Vyhledat: 

VIDEO: Instalace rozvodů rekuperace

Rekuperační jednotku jsme vybírali již v jednom z předchozích článků. Nyní je na řadě instalace rozvodů rekuperačního potrubí. Podle projektové dokumentace lze bez problémů zvládnout tuto realizaci svépomocí a odborného technika si pozvat až na zapojení rekuperační jednotky.

Do domu, který stavíme v rámci projektu Svépomocí ŽIVĚ, jsme vybrali k větrání a úspoře tepla rekuperační jednotku Sentinel Kinetic B plus od společnosti Regulus. Tomu, jak správně vybrat rekuperační jednotku, jsme se věnovali v předchozím článku.

Rozvody rekuperace povedeme v podlaze nad obytným podlažím a vyústění rekuperace provedeme otvorem ve stropní konstrukci. Rekuperace pro 1.NP má své rozvody v podlaze 2.NP a rozvody pro 2.NP jsou opět o patro výše, tedy na půdě.

Čtyřhranné plastové potrubí

Propojení rozvodů mezi jednotlivými patry jsme vyřešili pomocí čtyřhranného plastového potrubí o rozměru 60 x 200 mm, jež je vedeno v obvodové stěně. Spojování potrubí se provádí pomocí čtyřhranných nátrubků a všechny spoje je nutné zaizolovat páskou. Zbývající prostor v drážce ve stěně s rozvody rekuperace dokonale vypěníme nízko expanzní pěnou, aby zde při následném provádění Blower-door testu nedocházelo k netěsnostem.

Výstřižek2 mini

Do všech stropních otvorů připravených na rekuperaci jsme již před prováděním omítek umístili kruhové plastové potrubí o průměru 125 mm.

Zateplené hliníkové potrubí na půdě

Rozvody v půdním prostoru, které budou přivádět čerstvý vzduch do pokojů v druhém nadzemním podlaží, budeme realizovat z hliníkové ohebné tepelně izolační hadice. Rozvody v podlaze 2.NP sloužící pro místnosti v přízemí, budou opět provedeny z čtyřhranného plastového potrubí.

Na přívod vzduchu před rekuperační jednotku dáme elektrický ohřívač vzduchu.

Zapojení a přelepení

Před zapojením potrubí doporučuji nejprve v celém domě připravit potrubí takzvaně nanečisto. Kabely na podlaze umisťujeme vždy tak, aby vedly nad rekuperačním potrubím. Jakmile máme rozvody nanečisto připraveny, můžeme se vrhnout do spojování a přelepování spojů izolační páskou.

Výstřižek6 mini

Parotěsná fólie a zapojení v půdním prostoru

V půdním prostoru musíme instalovat parotěsnou fólii. Aby nedošlo k jejímu poškození, rozhodli jsme se předem položit na podlahu netkanou textilii FILTEK. Tu jsme připravili ještě před položením rozvodů.

Následuje rozmístění hadic nanečisto. Hadice zapojujeme tak, aby na vyústění rekuperace ve stropní konstrukci byla napojena hliníková tepelně izolační hadice. Za ní je pak škrticí klapka, na kterou z druhé strany opět připevníme hliníkovou hadici a následně spojíme pomocí 90° odbočky k páteřnímu rozvodu vzduchu.

Výstřižek5 mini

Hadice přelepte nerezovou páskou

Všechny spoje opatříme hliníkovou rychloupínací nerezovou páskou s rychloupínací sponou a vnější obaly hadic přelepíme hliníkovou páskou REGULUS.

Na závěr jsme hliníkové hadice napojili na stoupačku z plastového čtyřhranného potrubí a vše bylo připraveno na finální připojení rekuperační jednotky Sentinel Kinetic B plus od společnosti Regulus.

Video

Naposledy změněno pátek, 25 květen 2018 11:24
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Vodoinstalace + kotel

Vodoinstalace + kotel
Při pokládce podlahy se dělala i voda. To proběhlo bez problémů. My jsme si jenom řekli, kde co má být vyvedeno (kuchyň, koupelna) a vodáci to tak udělali.

Shrnutí dva a půl roku stavby pasivního domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ

Shrnutí dva a půl roku stavby pasivního domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ
Budou to brzy tři roky, co odstartoval projekt Svépomocí Živě a my kopli poprvé do země. Od té doby shlédlo videa monitorující průběh stavby tisíce svépomocných stavebníků. V současné době probíhají…

Rozhovor se stavebníkem: Blower-door test vyšel hned na poprvé

Rozhovor se stavebníkem: Blower-door test vyšel hned na poprvé
Stavebník Roman staví pasivní dům o obytné ploše 120 metrů čtverečních. Velkou část dělá svépomocí a jde mu to dobře: Blower-door test, který odhalí případné netěsnosti domu, mu vyšel hned…

Diskuzní fórum