Vyhledat: 

VIDEO: Koupě pozemku - co si ohlídat a na čem trvat při sestavování kupních smluv

Pozemek v Rostoklatech prodávala realitní kancelář. Když nám však zaslala k doplnění údajů rezervační smlouvu, zpozornili jsme. Asi nejzásadnější pro nás byl odstavec, ve kterém se psalo, že podpisem rezervační smlouvy potvrzujeme, že nám byl předložen také návrh zprostředkovávané smlouvy, tedy kupní. Do předložení kupní smlouvy se ovšem realitní kanceláři před podpisem rezervační smlouvy ani trochu nechtělo a tak jsme se rozhodli, že přes tuto realitku naše cesta nevede.

Po kupní smlouvě jsme se již od začátku pídili a chtěli jsme na ní začít pracovat, abychom měli jistotu, že v ní opravdu bude zapracováno vše, co jsme požadovali, ale odpověď realitní kanceláře zněla jasně. Kupní smlouvu začneme připravovat až po podpisu rezervační smlouvy.

 

To je sice běžná praxe, pokud by jste ovšem svým podpisem v rezervační smlouvě nestvrdili, že Vám byl návrh zprostředkovávané smlouvy, tedy kupní smlouvy předložen.

rezervacni-smlouva-rk

 

Dalším argumentem, proč nepodepsat byla pouze dvoustranná rezervační smlouva mezi kupujícím a realitní kanceláří. Ve smlouvě nikde nebyl uveden majitel pozemků, který si tak s pozemky mohl v uvozovkách dělat, co chtěl a prodat ho klidně někomu jinému i přesto, že bychom ho měli rezervován.

 

Rozhodli jsme se proto ukončit spolupráci s realitní kanceláří a další postup jsme domlouvali přímo s majitelem.

 

Pozn. Realitní kancelář svou provizi za prodej pozemku dostala a tak by nikdo neměl mít z těchto informací pocit, že naším cílem bylo RK obejít z důvodu vyhnout se placení provize ;-)

 

Co pro nás bylo při tvorbě smluv zásadní

Kupovali jsme pozemek s inženýrskými sítěmi (byly v ceně), ale v době prodeje byla dokončena pouze elektřina, takže jsme vlastně kupovali pozemek bez sítí :-)

 

Rozhodli jsme se tedy rozdělit celkovou kupní cenu na dvě poloviny a připravit dvě samostatné smlouvy.

  • Smlouvu o prodeji pozemku
  • Smlouvu o dílo na výstavbu inženýrských sítí

Smlouvu o dílo jsme nechali sestavit tak, aby platba za celkové dílo byla hrazena postupně a to vždy po dokončení dílčích IS, řádné kolaudaci a předání budoucím provozovatelům (Elektřina ČEZU, silnice obci,…)

 

Druhou polovinu ceny plánovanou na výstavbu IS jsme rozdělili na další 4 díly, pro jednotlivé IS.

  • Elektřina
  • Obecní vodovod
  • Splašková kanalizace
  • Asfaltová komunikace s chodníky a pouličním osvětlením

U dílčích IS jsme smluvně stanovili nejzazší termíny dokončení a sankce v případě prodlení.


Co když majitel sítě nedokončí

S majitelem pozemků v Rostoklatech jsme se při domlouvání koupi měli možnost již mnohokrát setkat a za tu dobu člověka dokážete odhadnout.
Do této chvíle majitel dodržel vše, co řekl a není proto důvod proč by to mělo být v budoucnu jinak.

 

S majitelem jsme se domluvili, že stejný postup koupi (rozdělení platby na více částí a její uskutečnění až po dokončení IS) mohou udělat i všichni další zájemci o pozemky v Rostoklatech, kteří si je budou chtít pořídit dříve, než budou IS dokončeny.

 

Ta „nejhorší“ situace, která by teoreticky mohla nastat je, že současný majitel IS nedokončí a protože majitelé jednotlivých pozemků budou mít peníze na IS stále u sebe, zrealizují výstavbu inženýrských sítí sami z peněz, které majiteli doposud neuhradili.

 

TIP: V předchozím článku jsme vám ukázali náš pozemek a uvedli důvody, které nás dovedly k jeho koupi. V příštím videu se podíváme, jak vznikala studie domu a jak se s naším stručným zadáním popral architekt.


Otázka

Kupovali jste pozemek před výstavbou IS a řešili jste koupi podobným způsobem? Pište do komentářů.

Video

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy

Naposledy změněno pátek, 14 říjen 2016 14:31
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Začátek a příprava pozemku na stavbu

Začátek a příprava pozemku na stavbu
Zdravím stavebníky, již několik let sleduji tento web a rozhodl jsem se, že také něco přispěju, ať jenom nečerpám zkušenosti... Začnu postupně od začátku, abych se postupně dostal do současnosti. Na začátku stálo…

Darovací smlouva

Darovací smlouva
Po několika dnech stresu a diskusí jsme došli k závěru, že do toho jdeme. Pozemek měli rodiče a bylo třeba jej rozdělit. A samozřejmě problém. Právnici chtěli nehorázné peníze za…

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace
Po dlouhém váhání, hledání a rozmýšlení, zda se pustíme do nákladné rekonstrukce našeho malého domku, nebo raději koupíme pozemek a začneme od základů, vyhrála varianta číslo dvě a nakonec jsme…

Diskuzní fórum