Vyhledat: 

VIDEO: Zdění obvodových zdí na pěnu

Po přesném založení obvodového zdiva bylo na čase pustit se do zdění. Po minulé stavbě, na které jsem také používal broušené zdivo, ale zdil na maltu, jsem se těšil na zdění pěnou s vidinou, že na začátku ani v průběhu dne nemusím nic míchat a na konci dne umývat.

Počáteční představa a očekávání od zdění na pěnu se naplnila bezezbytku. Práce šla velmi rychle od ruky a i největší obava, kterou jsem na začátku měl, „vítr“, nebyla úplně pravdivá. Často jsem se v diskuzích setkával s tím, že pokud fouká, nelze na pěnu zdít. Má zkušenost je ovšem trochu jiná.

Každou řadu cihel jsme před zděním důkladně otírali štětcem s vodou a zbavovali ji tak prachu a kousků nečistot vzniklých při broušení a následné manipulaci na stavbě. Když byla pěna nanesena na takto očištěné cihly, odolala i běžnému foukání větru.

Foto-01-nanesena-pena

 

Toto se mi ovšem vymstilo v okamžiku, kdy nefoukalo tak úplně běžně. Silný vítr o rychlosti 13m/s se ukázal jako dostatečně silný na to, aby obě housenky nanesené pěny nanesl na můj zánovní pracovní oděv, a ten se v tu ránu stal oblečením určeným v podstatě na vyhození. Při takto silném větru zdít opravdu už nešlo. 

Dále jsme měli možnost vyzkoušet několik pistolí na pěnu, a jako nejlepší se ukázala pistole, kterou jsme si koupili přímo od zakládacích techniků z firmy Wienerberger. Pouze tato pistole vydržela po celou dobu stavby. Ostatní, které jsme zkoušeli, se většinou ucpaly nebo z nich začala pěna po čase utíkat v místě, kde se na pistoli nasazuje tuba s pěnou.

U broušených cihel neplněných se pěna nanáší ve dvou řadách a u plněných cihel s označením Porotherm T Profi, tedy cihel plněných minerální vatou, se pěna nanáší ve 4 řadách.

Abychom mohli později napojit vnitřní nosné a nenosné stěny k obvodovým, zabudovali jsme již při zdění obvodových stěn nerezové pásky, takzvané kotvy. Pro kotvy jsme vždy vytvořili pilníkem nebo flexou drážku. Prostor vyplnili pěnou pod i nad kotvou a kotvu ihned přezdili další řadou zdiva.

Obdobně je možné kotvy umístit do zdiva dodatečně a připevnit pomocí hmoždinek.

Foto-02 nerezova-kotva

 

Při zakládání rohů se mi osvědčil postup, při které jsem si rohovou cihlu položil na zdivo pouze na sucho a poté ji přesně urovnal do vodováhy. Následně rohovou cihlu naklonil a nanesl pod ni zdící pěnu Dryfix. Tímto způsobem byla cihla vždy v rovině a nebylo nutné provádět žádné další korekce v okamžiku, kdy byla pod cihlu nanesena pěna.

foto-03-rohova-vihla

 

Pro řezání cihel jsme na začátku stavby pořídili elektrickou pilu zvanou Aligator. Při předchozí stavbě jsme cihly řezali flexou a dořezávali ruční pilou. Rychlost a jednoduchost řezání, kterou elektrická pila nabízí, je ovšem bezkonkurenční.

foto-04-rezani-cihel

 

V místech dořezů mezi cihlami jsme vyplnili mezery obyčejnou montážní pěnou. Abychom nemuseli stále pěny v pistoli vyměňovat, koupili jsme na stavbu dvě pistole a na každé měli jednu pěnu. Při zdění jsme tímto způsobem eliminovali případné tepelné mosty v místech dořezů a všechny mezery řádně vyplnili.

 

TIP: V předchozím videu najdete záznam z workshopu, na kterém jsme zakládali první řadu cihel. V příštím videu uvidíte postup zakládání a zdění vnitřního obvodového zdiva. Zakládání jsme provedli svépomocí a potřebné nástroje si zapůjčili v půjčovně Stavebnin DEK.

 

OTÁZKA

V kolika lidech jste prováděli (plánujete provést) zdění hrubé stavby? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

Video

 

Náklady

Název položky Cena
Kamion broušených cihel 51 865 Kč
Celkem 51 865 Kč

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy Wienerberger

Naposledy změněno pondělí, 17 říjen 2016 09:53
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

1 komentář

  • Odkaz Komentáře Ehe neděle, 05 červen 2016 12:26 napsal(a) Ehe

    Dobrý den, budu stavět z broušených cihel porotherm 50 eko+ a nemůžu se rozhodnout mezi pěnou nebo lepidlem.
    Co by jste doporučil ohledně kvality do budoucna?
    Děkuji

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472 Kč

Související články

Zdění prvního patra

Zdění prvního patra
Další příspěvek bude o zakládání zdiva a zdění prvního patra. Po zatvrdnutí desky a položení hydloizolace pod budoucí zdi přišlo konečně na řadu zdění. Dům bude postaven z VPC bloků,…

Rozhodujete se mezi prostorem a tichem? Už nemusíte!

Rozhodujete se mezi prostorem a tichem? Už nemusíte!
Bydlení je stále dražší záležitostí a každý centimetr navíc se může pěkně prodražit. Ale kdo by chtěl žít v bytě o velikosti králíkárny, ve kterém slyšíte i kroky sousedovy kočky?…

Hydroizolace a zdění nosných zdí

Hydroizolace a zdění nosných zdí
Základová deska nám do půlky května pěkně vytvrdla a my jsme se tak mohli pustit do zdění.

Diskuzní fórum