Vyhledat: 

VIDEO: Malování stříkacím zařízením AIRLESS

Do malování interiéru čítajícího 1 111 m2 ploch jsme se nejprve pustili klasickými válečky. Po několika dnech a silně bolavých zádech jsme se rozhodli vyzkoušet profesionální stříkací zařízení AIRLESS z Půjčovny strojů a nářadí Stavebnin DEK. V článku se dozvíte, jak se s ním pracovalo a kolik jsme toho stihli vymalovat během víkendu.

Přípravy před malováním

Před zapůjčením stříkacího zařízení AIRLESS jsme v domě, který nemá položené finální podlahové krytiny ani osazené zásuvky, museli zakrýt okna včetně rámů, rekuperační jednotku a cihlové obklady v garáži.

Dále jsme v celém domě odstranili mirelonové pásky po obvodu podlah a vyrazili do DEK půjčovny pro stříkací zařízení. Zapůjčení stroje na jeden den nás vyšlo na 1170 Kč bez DPH díky 10% slevě pro svépomocné stavebníky.

Než zapnete stříkací zařízení AIRLESS

DEK půjčovny jsme absolvovali rychlé školení pro přípravu a práci se strojem. Jak přesně s ním zacházet si pusťte ve videu na konci článku.

Ke stříkacímu zařízení AIRLESS jsme dostali také speciální olej, který jsme vždy ráno aplikovali z čelní strany do otvoru ve stroji. K malování jsme používali interiérovou bílou barvu s označením DEKFINISH.

mini 1

Barvu je nutné před nasátím do zařízení promíchat míchadlem. Následně lze spustit hlavní vypínače. Přepínač tlaku přepneme tak, aby páka směřovala do sací hadice, a na zařízení nastavíme tlak cca 180 barů.

Při práci se stříkacím zařízením bychom měli mít ochranný jednorázový malířský oblek, brýle a roušku. Tyto pomůcky jsme si koupili ve stavebninách přímo při půjčování stroje.

mini 3

Práce se stříkacím zařízením

Při práci se stříkací pistolí AIRLESS jsem aplikoval penetraci i následnou barvu DEKFINISH vždy jedním směrem. Nejprve jsem obešel místnost a nanesl barvu na kouty po obvodu stropu a poté barvu aplikoval na celý strop.

Podobně jsem postupoval na stěnách. Barvu jsem nejprve aplikoval do svislých koutů a na špalety oken a následně provedl nástřik zbývající plochy stěny. Jednou za čas nebo v případě, že přestane barva stříkat, je nutné jednoduchými kroky zařízení pročistit.

mini 2

Údržba zařízení během malování

Při čištění zařízení v průběhu malování nejprve otočíme vypínač do polohy vypnuto. Pákou přepneme směr tlakování z pistole směrem k hadici vedoucí do kýblu s barvou. Vypínač na zařízení přepneme do polohy Fast FLUSH a pět vteřin necháme zařízení běžet. Teprve poté lze otočit tryskou o 180 stupňů, takže šipka trysky směřuje k pistoli.

Páku pro přepínání tlaku otočíme tak, aby tlak šel do stříkací pistole. Vypínač na zařízení přepneme do polohy Fast FLUSH a barvu z pistole několikrát odstříkneme zpět do kýblu.

mini 4

Abychom mohli otočit trysku zpět do polohy určené k aplikaci barvy na stěnu, je nutné vypínač na zařízení otočit do polohy vypnuto. Pákou přepneme směr tlakování z pistole směrem k hadici vedoucí do kýblu s barvou. Na pistoli otočíme trysku o 180 stupňů, aby šipka směřovala od stříkací pistole. Páku pro přepínání tlaku otočíme tak, aby tlak šel do stříkací pistole.

Otočným vypínačem nastavíme tlak kolem 180 barů. A můžeme pokračovat v aplikaci barvy na strop a stěny. Ve videu uvidíte, jak dlouho nám trvalo vymalovat místnost o celkové ploše stěn a stopu 48 m2. MOhu však prozradit, že se jedná o čas v řádech několika minut.

Závěrečné čištění zařízení

Na závěr každého dne jsme vyměnili kýbl s barvou za několik kýblů čisté vody. Z pistole jsme vyjmuli trysku a hadici s pistolí a samotné zařízení proplachovali a čistili tak dlouho, dokud nebyla všechna barva vymytá a voda při čistění čistá. Ideální je uchovávat vyndanou trysku v nádobě s vodou.

Kolik kg barvy je potřeba?

V obývacím pokoji o podlahové ploše cca 40 m2, ve kterém je plocha stěn a stropu po odečtení otvorů přes 100 m2 jsme v jedné vrstvě spotřebovali cca 10-15 kg barvy DEKFINISH a při malování obvykle aplikovali jednu vrstvu penetrace a čtyři vrstvy barvy.

Pokud si stříkací zařízení AIRLESS půjdete do Stavebnin DEK půjčit také, nezapomeňte si říci o 10% objektovou slevu pro Svépomocí.cz.

Video

Naposledy změněno pondělí, 23 červenec 2018 12:25
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Natírání latexem

Natírání latexem
Včera jsme byli koupit v Hornbachu univerzální latex (Prolux latex uni 15kg za 795kč). A docela zjištěná důležitá věc, je opravdu lepší investovat do pořádné štětky malířské, která má hustší…

Už se nám to konečně blíží

Už se nám to konečně blíží
Tak se skoro po půl roce opět ozýváme :). Konečně je zima za námi, musím uznat že pracovat v baráčku kde je 20°C je o dost příjemnější než v -2…

Aplikace betonové omítky

Aplikace betonové omítky
Pokud máte rádi moderní design, pak se vám jistě bude líbit speciální betonová omítka, se kterou lze vytvořit imitaci litého betonu. Protože je to technika, která má blízko ke stavění,…

Diskuzní fórum