a stavební řízení
Předchozí článek autora
09.05.2017 14:00 6630 zhlédnutí
VIDEO: 1. přednáška FOR ARCH 2016: Projektová dokumentace a stavební řízení
V rámci veletrhu FOR ARCH v roce 2016 jsme pořádali sérii...
VIDEO: Aplikace betonové omítky
Následujicí článek autora
30.04.2017 10:00 11470 zhlédnutí
VIDEO: Aplikace betonové omítky
Pokud máte rádi moderní design, pak se vám jistě bude líbit...

2 komentáře

Pavel
napsal(a) Pavel
17. úno 2020 15:35 / Odkaz Komentáře

Dobrý den Vláďo, tuším, že to byl podobný tomuto https://www.expondo.cz/steinberg-systems-nivelacni-pristroj-sada-se-stativem-a-lati-zvetseni-32x-objektiv-38-mm-odchylka-1-mm-magneticky-kompenzator-10030464?dfw_tracker=62280-ex10030464&gclid=EAIaIQobChMItaj1n-fY5wIVh63tCh1VcwHwEAQYASABEgKQufD_BwE

Dnes už bych si raději koupil rotační laser a nepotřeboval k měření žádného pomocníka

Vláďa
napsal(a) Vláďa
16. úno 2020 19:56 / Odkaz Komentáře

Dobrý den,
jaký nivelační přístroj, který zmiňujete ve videu, jste kupoval na zaměření výšek výkopů?
Děkuji