Vyhledat: 

VIDEO: Zapojení rekuperační jednotky REGULUS Sentinel Kinetic Plus B

Protože instalaci rozvodů rekuperačního potrubí máme úspěšně za sebou, můžeme se věnovat postupu zapojení samotné rekuperační jednotky. Instalaci rozvodů lze zvládnout svépomocí, samotné zapojení je ale dobré provést s odborníkem.

Vstupní a výstupní potrubí z domu

Jak probíhala instalace rozvodů, popisuji v tomto článku. Před vybalením a montáží samotné rekuperační jednotky Sentinel Kinetic Plus B, bylo třeba vyřešit vstupní a výstupní potrubí z domu. Sání a odtah je možné realizovat vodorovným potrubím s otvory na fasádě, nebo svislým potrubím vedoucím na střechu.

Pomohla jádrová vrtačka

My jsme měli naprojektované vodorovné potrubí s vyústěním na fasádě. Otvory do stěn jsme prováděli až po úplném dokončení fasády. Pro otvory jsme si zapůjčili jádrovou vrtačku ze Stavebnin DEK, a protože jsme vrtali do cihlové stěny, stačilo vrtat bez stojanu, tedy z ruky a za sucha.

V místě průchodu potrubí stěnou jsme použili kruhové potrubí o průměru 125 mm a v garáži, kterou přívod i odtah prochází, tepelně izolované ohebné hadice o vnitřním průměru 150 mm. Bylo tedy nutné použít přechody ze 150 na 125 mm.

mini 1

Součástí rekuperační jednotky je podrobný montážní návod, který naleznete také na stránkách www.regulus.cz.

Přívod a odvod potrubí

Přívod a odvod potrubí může být realizován z vrchní strany nebo z obou bočních stěn rekuperační jednotky. Důležité je podle návodu zkontrolovat, které otvory jsou určeny pro vstup a výstup vzduchu, a to z vnitřního i venkovního prostředí.

Podle konkrétní situace na stavbě, je možné vyměnit záslepky a hrdla pro připojení hadic, aby připojení bylo co nejjednodušší a rekuperační jednotka mohla být umístěna tam, kde potřebujete.

mini 3

Předehřev pro případné mrazy

Před vstupem do rekuperační jednotky bude namontován předehřev pro případné dohřívání vzduchu ve velkých mrazech. Předehřev současně zamezí zamrzání výměníku v rekuperaci tepla.

Přesto, že jsme na začátku namontovali předehřev i hrdla na požadované místo přímo na rekuperační jednotce, nakonec jsme zvolili jiný postup a hrdla z rekuperační jednotky odpojili.

Nasazení rekuperační jednotky na stěnu

Díky tomu jsme mohli snadněji na hrdla nasadit izolované hadice z venkovního prostředí a po nasazení rekuperační jednotky na stěnu, již pouze hrdla k jednotce přišroubovat.

mini 2

Dále bylo nutné připevnit na stěnu lištu, na níž je rekuperační jednotka zavěšena. Poté jsme mohli našroubovat hrdla na rekuperační jednotku a její prozatímní provizorní spuštění.

Ze spodní části rekuperační jednotky je vyvedena hadička pro odvod kondenzátu. Na její hrdlo jsme napojili standardní „pračkovou“ hadicí a tu připojili k sifonu.

Při montáži tepelného čerpadla jsme na stěnu vedle rekuperační jednotky umístili rozvaděč k čerpadlu a dalším potřebným zařízením a současně nechali jeden jistič pro rekuperační jednotku.

Jak jsem vybíral rekuperační jednotku Sentinel Kinetic Plus B do vzorového pasivního domu, čtěte v tomto článku

Jak se  používání jednotky osvědčí v praxi, vyhodnotíme po instalaci venkovních žaluzií, které zabrání přehřívání domu a dále po alespoň jedné sezóně užívání domu v praxi.

Video

Naposledy změněno sobota, 25 srpen 2018 10:58
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Vodoinstalace + kotel

Vodoinstalace + kotel
Při pokládce podlahy se dělala i voda. To proběhlo bez problémů. My jsme si jenom řekli, kde co má být vyvedeno (kuchyň, koupelna) a vodáci to tak udělali.

VIDEO: Instalace rozvodů rekuperace

VIDEO: Instalace rozvodů rekuperace
Rekuperační jednotku jsme vybírali již v jednom z předchozích článků. Nyní je na řadě instalace rozvodů rekuperačního potrubí. Podle projektové dokumentace lze bez problémů zvládnout tuto realizaci svépomocí a odborného technika si…

Vytápění a zdroje tepla

Vytápění a zdroje tepla
O zdroji vytápění jsem měl jasno, tepelné čerpadlo. A to i proto, že chci jít do NZÚ. Princip TČ je jednoduchý,  je to zařízení(srdcem je kompresor, pak několik výměníků, chladičů/výparníkú, řídící jednotka, trubky, dráty), které…

Diskuzní fórum

  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05
  • Dešťová jímka
  • Máme dost malý pozemek a klasická velká jímka se nám tam nevešla. Podařil ose nám najít...
  • Autor StaLak | 18. zář 2018 13:54
  • Využití dešťové vody
  • My museli hledat nádrž na dešťovou vodu pro nestabilní podloží. Našli jsme vlastně jen...
  • Autor Nikolka | 18. zář 2018 10:54