Vyhledat: 

VIDEO: Řešení detailů při zateplení fasády – ostění, rohy a další detaily

V dalším ze série článků o zateplování domu se věnujeme zásadám lepení izolace kolem otvorů budoucích oken a dveří. Vysvětlíme si, co je hokejka a jaké by měla mít minimální rozměry. Probereme montáže svítidel do zateplené fasády a detailně se podíváme na aplikaci rohových lišt kolem oken společně s natažením lepidla.

Hokejka zabrání prasklinám

Odborník Karel Sedláček, zastupující značku ISOVER upozorňuje, že kolem otvorů by měla být tloušťka polystyrenu stejná jako jinde na fasádě. V soklové části nebo v rámci teras či balkonů, by měla být izolace vyříznuta ve tvaru hokejky, aby napojení nebylo v místě, kde okno začíná. „Hokejka“, tedy přesahy desky v rozích otvorů, je velmi důležitá, protože v těchto místech vzniká napětí a pokud si takto desku nevyřízneme, mohou vznikat praskliny. Její délka by měla být minimálně 15 cm.

mini 1

Instalace parapetů

Další věcí, která souvisí s otvory, jsou parapety. Ptal jsem se tedy, zda je nutné znát dopředu přesný typ parapetu. Konkrétní typ znát nemusíme, nicméně bychom měli vědět, jak je parapet řešený, co tedy bude nad polystyrenem – ať se jedná o roznášecí desku nebo například o dlažbu. Pokud bychom použili polystyren rovnou jako schod, začne se pod mechanickou zátěží poškozovat, upozorňuje Karel Sedláček.

Kotvení světel do polystyrenu – pozor na mezní teploty

U oken na terase či vstupních dveří se setkáme s požadavkem na umístění světla nebo zásuvky. Pro jejich kotvení můžeme již předem při zateplování opatřit fasádu speciálním kotvicím prvkem s  MDZ deskou, který je běžně k dostání ve stavebninách.

Druhou možností je využití FIT hmoždinek pro dodatečné kotvení prvků do polystyrenu. Pozor ovšem na volbu světelného zdroje, protože polystyren je náchylnější k tepelným vlivům, žárovka svítidla by měla být chráněna.

mini 2

Natahování lepidla s perlinkou

Po instalaci ochranné fólie proti znečištění okna připravíme nadokenní profil s hranou a perlinkou, takzvanou okapnici. Do zateplení v horní části okna si nejprve připravíme vrstvu lepidla, do nějž zatlačíme roh s hranou a perlinkou a urovnáme podle vodováhy.

Podobně si připravíme plastové rohy po stranách okna. Zde již používáme běžné plastové rohy s perlinkou bez hrany.

mini 3

Díky boxům pro umístění venkovních žaluzií a purenitových bočnicích přimontovaných na našich oknech, si fasádníci nařezali kusy polystyrenu, které vložili do drážek pro budoucí umístění vodících lišta žaluzií. Snadněji se jim bude pracovat při nanášení lepidla na venkovních špaletách.

Obdobným způsobem opatříme vrstvou lepidla a vyztužíme perlinkou i plastovým rohem spodní část otvoru, na které bude později osazen parapet.

Finálním dokončením detailu otvorů je umístění pásků z perlinky v šikmé poloze přes rohy otvoru. Rozměry pásku perlinky by měli být minimálně 50 x 20 cm.

Video

Naposledy změněno úterý, 10 říjen 2017 19:27
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

Blowerdoor test s výsledkem 0,135

Blowerdoor test s výsledkem 0,135
V úterý jsem se konečně dočkal prověření celé akce "Nacpi tmel všude, kam to jen jde, klidně i do ....":D.

PUR pěna nebo polystyren: čím zateplit stavbu?

PUR pěna nebo polystyren: čím zateplit stavbu?
Výběr kvalitních materiálů je při stavbě domu klíčový. Při výběru izolací to platí několikanásobně. Existují různé druhy izolací, které se liší vlastnostmi, odolností i životností. Podívejme se, jaké jsou rozdíly…

Zateplení už se rýsuje

Zateplení už se rýsuje
Pomalu už se to rýsuje, nejdelší strany jsou hnedle hotové a v týdnu už by se mohlo pomalu finišovat. Záklopy nám jdou pomaleji, ale už nám zbývají dát jen 3…

Diskuzní fórum