Vyhledat: 

VIDEO: Příprava na lití podlahy

Pro realizaci podlah jsme zvolili anhydritový litý potěr, který bude ve všech místnostech našeho vzorového domu. Aplikace této směsi je díky vysoké tekutosti snadná a rychlá bez nutnosti hutnění, vyztužování a pracného rovnání povrchu. Jak se připravit na lití podlah a kde anhydritovou směs objednat, jsem si povídal se specialistou Petrem Hoke ze společnosti Cemex.

Petr Hoke, specialista ze společnosti CEMEX, nám doporučil anhydritový litý potěr jako ideální volbu pro realizaci podlahy s podlahovým topením. „Anhydritový potěr se zvýšenou tepelnou vodivostí je nejvhodnější do rodinné zástavby. Můžeme jej použít po celém domě, tedy i v koupelně či v garáži. Pouze v místech se zvýšeným rizikem vlhkosti je důležité potěr chránit, například hydroizolační stěrkou,“ vysvětlil.

Na základě Petrova doporučení jsme vybrali anhydritový litý potěr s označením Anhylevel 20 do celého domu, včetně koupelen i garáže. Před pokládkou dlažby nás tedy v těchto místnostech čeká aplikace hydroizolační stěrky.

mini 1

Minimální tloušťka lité podlahy

Zajímalo mě, jaký je rozdíl mezi anhydritovým potěrem s označením Anhylevel 20 a Anyhlevel 30 a také to, jaká musí být minimální tloušťka vrstvy lité podlahy.

„Anhylevel 20 a 30 představuje stejný druh potěru, rozlišujeme je podle pevnostní třídy od 20 do 30 Megapascalů. V případě pevnosti 30 MPa, činí minimální tloušťka potěru 30 mm, u pevnosti 20 MPa je minimální tloušťka 35 mm. Tloušťku měříme nad horní hranou trubky podlahového topení,“ vysvětlil Petr Hoke.

mini 3

Jako nejvyšší možnou výšku lité podlahy odborníci doporučují 80 mm. V případě, že bychom tuto hranici překročili, hrozí sesedání materiálu při vysychání a také značné prodloužení doby vysychání.

Poptávka a kalkulačka nákladů

Co je potřeba připravit před poptávkou anhydritového potěru? Důležité je vědět, jaká bude tloušťka lité směsi, dále se domluví finální zaměření na stavbě, kde se přeměřují výšky polystyrenů, dilatační pásky atd. Zaměření a kontrola podkladu by měla být provedena nejpozději tři dny před plánovaným litím podlahy.

mini 2

Objednávku andydritové lité podlahy lze provést na webových stránkách www.podlaha.cz, na webu společnosti CEMEX nebo přímo v některé z poboček společnosti. Pro náš vzorový dům jsme si v kalkulátoru na webových stránkách spočítali, že nás plocha o rozloze 213 m2 a výšce lité směsi 60 mm bude stát zhruba 83 858 Kč.

Pochozí je druhý den

K následnému lití podlahy není potřeba na stavbě elektřina ani voda. Lití podlahy a objednávku materiálu je vhodné udělat s předstihem dvou až tří týdnů.

Petr odhadl, že samotné lití podlahy o ploše 100 m2 při tloušťce vrstvy 35 mm bude trvat 2-3 hodiny. „Materiál je pochozí po 24–48 hodinách, v závislosti na podmínkách pro vysychání. Běžně lze po podlaze druhý den chodit a lehce ji zatěžovat,“ doplnil.

mini 5

Po čtyřech týdnech od vylití podlah následuje broušení. Před ním je nutné provést měření vlhkosti a následně před lepením dlažby dvě nátopové zkoušky systému podlahového topení.

Jak probíhá lití podlah se dočtete v dalším článku. 

Video

Naposledy změněno čtvrtek, 19 říjen 2017 12:16
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!
Potřebujete vyměnit staré radiátory za nové, aby vypadaly nejen efektně, ale umožnili vám i snížit náklady na vytápění? Potom těleso RADIK KLASIK-R je jasná volba. Oblíbený deskový radiátor pro rekonstrukce…

Nábytek, interiery, přípojka vody

Nábytek, interiery, přípojka vody
Už je to delší doba, co jsem sem dával nějaký příspěvek, od té doby jsme si pořádně mákli a pokročili o velký kus dopředu. Chtěl bych se o to s…

VIDEO: Pokládka dlažby v koupelně

VIDEO: Pokládka dlažby v koupelně
Dlažbu do obou koupelen našeho vzorového domu jsme si vybrali ve vzorkovně kermaických obkladů značky RAKO. Den před zahájením realizace dorazil všechen potřebný materiál včetně hydroizolace, lepidla, spárovací hmoty, silikonů…

Diskuzní fórum

  • dofinancování stavby
  • Tak my jsme na tom podobně a zvolili jsme si tento úvěr...
  • Autor Finančník | 20. zář 2018 20:23
  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05