VIDEO: 4. přednáška FOR ARCH 2016: Výběr a stavba komínu

09.06.2017 13:00 6608 zhlédnutí 2 komentáře
Redakční

Do vzorového pasivního domu jsem zvolil komín značky Schiedel Absolut, který se zakládá na desky pěnového skla. V této přednášce se věnuji stavbě tohoto komínu a se svým hostem Jitkou Vondříčkovou z technického oddělení společnosti Schiedel objasníme, jak je to s komíny v pasivních domech.

21:33

Když komín přivezli, nanoslili jsme dovnitř tvárnice pro první patro, vedle domu jsme si pak přichystali dvě palety určené pro druhé patro, které jsme vytáhli jeřábem při pokládce stropu. Nic nebránilo tomu, dát se do zdění.

Tvárnice s integrovanou izolací a kapsou

Tvárnice pro komín Schiedel Absolut v sobě mají již integrovanou izolaci. Navíc mají ještě jednu kapsu, tedy prostor, kudy do domu budeme pro krbovou vložku získávat přístup externího vzduchu. Vzduch bude komínem proudit touto šachtou a pak přes LAS adaptér do krbové vložky a z krbové vložky zase zpět do komínu. Celé by to mělo fungovat jako uzavřený systém.

Založení komínu

Komín jsme zakládali již v průběhu realizace stropu. Zde si dovolím jedno doporučení – začínejte při skládání nosníků tam, kde jsou otvory, kde je například komín, nebo schodiště. Nejhorší je, když začnete od kraje a pak zjistíte, že vám to k otvorům nevyšlo a musíte začínat znovu. Navařili jsme hydroizolaci, poté jsme pod komínovou tvárnici umístili desku z pěnového skla a další den provedli zakládání.

mini 2

Součástí balení byly i šablony, podle kterých víte, kde a co máte vyřezat. Do první tvárnice jsme vyřezali otvor, kterým je odveden kondenzát zevnitř komínu, ke kterému je přivedena kanalizace. Dále bylo nutné vyřezat komínová dvířka, vše jsme řezali flexou. Dále jsme na první tvárnici umístili zakládací desku, soklovou desku a pak už na tenkovrstvé lepidlo pokládali další části až do prvního stropu. Jak stavět komín si přišli vyzkoušet také svépomocní stavebníci na workshop, vy si můžete přečíst článek zde.

Komíny v pasivních domech nejsou problém

Další postup stavby komínu si poslechněte v přednášce, na kterou jsem si také pozval Jitku Vondříčkovou z technického oddělení společnosti Schiedel, aby nám vysvětlila, jak je to s komíny v pasivních domech.  

Jitka hned na úvod řekla, že věří, že doby, kdy byl komín považován za něco škodlivého pro pasivní dům jsou již pryč. Upozornila však na nutnost, vybrat si kvalitní komín od dobrého výrobce.

komín mini

Dále popisovala, jak funguje princip komínu Schiedel Absolut, který je specifický tím, že se do něj vzduch dostává externí šachtou. Komínový tah, který vzniká rozdílem teplot vzduch krásně žene dovnitř. Řeč přišla také na integrovanou tepelnou izolaci v komínové tvárnici nebo na externí vzduchovou šachtu. Sledujte přednášku a dozvíte se více.

VIDEO: Co přináší nový katalog Stavebnin DEK
Předchozí redakční článek
08.06.2017 11:29 5203 zhlédnutí
VIDEO: Co přináší nový katalog Stavebnin DEK
Redakční
Také v tomto roce Stavebniny DEK vydaly katalog stavebních materiálů a...
VIDEO: Odpovědi na nejčastější otázky o pěnovém skle
Následujicí redakční článek
27.08.2018 13:02 3231 zhlédnutí
VIDEO: Odpovědi na nejčastější otázky o pěnovém skle
Redakční
Pěnové sklo je moderní izolační materiál základových...

2 komentáře

Tereza Zemánková
napsal(a) Tereza Zemánková
13. čvn 2017 09:29 / Odkaz Komentáře

Juraji mrkněte na článek věnovaný přímo tomuto komínu:
http://www.svepomoci.cz/svepomoci-zive/hruba-stavba/4801-video-volba-kominoveho-systemu-do-pasivniho-domu.html
Zdravíme

Juraj
napsal(a) Juraj
12. čvn 2017 20:58 / Odkaz Komentáře

Pisete ze "Celé by to mělo fungovat jako uzavřený systém." Je tomu opravdu tak? Tzn zadne odvetravani, cely komin a jeho zatepleni je vzduchotesne uzavrene vc. cisticich otvoru a odvodu kondenzatu?

Nové články na Svépomocí.cz

Související články