Vyhledat: 

VIDEO: Založení a stavba komínu Schiedel ABSOLUT v 1.NP

V článku o výběru komínu pro pasivní dům jsme si řekli důvody, proč je v domě požadavek na komín a proč jsme vybrali právě komínovou sestavu Schiedel Absolut. Vhodné je komín postavit ještě před betonováním stropu, takže se pouštíme do stavby právě teď.

Proč stavět komín před betonováním stropu?

Hlavním důvodem, proč stavbu zahájit ještě před betonováním stropu, je vyhnutí se šalování otvoru před betonáží. Když postavíte komín, nezbyde vám jednoduše žádný otvor, který by bylo potřeba šalovat.

Postup stavby

Den před příjezdem vedoucího technika, pana Jiřího Vrby, který na stavbu dohlížel, jsme napenetrovali beton desky v místě budoucího komínu, navařili hydroizolaci a do maltového lože usadili desku pěnového skla, která je součástí dodávky komínové sestavy Schiedel ABSOLUT.

01


Z papírových šablon, které jsou součástí dodávky komínového systému, jsem na betonové tvárnice překreslil rysky a následně pomocí flexy a nožíkem, na integrovanou tepelnou izolaci v tvarovkách, vyřízl otvory pro:

  • Odvod kondenzátu
  • Komínová dvířka
  • LAS adaptér pro přívod vzduchu ke spotřebiči
  • Otvor pro sopouch

Na desku pěnového skla přilepíme tvárnici s vyříznutým otvorem pro odvod kondenzátu. Po posazení první tvárnice na desku pěnového skla následuje soklová deska, na kterou přilepíme tvárnici pro komínová dvířka, do níž osadíme první keramickou vložku. 

02


Tenkostěnné keramické vložky vystřeďujeme vždy pomocí 3 vystřeďovacích prvků. Před ukládáním dalších tvárnic očistíme keramickou vložku navlhčenou houbičkou a naneseme tmel s pomocí vytlačovací pistole. Po uložení dalších tvárnic a vložení keramické vložky odpovídající délky provedeme uhlazení vytlačeného tmelu uvnitř vložek. 

Další tvarovkou, kterou je třeba usadit do tenké vrstvy lepidla je tvarovka s vyříznutým otvorem pro LAS adaptér. Tento adaptér bude později sloužit k přívodu vzduchu komínem ke krbové vložce. Otvor je proto nutné vyříznout v tvárnici na takovém místě, kde bude později umístěn spotřebič.

03


Další postup je již rutinou. Do vyzděných tvarovek vložíme tenkostěnnou keramickou vložku, která zapadne do hrdla předchozí vložky, na které jsme předem nanesli speciální tmel z vytlačovací pistole. Houbičkou odstraníme ze spoje vložek přebytečný tmel a vyhladíme spoj tenkostěnných vložek.

Poté navlhčenou houbičkou očistíme hrdlo keramické vložky, naneseme tmel a opět pokračujeme se zděním betonových tvarovek. 

04


Komín jsme vystavěli do výšky stropu v prvním nadzemním podlaží. Přibližně 250 mm pod stropem jsme umístili sopouch pro napojení kouřovodu od spotřebiče. Komín ovšem nestačí pouze vystavět a zabetonovat!

Před betonováním stropu je nutné zajistit komínu potřebnou dilataci. Pro tento účel je ideální minerální izolace tloušťky 30 mm, kterou nalepíme na komín v prostoru průchodu stropní konstrukcí.

05

 

VIDEO


TIP: Jak správně vybrat komín do pasivního domu? To se dozvíte v předchozím videu. V příštím videu uvidíte záznam z workshopu, při kterém si svépomocní stavebníci vyzkoušeli stavbu komínu na vlastní kůži.


Více informací o komínovém systému Schiedel ABSOLUT najdete na stránce www.absolutnikomin.cz.


Otázka

Plánujete postavit komín svépomocí nebo zadat tuto práci firmě? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

Stáhnout přílohy

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy Schiedel

Naposledy změněno pondělí, 17 říjen 2016 10:06
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

2 komentáře

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Příčky, komín, okna

Příčky, komín, okna
Musíme se přiznat, že na příčky padlo hodně sprostých slov, zvlášť při zakládání.:)

Miako strop + komín

Miako strop + komín
Po dozdění jsme se vrhli na komín, který jsem už chtěl mít hotový, abych nemusel šalovat zbytečně otvor. Komín jsem zvolil ten nejlevnější, protože nebude plnit zásadní úkol vytápění. Komplet…

Zdění + Izolace + komín

Zdění + Izolace + komín
Po částečném vyzrání desky cca 14 dní jsem objednal izolátera, který pod nosné stěny udělal perfektní izolace. Spousty lidí mi radilo, ať určitě nedávám měkkou lepenku a ať koupím sice…

Diskuzní fórum

    • Opěrná zídka
    • Jde mi spíše o to, jestli ty 3 řady 20 ZB vydrží tlak patky z pergoly. Druhá strana pergoly...
    • Autor nedeto | 24. zář 2018 09:12