Vyhledat: 

Vyřízení stavebního povolení část 2. - Postup podání žádost s přílohami a celková doba řízení včetně formuláře ke stažení

Dne 19.12.2014 jsme vzali všechna vyjádření a společně s projektovou dokumentací je odnesli na stavební úřad. Podívejte se, jaká byla cesta k získání finálního papíru STAVBA POVOLENA, a co jsme museli k žádosti o stavební povolení doložit.

První část článku naleznete ZDE.

Prvním krokem bylo vyplnění žádosti o vydání stavebního povolení, kterou najdete ke stažení ve spodní části tohoto článku.

 

Kromě vyjádření, které byly přílohou naší žádosti a jimž jsme se podrobně věnovali v minulém článku, bylo nutné stanovit plán kontrolních prohlídek na stavbě. Tedy odhadované termíny, kdy se na stavbu přijde podívat stavební úřad, aby se ujistil, že stavba probíhá dle projektové dokumentace a technicky správně.


Podívat se chtějí přijít 2x v průběhu stavby a to na základovou spáru a před zaklopením domu krovem a střešní krytinou.


Dále bylo třeba doplnit seznam sousedů (ne jejich podpisy a souhlasy, ale v případě stavebního povolení pouze jména adresy a parcely).


K dispozici jsem měl také výpis z katastru nemovitostí, který byl ovšem úplně k ničemu a stavební úřad ho údajně díky vzdálenému přístupu nepotřebuje.


S žádostí o vydání stavebního povolení jsme podávali také žádost o umístění studny.


Ke každé žádosti jsme připojili 3 paré projektové dokumentace.


Podání žádosti o stavební povolení dnes není úplně levná záležitost. Za stavební povolení jsme zaplatili 5.000 Kč a za umístění studny 1.000 Kč.


Před Vánoci jsme vše odevzdali a těšili se na kladné rozhodnutí stavebního úřadu.


2.2.2015 jsme stále neměli žádnou zprávu, takže jsme telefonicky zjišťovali stav naší žádost. Výsledkem byla nemocná paní úřednice, takže se naší žádosti do té doby nikdo nejspíš nevěnoval.
Ovšem po našem telefonátu se daly věci do pohybu.


4.2.2015 telefonoval pán ze stavebního úřadu se zprávou, že zahajuje naše řízení a bude posílat vyrozumění. Domluvili jsem se, ať nic neposílá, protože jsem měl od sousedů k dispozici plné moci pro vyzvednutí dokumentů a vzdání se práva na odvolání.


Díky tomuto šikovnému papíru jsem na stavebním úřadu vše převzal a podepsal 4.2.2015 a následovala povinná 15 denní lhůta (asi odpočívací).


Po uplynutí 20 dnů se nic nedělo a bylo na čase opět telefonicky zjistit, jaký je na stavebním úřadě stav. Na stavebním úřadě bylo hodně práce, a tak jsme si mohli dojet vyzvednout papír se stavebním povolením „až“ 9.3.2015.

Důležité je, že ho máme ;-)

Shrnutí

Získat vyjádření potřebná k žádosti o stavební povolení nám trvalo 22 dnů. Následné vydání stavebního povolení probíhalo od 19.12.2014 do 9.3.2015. Přeskočím-li Vánoce a Silvestr čekali jsme přibližně 70 dnů.

Získat povolení včetně potřebných vyjádření nám trvalo zhruba 3 měsíce.


TIP: První část článku naleznete ZDE. V příštím videu se podíváme jaké oblečení jsme pro stavbu domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ zvolili a kam jsme pro něj vyrazili. Podívejte se také na věci, které jsme mezi vyřízením stavebního povolení dělali - zjistili jsme cenovou nabídku cihel a stropů od Porothermu a vybírali typ střešní krytiny pro náš dům

Otázka

Zajišťujete si stavební povolení sami, nebo jste svěřili tuto práci profesionálům. Za jak dlouho jste stavební povolení získali? Pište do komentářů.

Stáhnout přílohy

Naposledy změněno pátek, 14 říjen 2016 15:29
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

6 komentáře

 • Odkaz Komentáře Pavel Tesárek neděle, 20 prosinec 2015 14:56 napsal(a) Pavel Tesárek

  Nechtěli jsem nic obcházet a proto jsme nic neobešli. Vzali jsme do firmy člověka, který splňuje všechny výše uvedené požadavky. Diskuze na téma stavby nad 150m2 se řešila například zde http://www.svepomoci.cz/forum/8-povoleni/1038-stavba-domu-nad-150m2-bez-stavebni-firmy.html#7171

 • Odkaz Komentáře Zuzka a Honza neděle, 20 prosinec 2015 14:05 napsal(a) Zuzka a Honza

  Také jsme chtěli založit stavební firmu, ale nejsem registrovaný u ČKAIT ani nemám stavební s VŠ s mnoha lety praxe ve stavebnictví. Každopádně stavebníé firma musí mít stavbyvedoucího registrovaného u ČKAIT.

  Jak jste toto obešli?

  Člověk stejně musí těžce zaplatit stavbyvedoucího a pak už mi připadá zbytečné zakládat firmu. když ten dotyčný stavbyvedoucí ji často má..

 • Odkaz Komentáře Pavel Tesárek neděle, 20 prosinec 2015 09:58 napsal(a) Pavel Tesárek

  Někdo mi říkal, že se domluvil se stavební firmou, která mu třeba udělal dozor nebo přes ni koupil materiál. Firma se mu tak napsala jako dodavatel. O tomto postupu jsem jen slyšel. neberte jej prosím jako návod jak to udělat. Jen mi pár lidí říkalo, že to tak udělali.

 • Odkaz Komentáře BeasT pátek, 18 prosinec 2015 19:13 napsal(a) BeasT

  Děkuji za odpověď. Doufal jsem, že to bude jednodušší. Nenapadá vás nějaké jiné řešení, jak to udělat?

 • Odkaz Komentáře Pavel Tesárek čtvrtek, 17 prosinec 2015 09:49 napsal(a) Pavel Tesárek

  Dobrý den BeasT, my jsme to vyřešili tak, že jsme si založili stavební firmu.

 • Odkaz Komentáře BeasT pondělí, 14 prosinec 2015 11:43 napsal(a) BeasT

  Měl bych dotaz, jak jste řešili položku stavební podnikatel? Nyní už máme také vydané stavební povolení, ale zatím nemáme vybraného dodavatele. Ještě zvažujeme, že půjdeme nakonec cestou částečně dodavatelsky a částečně svépomocí. Před započetím stavby, ale musíme nahlásit, kdo bude stavební podnikatel a jelikož nemáme dům na ohlášení stavby, ale také na stavební povolení, tak mi paní na úřadě říkala, že stavba musí být provedena firmou. Jak jste toto řešili tedy vy, když si děláte také dům svépomocí? Děkuji.

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace
Po dlouhém váhání, hledání a rozmýšlení, zda se pustíme do nákladné rekonstrukce našeho malého domku, nebo raději koupíme pozemek a začneme od základů, vyhrála varianta číslo dvě a nakonec jsme…

Část IV. – PD: sehnat/upravit/změnit - souhlasíte? Aneb projektová dokumentace

Část IV. – PD: sehnat/upravit/změnit - souhlasíte? Aneb projektová dokumentace
Co se týče PD jsem opět o něco chytřejší do budoucna. Nic nebylo tak jednoduché, jak se zprvu zdálo.

Část I. - sběr informací

Část I. - sběr informací
Započato kolečko obíhání různých oddělení úřadů, abychom se někam hýbli.

Diskuzní fórum