Vyřízení stavebního povolení část 2. - Postup podání žádost s přílohami a celková doba řízení včetně formuláře ke stažení

Svépomocí živě

Dne 19.12.2014 jsme vzali všechna vyjádření a společně s projektovou dokumentací je odnesli na stavební úřad. Podívejte se, jaká byla cesta k získání finálního papíru STAVBA POVOLENA, a co jsme museli k žádosti o stavební povolení doložit.

První část článku naleznete ZDE.

Prvním krokem bylo vyplnění žádosti o vydání stavebního povolení, kterou najdete ke stažení ve spodní části tohoto článku.

 

Kromě vyjádření, které byly přílohou naší žádosti a jimž jsme se podrobně věnovali v minulém článku, bylo nutné stanovit plán kontrolních prohlídek na stavbě. Tedy odhadované termíny, kdy se na stavbu přijde podívat stavební úřad, aby se ujistil, že stavba probíhá dle projektové dokumentace a technicky správně.


Podívat se chtějí přijít 2x v průběhu stavby a to na základovou spáru a před zaklopením domu krovem a střešní krytinou.


Dále bylo třeba doplnit seznam sousedů (ne jejich podpisy a souhlasy, ale v případě stavebního povolení pouze jména adresy a parcely).


K dispozici jsem měl také výpis z katastru nemovitostí, který byl ovšem úplně k ničemu a stavební úřad ho údajně díky vzdálenému přístupu nepotřebuje.


S žádostí o vydání stavebního povolení jsme podávali také žádost o umístění studny.


Ke každé žádosti jsme připojili 3 paré projektové dokumentace.


Podání žádosti o stavební povolení dnes není úplně levná záležitost. Za stavební povolení jsme zaplatili 5.000 Kč a za umístění studny 1.000 Kč.


Před Vánoci jsme vše odevzdali a těšili se na kladné rozhodnutí stavebního úřadu.


2.2.2015 jsme stále neměli žádnou zprávu, takže jsme telefonicky zjišťovali stav naší žádost. Výsledkem byla nemocná paní úřednice, takže se naší žádosti do té doby nikdo nejspíš nevěnoval.
Ovšem po našem telefonátu se daly věci do pohybu.


4.2.2015 telefonoval pán ze stavebního úřadu se zprávou, že zahajuje naše řízení a bude posílat vyrozumění. Domluvili jsem se, ať nic neposílá, protože jsem měl od sousedů k dispozici plné moci pro vyzvednutí dokumentů a vzdání se práva na odvolání.


Díky tomuto šikovnému papíru jsem na stavebním úřadu vše převzal a podepsal 4.2.2015 a následovala povinná 15 denní lhůta (asi odpočívací).


Po uplynutí 20 dnů se nic nedělo a bylo na čase opět telefonicky zjistit, jaký je na stavebním úřadě stav. Na stavebním úřadě bylo hodně práce, a tak jsme si mohli dojet vyzvednout papír se stavebním povolením „až“ 9.3.2015.

Důležité je, že ho máme ;-)

Shrnutí

Získat vyjádření potřebná k žádosti o stavební povolení nám trvalo 22 dnů. Následné vydání stavebního povolení probíhalo od 19.12.2014 do 9.3.2015. Přeskočím-li Vánoce a Silvestr čekali jsme přibližně 70 dnů.

Získat povolení včetně potřebných vyjádření nám trvalo zhruba 3 měsíce.


TIP: První část článku naleznete ZDE. V příštím videu se podíváme jaké oblečení jsme pro stavbu domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ zvolili a kam jsme pro něj vyrazili. Podívejte se také na věci, které jsme mezi vyřízením stavebního povolení dělali - zjistili jsme cenovou nabídku cihel a stropů od Porothermu a vybírali typ střešní krytiny pro náš dům

Otázka

Zajišťujete si stavební povolení sami, nebo jste svěřili tuto práci profesionálům. Za jak dlouho jste stavební povolení získali? Pište do komentářů.

VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Následujicí článek autora
18.09.2019 09:30 7605 zhlédnutí
VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Konečně nastal čas zaměřit se také na zahradu domu Svépomocí ŽIVĚ. V rohu zahrady bude...

Stavební etapa: stavební řízení stavební řízení

6 komentáře

Pavel Tesárek
napsal(a) Pavel Tesárek/20. pro 2015 14:56

Nechtěli jsem nic obcházet a proto jsme nic neobešli. Vzali jsme do firmy člověka, který splňuje všechny výše uvedené požadavky. Diskuze na téma stavby nad 150m2 se řešila například zde http://www.svepomoci.cz/forum/8-povoleni/1038-stavba-domu-nad-150m2-bez-stavebni-firmy.html#7171

Odkaz Komentáře
Zuzka a Honza
napsal(a) Zuzka a Honza/20. pro 2015 14:05

Také jsme chtěli založit stavební firmu, ale nejsem registrovaný u ČKAIT ani nemám stavební s VŠ s mnoha lety praxe ve stavebnictví. Každopádně stavebníé firma musí mít stavbyvedoucího registrovaného u ČKAIT.

Jak jste toto obešli?

Člověk stejně musí těžce zaplatit stavbyvedoucího a pak už mi připadá zbytečné zakládat firmu. když ten dotyčný stavbyvedoucí ji často má..

Odkaz Komentáře
Pavel Tesárek
napsal(a) Pavel Tesárek/20. pro 2015 09:58

Někdo mi říkal, že se domluvil se stavební firmou, která mu třeba udělal dozor nebo přes ni koupil materiál. Firma se mu tak napsala jako dodavatel. O tomto postupu jsem jen slyšel. neberte jej prosím jako návod jak to udělat. Jen mi pár lidí říkalo, že to tak udělali.

Odkaz Komentáře
BeasT
napsal(a) BeasT/18. pro 2015 19:13

Děkuji za odpověď. Doufal jsem, že to bude jednodušší. Nenapadá vás nějaké jiné řešení, jak to udělat?

Odkaz Komentáře
Pavel Tesárek
napsal(a) Pavel Tesárek/17. pro 2015 09:49

Dobrý den BeasT, my jsme to vyřešili tak, že jsme si založili stavební firmu.

Odkaz Komentáře
BeasT
napsal(a) BeasT/14. pro 2015 11:43

Měl bych dotaz, jak jste řešili položku stavební podnikatel? Nyní už máme také vydané stavební povolení, ale zatím nemáme vybraného dodavatele. Ještě zvažujeme, že půjdeme nakonec cestou částečně dodavatelsky a částečně svépomocí. Před započetím stavby, ale musíme nahlásit, kdo bude stavební podnikatel a jelikož nemáme dům na ohlášení stavby, ale také na stavební povolení, tak mi paní na úřadě říkala, že stavba musí být provedena firmou. Jak jste toto řešili tedy vy, když si děláte také dům svépomocí? Děkuji.

Odkaz Komentáře