VIDEO: Volba komínového systému do pasivního domu

Svépomocí živě

Komín do pasivního domu není zcela standardní požadavek. Mnozí odborníci nás od tohoto požadavku zrazovali, ale my jsme se nedali a řekli si, že to zkusíme. Zadali jsme do vyhledávače požadavek na komín do pasivního domu a objevili Schiedel ABSOLUT.

„Komínový systém Schiedel ABSOLUT je svým způsobem unikátní systém. Unikátní je v tom, že je to dvousložkový systém. To znamená, že tepelná izolace je v tomto systému integrovaná již v nosné vrstvě tvárnice, odpadá vkládání tepelně izolačních rohoží. To znamená, tento systém můžeme dokonale utěsnit tak, aby byl vhodný pro použití v pasivních domech.“ prozradil Jiří Vrba, technický ředitel společnosti Schiedel.

Většina stavebníků řeší externí přívod vzduchu ke své budoucí krbové vložce. Protože stavíme pasivní dům a ten musí být vzduchově těsný, využijeme přívod externího vzduchu ke spotřebiči přímo komínovým tělesem, které má pro tento účel připravenou jednu komoru a pomocí takzvaného LAS adaptéru propojíme komín se spotřebičem. Díky tomu získáme utěsněný systém, který by měl mít nulový vliv na budoucí blower-door-test.


Řešení nadstřešní části komínu

Dvě plnohodnotná podlaží domu v kombinaci s 35° sklonem střechy znamenají vysoký komín. Zjišťovali jsme, jaké ideální řešení nadstřešní části komínu je vhodné pro naši stavbu.

„Pro řešení nadstřešní části můžeme použít několik způsobů. V každém případě při takovéto výšce komína doporučujeme zateplit komín v prostoru, který je ochlazovaný, zejména tedy v exteriéru. V tomto případě bych doporučil dvě řešení. Jedno řešení s použitím komínového pláště prefabrikovaného, pod který vložíme 5 cm nebo 6 cm minerálně vláknité izolace. Obdobně dobrým způsobem je systém použití pouze vlastně zateplovacího systému. V tomto případě to má tu výhodu, že můžeme sladit povrch toho zateplení, povrch té omítky s omítkou objektu a zase nám to tvoří harmonický celek.“ říká Jiří Vrba.


Při výběru komína by se stavebník měl zaměřit na 3 oblasti:

  • Spotřebič, který bude ke komínu připojen (typ, výkon, používané palivo)
  • Technologie výstavby RD (zděný dům, dřevostavba,…)
  • Charakter objektu (pasivní dům,…)

Podle těchto parametrů svého domu by měl následně být vybrán odpovídající komínový systém.

„V každém případě je třeba volit kompletní systém. A to systém, který je sestavený opravdu z kvalitních a certifikovaných prvků. Srdcem každého komína je vložka, v tomto případě keramická vložka, a v poslední době se setkáváme s tím, že i na našem trhu bohužel jsou k dispozici výrobky od různých výrobců východní provenience a tyto výrobky nejsou vždy dokonale spolehlivé a dokonale bezpečné.“ doplnil Jiří Vrba, technický ředitel společnosti Schiedel.

Více informací najdete na stránce www.AbsolutniKomin.cz.


TIP: V předchozím videu najdete záznam z workshopu, na kterém jsme rozmisťovali nosníky a pokládali MIAKO strop. V příštím videu uvidíte založení a vyzdění komínu Schiedel ABSOLUT v prvním nadzemním podlaží.


Otázka

Plánujete do svého domu použít komín? Podle čeho komín vybíráte Vy? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Následujicí článek autora
18.09.2019 09:30 5394 zhlédnutí
VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Konečně nastal čas zaměřit se také na zahradu domu Svépomocí ŽIVĚ. V rohu zahrady bude...

Stavební etapa: komín komín videa

Název položky Cena
Komínový systém Schiedel ABSOLUT (výška:10,7 m) 52 987 Kč
Celkem 52 987 Kč