Vyhledat: 

VIDEO: Lití anhydritové podlahy

Po dokončení izolace podlah a provedení rozvodů podlahového vytápění bylo na řadě lití podlah anhydritovou litou směsí. Několik dní před samotným litím proběhlo na stavbě zaměření realizační firmou a pak již nic nebránilo v příjezdu mixů.

 „Realizační firma by měla dorazit na stavbu minimálně 2-3 dny před samotným litím, zkontrolovat připravenost stavby, minimální a maximální výšky. Ty jdou zaměřit například digitálním rotačním laserem podle osazených dveří či francouzských oken. Aby nedošlo k nedorozumění, zkontroluje se také vágrys,“ pospal úkony při zaměřování výšek Petr Hoke ze společnosti CEMEX. Co dalšího je nutné před samotným litím podlahy zajistit, si přečtěte v předchozím článku.

Různá podlahová krytina v domě

V jednotlivých místnostech je již při pokládce tepelné izolace nutné znát budoucí finální podlahovou krytinu. V našem případě bude ve většině místností v 1.NP použita dlažba u které počítáme s tloušťkou 1,5 centimetru včetně flexibilního lepidla. Zbylé místnosti budou kryty vinylovou plovoucí podlahou tloušťky 5 mm.

mini 1

Místnosti s různým typem finální podlahové krytiny je nutné v prostoru dveří oddělili dilatačním profilem, který nám později umožní vylít odlišně vysokou vrstvu anhydritové lité směsi Anhylevel.

Prostor pod a kolem dilatačního profilu je nutné dokonale utěsnit nízkoexpanzní pěnou a také ukotvit k podlahové tepelné izolaci.

V místnostech se stejnou výškou finální podlahové krytiny není nutné instalovat dilatační profily. To platí pro místnosti do velikosti 600 m2 nebo pokud je strana obdélníku menší než poměr 1:3.

mini 2

Místa se zvýšenou zátěží

V domě se vyskytuje několik míst, například technická místnost s akumulační nádrží nebo prostor, ve kterém bude usazena krbová vložka, která ponesou vyšší zatížení než ostatní podlahové plochy. Jak bychom měli v těchto místech při lití postupovat? 

"V případě krbové vložky, musíte myslet také na samotnou únosnost izolační vrstvy, tedy polystyrenu. Ten se může zaměnit za extrudovaný polystyren, který má větší únosnost. Také můžeme toto místo dovystužit, většinou kari sítí nebo někdy i králičím pletivem,“ vysvětluje Petr Hoke.

Rozlivová zkouška a lití podlah

Před příjezdem prvního mixu instalovali technici před domem čerpací stroj, kterým bude směs dopravována do domu a postupně napojili hadice do 2.NP, ve kterém budeme s litím začínat.

Před litím jsme provedli rozlivovou zkoušku a směs anhydritu přímo na stavbě upravili na potřebnou konzistenci.

Po zahájení lití se jeden z techniků soustředil na samotné lití směsi a druhý podle připraveného vágrysu prováděl měření výšky pomocí digitálního nivelačního přístroje.

mini 3

Jakmile byla podlaha v jednotlivých místnostech vylita, přišlo na řadu použití natřásací latě, se kterou se Anhylevel v jednom kroku zhutní, odvzdušní a urovná do roviny.

Utěsnění domu chrání před průvanem

Před litím, bylo nutné v domě zavřít a zakrýt všechny okna a další otvory, například komín. Z jakého důvodu se toto opatření provádí?

„Všechny otvory by měly být utěsněny, aby nedocházelo k průvanu nebo komínovému efektu. Z důvodu nerovnoměrného vysychání. Po dobu 24-48 hodin by měl anhydrit takto svévolně vysychat. Po této době je ideální několikrát vyvětrat jednotlivé místnosti. Pouštět podlahové topení se příliš nedoporučuje. Materiál musí svévolně, a především rovnoměrně vysychat, jinak může dojít ke zkroucení,“ vysvětlil Petr Hoke.

Broušení po pěti týdnech

Po vylití a následném vytvrdnutí anhydritové směsi Anhylevel přichází na řadu broušení. Termín broušení závisí na vysychání anhydritového potěru. Obvyklá doba broušení po vylití je 4 až 5 týdnů v závislosti na zbytkové vlhkosti.

mini 4

Po 5 týdnech od vylití provedla realizační firma kontrolu podlah, odstranění dilatačních oddělovacích profilů i obvodových pásků a všechny podlahy přebrousila.

Video

Naposledy změněno pondělí, 30 říjen 2017 10:46
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!
Potřebujete vyměnit staré radiátory za nové, aby vypadaly nejen efektně, ale umožnili vám i snížit náklady na vytápění? Potom těleso RADIK KLASIK-R je jasná volba. Oblíbený deskový radiátor pro rekonstrukce…

Nábytek, interiery, přípojka vody

Nábytek, interiery, přípojka vody
Už je to delší doba, co jsem sem dával nějaký příspěvek, od té doby jsme si pořádně mákli a pokročili o velký kus dopředu. Chtěl bych se o to s…

VIDEO: Pokládka dlažby v koupelně

VIDEO: Pokládka dlažby v koupelně
Dlažbu do obou koupelen našeho vzorového domu jsme si vybrali ve vzorkovně kermaických obkladů značky RAKO. Den před zahájením realizace dorazil všechen potřebný materiál včetně hydroizolace, lepidla, spárovací hmoty, silikonů…

Diskuzní fórum

  • dofinancování stavby
  • Tak my jsme na tom podobně a zvolili jsme si tento úvěr...
  • Autor Finančník | 20. zář 2018 20:23
  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05