VIDEO: Montáž interiérových dveří a obložkových zárubní

30.10.2018 13:00 5095 zhlédnutí
Redakční

Po výběru interiérových dveří přišla na řadu jejich montáž. V článku se dozvíte, jak postupovat při sestavení obložky a jak smontovanou obložku správně instalovat do stavebního otvoru. Ukážeme si profesionální stahováky, pro vyrovnání obložky v otvoru, a nakonec nasadíme dveřní křídlo.

20:57

Montáž dveří provádíme jen v místnostech, kde jsou stěny zcela dokončeny, ať už na nich visí tapety, schne barva nebo obklady.  To samé platí i pro různé podlahové krytiny, jako dlažba, parkety, plovoucí podlaha či koberec. Ideální vlhkost vzduchu by měla být do 60 %.

Jaké nářadí bude potřeba

minulém článku jsem již popisoval, jak probíhal výběr interiérových dveří od společnosti POL-SKONE. Nyní se podíváme na to, jak proběhla jejich montáž.

Pro montáž obložkových zárubní budeme, kromě montážního příslušenství dodávaného v balení potřebovat: metr, šroubováky, vodováhu, kladívko, klíny, dveřní rozpěry, nízkoexpanzní montážní pěnu, odlamovací nůž, imbusy, vrtačku s vrtákem na dřevo, lepidlo na dřevo a lamelky o tloušťce od dvou do deseti milimetrů.

Nejprve dveře zaměříme

Zopakujeme si před montáží to nejdůležitější ze zaměřování. Pro objednávku a následnou výrobu interiérových dveří a zárubní je důležité velmi pečlivě změřit výšku, šířku a tloušťku stavebního otvoru.

Síla zdi by měla být stejná po celém obvodu stavebního otvoru. Pokud nejsou stěny rovné, dovolit si můžeme odchylku do 1 cm.

Výstřižek2

Také se musíte před montáží rozhodnout, zda budete nové dveře otevírat vpravo nebo vlevo. Zásadně se otevírají do místnosti, do které se vchází a navíc směrem k nejbližšímu rohu místnosti.

Příprava před montáží

V prvním kroku provádíme montáž obložkové zárubně, kterou nejprve opatrně vyjmeme z kartonového obalu. Z horního i bočního ostění vyjmeme gumové těsnění, které vrátíme zpět po sestavení zárubně.

Součástí balení jsou panty i kompletní spojovací materiál. Všechny dodané komponenty opatrně vyndáme z obalu a připravíme si je na pracovní podložku.

Do spojů obložky naneseme tenkou vrstvu lepidla a spoj upevníme excentrem. Rukou provedeme přesné slícování obou dílů a případné zbytky lepidla otřeme hadříkem.

V horním a zámkovém ostění jsou připraveny otvory do kterých vložíme plastové hmoždinky a spoj zajistíme vrutem, který je též součástí balení. Vrut šroubujeme vždy z boku směrem k hornímu ostění.

Výstřižek

Před montáží závěsné strany ostění, na kterém budou umístěny panty, si na obložku nejprve připravíme plastové držáky pantů a vruty na jejich upevnění. Držáky kladívkem natlučeme do připravených otvorů a postupně zajistíme dodanými vruty.

Do držáků vložíme panty a dotáhneme je imbusem. Vzdálenost pantu by měla být na úrovni tloušťky imbusu od povrchu ostění a otvor pro seřizování pantů zakryjeme plastovu krytkou.

Do spoje závěsného ostění opatřeného panty a horního ostění naneseme lepidlo a obě části ostění spojíme excentery a upevníme vruty.

Následně můžeme opatrně umístit zárubeň do stavebního otvoru.

Upevnění zárubně ve stavebním otvoru

K upevnění zárubně ve stavebním otvoru můžeme použít různé typy klínů nebo profesionální rozpěry. Nejprve si na šířku otvoru připravíme vnitřní rozpěry, které do zárubně vložíme společně s rozpěrami místo klínů.

Výstřižek4

Při dotahováním rozpěr kontrolujeme po celou dobu pomocí vodováhy správné umístění zárubně.

Do všech ostění nyní vrátíme zpět gumová těsnění. V rozích je vhodné u gumového těsnění na závěsné i zámkové straně, odstřihnout pod úhlem 45° část těsnění, vkládaného do drážky zárubně.

Montáž pantů

V dalším kroku nás čeká montáž pantů na dveřní křídlo od společnosti POL-SKONE a osazení dveřního křídla na rozepřenou zárubeň umístěnou ve stavebním otvoru.

Do křídla postupně našroubujeme všechny 3 panty a křídlo zavěsíme na připravenou zárubeň.

Z vložky vyjmeme klíč a vyzkoušíme, zda dveřní křídlo i zámek sedí perfektně. V případě zjištění nepřesnosti ve funkci dveřního křídla, upravíme polohu zárubně seřízením rozpěr.

Pro zlepšení přilnavosti nízko expanzní montážní pěny doporučujeme navlhčit stěnu vodou.

Prostor mezi zárubní a stěnou pěnujeme vždy nízkoexpanzní montážní pěnou speciálně určenou pro montáž dřevěných výrobků.

Výstřižek5

Pěnu aplikujeme po přibližně 30 centimetrech na svislých dílech zárubně, dále do obou horních rohů a dvě aplikace provedeme i v horní vodorovné části zárubně. Po aplikaci nízkoexpanzní pěnu znovu navlhčíme vodou.

Montáž dveřních obložek

Stejným způsobem jako zárubně, smontujeme i dveřní obložky. Na spoje obložek naneseme tenkou vrstvu lepidla a spoj utáhneme pomocí excentrů. Rukou provedeme přesné slícování a případné zbytky lepidla otřeme hadříkem.

Po vytvrdnutí nízkoexpanzní pěny můžeme odstranit všechny rozpěry a v případě potřeby odříznout přebytečnou pěnu odlamovacím nožem.

Do drážky v zárubních naneseme po přibližně 30 cm cca 5 cm dlouhé pruhy transparentního silikonu a krycí obložku vložíme do drážky zárubně.

Výstřižek6

Podle šablony si vyznačíme body, kde budeme vrtat otvory pro kování. Aby nedošlo k vyštípnutí dřeva, vrtáme z obou stran. Nakonec přišroubujeme podložky rozet a nasadíme zámkovou a klikovou rozetu včetně kliky.

Seřízení

Bude-li třeba dveře časem seřídit, provedeme seřízení buď na pantech dveřního křídla nebo zárubně.

U dveřního křídla seřídíme panty jejich točením. U zárubně je nutné odstranit těsnění a záslepku seřizovacího šroubu. Imbusovým klíčem pant povolit a podle potřeby posunout směrem k nebo od zárubně.

VIDEO: Montáž posuvných dveří
Předchozí redakční článek
04.11.2018 11:48 3323 zhlédnutí
VIDEO: Montáž posuvných dveří
Redakční
Posuvné interiérové dveře budou v našem vzorovém domě u vstupu do šaten a v kuchyni. Čeká-li...
VIDEO: Opláštění stropu sádrokartonovým podhledem
Následujicí redakční článek
03.12.2018 11:03 7898 zhlédnutí
VIDEO: Opláštění stropu sádrokartonovým podhledem
Redakční
Sádrokartonový podhled v koupelně o rozloze 9 m2 realizuji zejména kvůli bodovému osvětlení a...

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Jak pěstovat
Jak se chytře zbavit plevelů
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Jiná varianta trávníku? Travní koberce!
Příspěvek stavebníka
Jak pěstovat
Trávník s plevelem? Pomátla ses?

Související články