VIDEO: 5. přednáška FOR ARCH 2016: Stavba krovu

23.08.2017 12:00 7497 zhlédnutí
Redakční

Protože obec trvala na sklonu střechy 35°, nemohli jsme použít vazníky, ale museli volit krov. Zaujala mě myšlenka, jak se asi bude pracovat s krovem předpřipraveným jako skládačka, a tak jsme se rozhodli pro krov opracovaný na CNC stroji, který lze montovat i svépomocí.

35:19

Model střechy na workshop

Krov jsem objednal ve Stavebninách DEK a toto řešení mě zaujalo natolik, že jsem se vydal podívat, jak samotný krov vzniká. Jeho výrobu sledujte v tomto videu. Kromě krovu na střechu vzorového domu, jsme nechali přivézt také model střechy, aby si na workshopu vyzkoušeli montáž krovu svépomocníci na vlastní kůži. Jak workshop probíhal si přečtete zde.

mini 1

Přeměření a zahájení montáže

Složené trámy určené na střechu ležely asi 14 dní na zahradě, a jelikož dřevo pracuje, museli jsme při instalaci sem tam použít i motorovou pilu. Na montáž krovu jsem si pozval odborníky, protože bych si na tuto stavební etapu svépomocí netroufl. Abychom tesařům ušetřili alespoň trochu času a práce, připravili jsme pro ně alespoň pozednice.

Tesaři byli z počátku k systému označení nedůvěřiví a strany a úhlopříčky si důkladně znovu přeměřili. Následně jsme spojili jednotlivé trámy pozednice hřebíky, znovu vše přeměřili a provedli pomocí závitových tyčí a chemické kotvy upevnění trámů k betonovému věnci. Další postup podrobně popisuji v páté přednášce, která proběhla v rámci veletrhu FOR ARCH 2016.  Seznam všech přednášek naleznete na našem kanálu Youtube.

mini 2

Host přednášky a stavba krovu svépomocí

Na každou přednášku jsem si pozval hosta a ani tato nebyla výjimkou. Mým hostem byl odborník Jiří Skřipský ze Stavebnin DEK, který odpovídal na otázky typu: Kdy použít systém krovu nebo vazníků. Která varianta vyjde levněji? Co ovlivňuje cenu střechy? Kdy je dobré impregnovat dřevo a kdy je impregnace již zbytečná?

Na otázku, zda by se pustil do stavby krovů svépomocí připustil, že ačkoli nás moderní technologie ke stavbě krovu svépomocí hodně přibližují, vždy doporučuje mít při této etapě přítomného odborníka, jakého si supervizora. Jedině on totiž dokáže po odborné stránce posoudit, zda je možné někde něco uříznout a podobně. Druhou věcí je, že se jedná o práci ve výškách a je zde možnost úrazu. Pokud vás tedy čeká etapa stavby střechy, buďte opatrní! 

Levnější nákupy na stavbu i rekonstrukci – nová platforma StavebniKupony.cz
Předchozí redakční článek
14.07.2017 11:37 3093 zhlédnutí
Levnější nákupy na stavbu i rekonstrukci – nová platforma StavebniKupony.cz
Redakční
Protože se stále snažíme vymýšlet nové věci, které by...
VIDEO: SERIÁL: Rozhodnutí stavět - Stavební plány svépomocníka Karla
Následujicí redakční článek
08.09.2017 14:00 4337 zhlédnutí
VIDEO: SERIÁL: Rozhodnutí stavět - Stavební plány svépomocníka Karla
Redakční
Svépomocník Karel se zapojil do projektu Rozhodnutí stavět a bude tak...

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Stavba domu
Vše o ploché střeše
Příspěvek stavebníka
Dokončení rekonstrukce
Renovace koupelny za 3.637 Kč

Související články