VIDEO: Energetické posouzení domu - může být dům pasivní?

Svépomocí živě

Při předávání podkladů architektovi z G SERVISu, který zpracovával studii domu, jsme si sice pohrávali s myšlenkou pasivity domu, ale nekladli jsme jí prozatím hlavní prioritu. 

Opět to nebyl z naší strany ideální postup, ale definitivní požadavek na pasivitu jsme naštěstí stihli potvrdit včas a energetik tak mohl s architektem při optimalizaci domu spolupracovat.

 

Energetické posouzení domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ prováděl v G SERVISu Ing. Petr Hofman.

 

Jeho cílem bylo navrhnout ideální opatření, abychom se dostali na největší možnou podporu v programu Nová zelená úsporám.
Ing. Hofman doporučil zateplit stěny domu šedým polystyrenem značky ISOVER GREYWALL tloušťky 260mm. Pro základy a sokl domu použít tepelnou izolaci ISOVER EPS PERIMETR tloušťky 240mm a strop nad 2.NP v prostoru půdy zateplit izolací ISOVER UNI o tloušťce 2x200mm.

02-naklady-na-vytapeni-tepelne-cerpadlo

 

Ekonomicky nejvýhodnější pro vytápění domu bude tepelné čerpadlo vzduch voda o výkonu 4kW. V porovnání například s plynovým kotlem bude vytápění domu tepelným čerpadlem o 50% výhodnější a roční náklady na vytápění budou kolem 14.000 Kč

 

Zda tomu bude v praxi stejně jako nyní na papíru, Vám prozradíme, až bude dům dokončen a používán :-)

 

Petr při počítání domu hodnotil měrnou potřebu energie na vytápění domu, která u pasivního domu musí být menší než 15kWh/m2/rok.

 

Dále se hodnotí celková primární energie domu, respektive celková primární neobnovitelná energie domu, která dle požadavků programu nová zelená úsporám musí být menší než 50kWh/m2/rok.

01-merna-rocni-potreba-tepla-na-vytapeni 

V našem domě vychází měrná potřeba tepla na vytápění 14kWh/m2/rok a neobnovitelná primární energie na 48kWh/m2/rok.

 

V obou případech tedy splňujeme nejvyšší požadavky kladené programem Nová zelená úsporám a budeme tak moci požádat o vyšší dotační podporu na stavbu pasivního domu (i v případě stavby svépomocí).

Čáru přes rozpočet nám ovšem udělal Petr s komínem a plánovanou krbovou vložkou. I kdyby byla v domě krbová vložka s cílem zatopit si 1x za rok při rozbalování vánočních dárků, dům se za velmi krátkou chvíli přetopí. 

 

I samotný komín by v domě působil problémy, neboť v něm proudí vzduch a dům by se tak od komínu neustále ochlazoval.

 

V projektové dokumentaci jsme komín ponechali, abychom v případě nalezení řešení jak komín s krbem v domě zachovat, měli od stavebního úřadu stavbu komínu povolenou.

 

TIP: V předchozím článku jsme popisovali vznik studie domu a požadavky, které byly pro tento dům kladeny. V příštím videu se podíváme na průběh projektování domu. Prozradíme, kolik práce projektant zvládl za prvních 14 dnů projektování a odhalíme výkresy a řezy domu včetně detailů izolací základů, obálky i stropní konstrukce.


Otázka

Máte zkušenost se stavbou pasivního domu svépomocí? Lze mít pasivní dům s krbem a užít si tak párkrát do roka příjemné chvíle u hořícího ohně a praskajícího dřeva? Pište do komentářů.

VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Následujicí článek autora
18.09.2019 09:30 7713 zhlédnutí
VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Konečně nastal čas zaměřit se také na zahradu domu Svépomocí ŽIVĚ. V rohu zahrady bude...

Stavební etapa: projekt domu projektová dokumentace studie a projekt domu videa

5 komentáře

dagmar kopačková
napsal(a) dagmar kopačková/27. říj 2014 17:05

Dobrý den, pro tak malou tepelnou ztrátu 2,5 kW je nejlepší elektrické podlahové vytápění. Dobře se reguluje, je bezúdržbové a v porovnání s teplovodními rozvody, elektrokotlem a akumulací nízkonákladové. Je třeba si uvědomit, že elektrické vytápění v současné době neprojde podmínkou 50 kWh v neobnovitelné energii, to by se však mělo od ledna změnit.
Kotel na ZP s modulací od 0,7 kW má pokud vím pouze GEMINOX, běžně se na trhu objevují kotle od 3,5. Krbová kamna, biomasa, jedině přes akumulaci, kde energii odeberete pro přípravu teplé vody.

Odkaz Komentáře
michal
napsal(a) michal/27. říj 2014 07:15

To cenové zhodnocení je úplně mimo mísu. Tarif D55d již dnes nedostanete, pouze D56 D a v dnešní době stálý měsíční plat 162 Kč.
Toto je srovnání tak před 10 lety.

Odkaz Komentáře
dagmar kopačková
napsal(a) dagmar kopačková/26. říj 2014 23:49

Dobrý den, mám k výše uvedenémi několik dotazů:
1. Podmínky ZÚ jsou podle jiné zjednodušené metodiky než PENB. Uvedených 14 kWh je hodnoceno zřejmě dle TNI 73 0329 a je to potřeba tepla pro vytápění bez započítání účinnosti zdroje, otopné soustavy … kritérium ZÚ pod 15 kWh. Je to tak?
2. Pouhé vyčíslení teoretických nákladů bez uvedení investičních nákladů a nákladů na údržbu mi připadá zavádějící.
3. Je zda navržená otopná soustava schopna opravdu provozně dávat tak malé výkony?
4. V podmínkách ZÚ je uvedeno, že "projekt, při jehož realizaci žadatel využije služeb dodavatele, který není uveden v SOD, nebude podpořen, stejně tak projekt realizovaný svépomocí. Tato podmínka se nevztahuje na realizace v oblasti podpory B (pasivní výstavba)." To znamená, že zateplení se svepomocí dělat nedá, ale z pohledu detailů náročná stavba pasivního domu ano?
Děkuji za vysvětlení.

Odkaz Komentáře
Pavel
napsal(a) Pavel/10. říj 2014 15:29

Komín a krbová vložka s nízkým výkonem je věc, kterou jsme ještě definitivně nevzdali :-)
Pro nízkoenergetické a pasivní domy by měl být vhodný komín Schiedel ABSOLUT. Na stránce http://www.nazeleno.cz/stavba/kominy/komin-schiedel-absolut-i-do-izolovanych-domu.aspx je o tom článek a krbové vložky s nízkým výkonem půjdou jistě sehnat také. Zajímala by mě zkušenost stavebníka, který již pasivní dům i s krbovou vložkou a komínem má.

Odkaz Komentáře
David Zima
napsal(a) David Zima/09. říj 2014 14:00

Řeším stejný problém, budeme stavět bungalow 245 m2, tepelná ztráta 2,5 kW. Původní plán byl topení plynem plus dodatečně k navození atmosféry párkrát do roka přitopit krbem. Tepelná ztráta je nakonec tak malá, že nám projektant poradil elektrokotel s akumulační nádrží a krb raději ne, popřípadě jen na bio líh. Mám ale pořád dilema, jestli komín postavit do rezervy, jako pojistku do budoucna, kdyby byla elektřina příliš drahá, nebo jako záložní zdroj, kdyby třeba delší dobu nešel proud.

Odkaz Komentáře