Vyhledat: 

VIDEO: Vytyčení pozemku

Pozemek v Rostoklatech, na kterém vyroste v následujících dvou letech cihlový pasivní dům, je rovinatý a navazuje na okolní zástavbu. Při jeho procházení jsme však nikde nenarazili na geodetické body, které by určovali hranice pozemku, a tak bylo nutné před plánovaným zahájením stavby oplocení, pozvat geodeta.

Z inženýrských sítí je nyní dokončena a zkolaudována elektřina. Brzy proběhne dokončení přípojek obecního vodovodu a kanalizace. Po těchto přípojkách bude následovat stavba příjezdové komunikace, která se v našem případě nachází v severní části parcely.

Při provádění prací spojených s budováním IS byla zemina ze skrývky ornice uložena na okraji pozemku, a protože jsme chtěli pozemek oplotit již nyní, nezbylo nám před příjezdem geodeta nic jiného než povolat bagr, který přebytečnou zeminu na severní straně pozemku odklidí pryč.

01 

Bagristovi trvala práce celkem 2,5 hodiny a po jejím skončení se nám pozemek konečně ukázal v celé své kráse.

Následující den byl na pozemek pozván pan Jaroslav Hácha s firmy GEDEX.cz, která provádí geodetické práce na území celé České republiky.

Když jsem ho poprvé telefonicky kontaktoval, potřeboval znát parcelní číslo pozemku, podle kterého si z katastru stáhne potřebné informace k provedení vytyčení pozemku.

03 

Ještě týž den večer nám zaslal emailem cenovou nabídku, kterou jsme akceptovali a domluvili se na vytyčení.

Na pozemku jsme se sešli v 9:30 ráno. Před zahájením prací bylo třeba připojit se do „elektronických map“ což se z důvodu padání systému zprvu moc nedařilo. Nakonec se vše povedlo, určilo se místo, na kterém bude stát měřící stanice, a mohlo se začít se samotným měřením.

Jeden kolega stál u měřící stanice a druhý s tyčí obcházel podle pokynů pozemek. Jakmile se podařilo určit správné místo, zatloukli pánové do země plastový geodetický bod, který v závěru ještě opatřili dlouhou trubičkou, aby bylo možné hraniční body vidět z dálky i ve vzrostlé trávě.

V místech, kde bod přímo sousedí s plotovou podezdívkou stávající zástavby, geodeti označili místo také barevným sprejem. Stejnou rysku vytvořili i na středu elektrického pilíře.

I když jsme geodeta pozvali až po zakoupení pozemku, ověřili jsme si, že vytyčení na katastru odpovídá naměřeným hodnotám, což jinými slovy znamená, že pozemek je opravdu tak velký, jaký jsme ho koupili.

06-zatloukani-plastoveno-mezniku 

Měření bylo hotové přibližně za 1,5 hodiny a po 4 dnech jsme obdrželi emailem zpracovaný protokol z měření.

Za vytyčení pozemku a umístění pěti plastových geodetických bodů jsme zaplatili celkem 5.250 Kč. Zajímavým zjištění pro nás bylo, že se cena nepočítá podle plochy pozemku v metrech čtverečních, ale podle obvodové délky pozemku a množství plastových mezníků, kterými je na konci pozemek vytyčen.

Vše tak máme připraveno pro stavbu oplocení.

 

TIP: V předchozím článku jsme se rozhodovali, jaký materiál použijeme pro obvodové zdivo a stropy. V příštím videu se podíváme na postup stavby oplocení pozemku. Ukážeme si, jak rozměřit a vyhloubit otvory pro sloupky, a jak postupovat při jejich betonování. Kde je nutné počítat s umístěním vzpěr, a jak připevnit ke sloupkům podhrabové desky.


Otázka

Pozvali jste na svou stavbu geodeta již při koupi pozemku nebo až později? Pište do komentářů.

Video

 

Náklady

Název položky Cena
Odvoz zeminy z čelní strany pozemku 1 750 Kč
Vytyčení pozemku 5 250 Kč
Celkem 7 000 Kč

Stáhnout přílohy

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy GEDEX

Naposledy změněno pátek, 14 říjen 2016 14:50
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472 Kč

Související články

Zemní práce

Zemní práce
Varování předem: Když jsem si myslel, že jako lékař s minimem času a minimem přátel co mají čas, budu schopen si dělat hodně věcí sám, tak jsem se děsivě, ale…

Výběr pozemku

Výběr pozemku
Jelikož jsme oba dva z dědiny, tak postavit si pro nás vlastní dům byla jasná volba, takže asi před rokem jsme začali shánět náš vysněný pozemek. Oba jsme v tu…

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)
Zdravím všechny stavebníky, i my jsme si vysnili naše hnízdečko a po dlouhém váhání jsme se rozhodli postavit si domeček v městečku nedaleko Karlových Varů, ve kterém žijeme.

Diskuzní fórum

  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05
  • Dešťová jímka
  • Máme dost malý pozemek a klasická velká jímka se nám tam nevešla. Podařil ose nám najít...
  • Autor StaLak | 18. zář 2018 13:54
  • Využití dešťové vody
  • My museli hledat nádrž na dešťovou vodu pro nestabilní podloží. Našli jsme vlastně jen...
  • Autor Nikolka | 18. zář 2018 10:54