VIDEO: Pokládka vinylové podlahy click

Svépomocí živě

Do našeho vzorového domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ jsme zvolili vinylovou podlahu značky Click Elit, jež je vybavena patentovaným zámkem UniFit, který zajišťuje rychlou a snadnou pokládku. Podlaha se také lehce udržuje, má vysokou odolnost proti poškození a také skvělý vzhled. Jak jsme vyzkoušeli, její pokládku zvládnete lehce svépomocí.

Jak vybrat správně podlahu

Jak si dobře vybrat podlahu, mi vysvětlil Martin Braťka ze společnosti Spoltex. „Nejprve je nutné zvážit to, jaký materiál a kam chcete použít. To je klíčový prvek. Pak zvažujte to, co materiál umí dle technické specifikace. Existují čtyři faktory, jimiž se můžete řídit. Za prvé je to tloušťka materiálu, za druhé výška nášlapné vrstvy, za třetí povrchová úprava a v neposlední řadě cenová relace."

Před zahájením pokládky si místnost nejprve změříme. Pro snadné počítání můžete půdorys místnosti nakreslit na papír a všechny rozměry okótovat. Lamely vinylové podlahy Click Elit z kolekce Essento jsou dlouhé 122 cm a široké 18 cm. „Při pokládce vinylových dílců potřebujete ostrý nůž, úhelník, tužku a trochu u toho přemýšlet,“ radí Jan Havel ze společnosti Spoltex, který provedl samotnou pokládku.

Před pokládkou ověřte vlhkost podkladu

Před instalací podlahy očistíme povrch a ověříme vlhkost podkladu.

mini 4

„Vlhkost podkladu je důležitý faktor, kterému bychom měli věnovat samostatnou péči. Máme k dispozici dva typy základní úpravy podkladu, a to buď anhydritovou nebo betonovou vrstvu. Pro každou vrstvu platí určitá pravidla. V případě betonové úpravy by naměřená hodnota neměla přesáhnou 2 % CM, v případě anhydridu by neměla být vyšší než 0,5 % CM. Tyto hodnoty se snižují zhruba o 0,2 % u obou úprav, pokud máme podlahové topení,“ vysvětluje Martin Braťka.

Speciální podložky 

Na očištěnou podlahu položíme podložku, která je speciálně určena pod vinylové dílce pokládané plovoucím způsobem v kombinaci s podlahovým vytápěním. Podložky bývají svými rozměry navrženy tak, aby byl spoj vždy uprostřed lamely. Díky tomu můžeme klást jednotlivé pásy podložky až postupně při pokládce a pohodlně je k sobě spojovat páskou.

Odborníci mi doporučili podložky Xtrafloor® Base nebo Multiprotec. Tyto podložky vyhlazují malé nepravidelnosti podkladu (šířka 5 mm, výška 2 mm). Jejich lehce lepivý povrch zabraňuje pohybu podlahy, což umožňuje snadnější instalaci a bezpečnější užívání vč. ochrany zámkového spoje. 

mini 1

Položení prvních lamel

První lamelu si podle potřeby rozměrově upravíme tak, aby nám při pokládce vždy zůstávaly lamely dlouhé minimálně 30 cm a široké 5 cm (pokud se však netrefíte přesně, nevadí!). Od okrajů stěn bychom měli vynechat 4 mm dilatační mezeru.

Jakmile dojdeme na konec řady, kde je třeba lamelu zkrátit, umístíme ke zdi dilatační klín, lamelu otočíme zámkem, který potřebujeme zachovat směrem ke stěně a tužkou označíme místo řezu.

Řezání vinylových lamel provádíme odlamovacím nožem za pomoci úhelníku. Pokud nám při řezání zbyl konec delší než 30 cm, použijeme jej na začátek další řady.

mini 2

Vkládání dílců do dalších řad

Při pokládce všech dalších dílců již budeme provádět spojení zámků v podélném i příčném směru. Dílec si nejprve připojíme kratším zámkem k lamele umístěné vlevo a následně jej v levé části vsuneme do lamely předchozí řady.

Lamelu držíme stále nakloněnou, aby bylo možné zámky pohodlně spojit a postupně dílec natlačíme do zámku po celé délce lamely. Při spojování není třeba používat paličku ani kladívko.

Na konci místnosti při realizaci poslední řady vinylových dílců upravíme šířku lamely podélným řezem tak, aby nám u stěny opět zbyla požadovaná dilatace kolem 4 mm.

Lišty a doplňky

„V případě krycích lišt a doplňků k podlahám dneska trh nabízí celou řadu alternativ. K dispozici jsou lišty v imitaci daného dekoru, jako například dřevo nebo dlažba. Trendem dnešní doby jsou ale jednoduché lišty v provedení bílé, v imitaci hliníku a podobně. Nabídka je opravdu velmi široká,“ říká Martin Braťka.

mini 3

Pokládku zvládnete svépomocí

Cena vinylové podlahy Click Elit se pohybuje kolem 700 Kč za 1 m+podložka cca 100 Kč/m2. Je však potřeba si uvědomit, že při dodržení pravidel zmíněných v tomto článku, pokládku vinylové podlahy hravě zvládnete svépomocí - u lepených podlah je vždy doporučeno instalovat podlahy odborníky. Výběrem kvalitní podlahy máte navíc jistotu, že vám bude mnoho let dobře sloužit a svým vzhledem dá vyniknout vašemu interiéru.

VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Následujicí článek autora
18.09.2019 09:30 5489 zhlédnutí
VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Konečně nastal čas zaměřit se také na zahradu domu Svépomocí ŽIVĚ. V rohu zahrady bude...

Stavební etapa: podlahové topení a radiátory podlahy, koberce podlahy, koberce videa

1 komentář

Pavel83
napsal(a) Pavel83/05. čvc 2018 20:17

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli máte někdo zkušenost s materiály od i.-podlahy.cz, je to kvalita, na kterou se mohu spolehnout? Nerad bych to předělával, chystáme se na rekonstrukci domu, kompletní a potřebuji dobré dodavatele.

Odkaz Komentáře