Vyhledat: 

VIDEO: Příprava MIAKO stropu bez nadbetonávky

Víte, co je to MIAKO strop bez nadbetonávky? Tušíte, v čem se klasické MIAKO vložky liší od těch, nad které již není třeba ukládat beton? V našem článku se dozvíte, jak se s novým typem stropu pracuje a jaké výhody nabízí oproti klasickému skládanému stropu. Celý postup a rozhovor s odborníkem Ivem Petráškem sledujte ve videu!

Posledně jsme vám ukázali stavbu obvodových a vnitřních zdí ve druhém nadzemním podlaží, kde jsme zároveň usazovali překlady nad okenní a dveřní otvory. Předvedli jsme vám postup zakládání vnitřního zdiva svépomocí s profesionálním vybavením z půjčovny.

Na strop v prvním nadzemním podlaží jsme použili klasické MIAKO vložky, které fungovaly jako bednění. Na ně bylo po celé ploše stropu nutné uložit šesticentimetrovou vrstvu betonu společně s kari sítěmi.

 

MIAKO strop bez nadbetonávky – Porotherm MIAKO BN

Ve druhém nadzemním podlaží použijeme na strop nové MIAKO vložky, nad které se již žádný beton neukládá. Tento typ MIAKO vložek bez nadbetonávky neslouží jen jako bednění, ale je téměř hotovým stropem.

2018 08 28 rychle video připrava stropu WCP MIAKO BN.00 01 59 10.Still015

Při betonování se beton umisťuje se pouze do prostoru nosníků mezi MIAKO vložkami. Výšku betonu tedy automaticky určuje jejich výška. Beton pak urovnáte pomocí krátké latě a hladítka neboli rajblíku.

Výhodou je také to, že betonáž můžete provádět postupně. Vždy však musíte dobetonovat prostor mezi vložkami, takzvané žebro, v celé jeho délce.

 

Jak postupovat?

Při přípravě stropu z POT nosníků a nových MIAKO vložek bez nadbetonávky postupujete stejně jako při pokládání dříve používaných MIAKO stropů. Před pokládkou nosníků na zdivo je nutné předem připravit stropní podpory a uprostřed místnosti zajistit vzepětí stropu o 1/300 šířky místnosti v milimetrech.

2018 08 28 rychle video připrava stropu WCP MIAKO BN.00 00 11 29.Still003

Například u třímetrové zdi tedy musíte zvednout strop uprostřed o jeden centimetr nad obvodové a vnitřní nosné zdivo.

Na zdivo položíme asfaltový pás, který nosníkům v budoucnu umožní drobné pohybové korekce, aniž by došlo k vzniku možných prasklin v omítkách. My jsme použili asfaltovou lepenku IPA V60 ze Stavebnin DEK.

Nad místnosti rozmístíme dle dodaného kladečského plánu POT nosníky. Při rozmisťování měříme osovou vzdálenost mezi nosníky, nebo rovnou do připravených nosníků ukládáme MIAKO vložky BN, tedy bez nadbetonávky.

U místností, ve kterých bude otvor pro schody, komín nebo jiné prvky se doporučuje začínat s ukládáním nosníků právě v místech těchto otvorů. Díky tomuto postupu předejdete případné potřebě celý strop přeskládat, pokud zjistíte, že otvor měl být o 5cm jinde :-)

2018 08 28 rychle video připrava stropu WCP MIAKO BN.00 00 16 37.Still004 

Zaujal vás nový typ MIAKO stropu?

Nejste sami! Speciálně pro tuto stavební etapu jsme uspořádali další z řady živých workshopů přímo na stavbě a pozvali svépomocné stavebníky, aby si tuto technologii stropu přijeli osahat na vlastní kůži. Na workshop MIAKO strop BN se přijeli podívat také svépomocní stavebníci, aby si vložky prohlédli a vyzkoušeli si jejich ukládání na vlastní kůži. Jak to probíhalo? Podívejte se v dalším článku s videem.

 

TIP: V předchozím videu jsme zdili druhé patro a usazovali překlady. V příštím videu se podíváme na workshop, na kterém si svépomocníci přijeli vyzkoušet vložky Porotherm MIAKO BN.

 

Otázka

Co Vás na stropu Porotherm MIAKO BN nejvíce zaujalo? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

Video

 

Náklady

Název položky Cena
MIAKO vložky BN a POT nosníky 58 067 Kč
Asfaltový pás pod nosníky 513 Kč
Skládání nosníků na strop 2 500 Kč
Doprava vzpěr z půjčovny DEK 2 600 Kč
Další drobnosti 5 000 Kč
Zapůjčení stropních vzpěr 15 520 Kč
Celkem 84 200 Kč

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy Wienerberger

Naposledy změněno pondělí, 17 říjen 2016 10:20
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472 Kč

Související články

Strop papundeklowy

Strop papundeklowy
Po úspěšném dokončení zdiva v přízemí a neúspěšném vyjednávání s bankou jsme pokročili ke tvorbě stropu. Bratr, který souběžně staví s námi, mne navedl na stropní sytém Rectolight (dřevotřískové vložky…

Zahrnování sklepa, stropy (spiroly)

Zahrnování sklepa, stropy (spiroly)
Tak po měsíci zase zbyla chvilka času na nový článek :)

Založení, zdění, stropy, věnce

Založení, zdění, stropy, věnce
Rozhodl jsem se po delší době doplnit článek o průběhu výstavby hrubé stavby a podělit se tak zde o své zkušenosti a poznatky.

Diskuzní fórum

  • dofinancování stavby
  • Tak my jsme na tom podobně a zvolili jsme si tento úvěr...
  • Autor Finančník | 20. zář 2018 20:23
  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05