VIDEO: Výběr vhodné omítky do interiéru

Svépomocí živě

Do interiéru se často používají sádrové nebo vápenocementové omítky, v některých případech také omítky vápenné či hliněné. Do našeho vzorového domu v rámci projektu Svépomocí ŽIVĚ jsme si vybrali ty sádrové, a to zejména díky kvalitám výsledného povrchu a příznivým užitným vlastnostem.  O tom, jak nejlépe aplikovat tuto omítku, jsem si povídal s Václavem Nevšímalem ze společnosti Baumit, vyrábějící stavební materiály. 

Strojní aplikace versus ruční práce

O tom, zda aplikaci provádět ručně či strojně, rozhoduje nejčastěji velikost omítané plochy a vaše časové možnosti. Ruční aplikace je asi 4-5krát pomalejší, než při použití stroje, a to i v případě, kdy započítáme přípravu směsi a čištění stroje po aplikaci. Jak upozorňuje Václav Nevšímal, dnes jsou čas a práce na stavbě mnohem dražší než samotný materiál.

baumit 2 mini

Aplikace sádrové omítky svépomocí

Pokud se rozhodnete nanášení omítek provést svépomocí, má pro Vás Baumit připravenou speciální službu v podobě aplikačních techniků, kteří přijedou na stavbu a pomohou zaškolit stavebníka na obsluhu stroje a správné zpracování omítky. Pod jejich odborným dohledem si stavebník vyzkouší zpracování omítky na stavbě svého domu. Pro svépomocníky jsou také určeny zvláštní omítky z řady hobby výrobků. Bezplatné zaškolení si může objednat rovněž realizační firma. 

baumit 1 mini

Standardní tloušťka omítky

Při strojním typu omítání se do omítacího stroje materiál dodává z pytlů o hmotnosti 30 kg nebo z takzvaného sila. Sádrová omítka se obvykle nanáší v tloušťce 10 mm. Při jedné aplikaci je však možné udělat vrstvu omítky o tloušťce až 25 mm a v případě potřeby ji dále vrstvit.

Vedle klasické omítky existuje ještě tenkovrstvá sádrová omítka, která je vhodná pro systémy přesného zdění, u nichž se předpokládá, že na stěně nemáte téměř žádné spáry a dům je dokonale rovně vyzděn. Tloušťka těchto omítek je pak minimálně 4 mm, což přináší nejen další úsporu materiálu ale také času na zpracování.

Kolik materiálu objednat?

Zajímalo mě, kolik metrů čtverečních lze omítnout z jednoho třicetikilogramového pytle. Průměrná spotřeba je 10 kg na jeden metr čtvereční v tloušťce 1 cm. Když to přepočítáme na třicetikilové balení, dostaneme 2–3 metry čtvereční z jednoho pytle.

baumit 6 mini

Dále jsem se ptal, jak postupovat při výpočtu velikosti plochy, kterou budeme omítat. V praxi se započítává celá plocha kromě otvorů a výplní. V případě pochybností se lze obrátit na obchodní zástupce, kteří s výpočtem pomohou.

Finální spotřeba materiálu ovšem také záleží na výběru realizační firmy, s jejímž výběrem vám rovněž ochotně poradí zástupci společnosti Baumit. Václav Nevšímal doporučuje brát i tak 10% rezervu materiálu k deklarované spotřebě.  

Co dalšího je potřeba

Kromě samotné omítky je nutné objednat další systémové prvky. Patří sem například penetrace, kontaktní můstek, rohové lišty, okenní připojovací profily – takzvané apu lišty - a dále armovací síťovina pro sádrové omítky, kterou použijeme například do míst přechodu různých materiálů ,tj. v našem případě cihla a beton nebo pórobeton.

baumit 5 mini

Kdy omítku objednat u dodavatele

S jakým předstihem je vhodné sádrovou omítku na stavbu objednat? Konečné zajištění materiálu probíhá přes obchodní partnery společnosti Baumit, jako jsou například hobby markety, stavebniny či obchodní řetězce.

V plné sezoně můžete mít omítku do 2-3 dní. V případě, že opravdu spěcháte, existuje rovněž možnost, podat si objednávku u partnera a přijet si pro materiál přímo do některé provozovny společnosti Baumit.   

V závěru mě zajímala cena za metr čtvereční, která se podle informací Václava pohybuje v rozmezí od 220–280 Kč. K aplikaci strojní sádrové omítky jsme uspořádali také workshop, podívejte se, jak probíhal a co na strojové nanášení omítky říkali jeho účastníci. 

VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Následujicí článek autora
18.09.2019 09:30 4527 zhlédnutí
VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Konečně nastal čas zaměřit se také na zahradu domu Svépomocí ŽIVĚ. V rohu zahrady bude...

Stavební etapa: omítky a štuky omítky a štuky omítky a štuky omítky a štuky Materiály a dodavatelé videa

1 komentář

Petr a Terka
napsal(a) Petr a Terka/04. zář 2017 09:14

Zdravím, jak se prováděla aplikace na pouzdro na posuvné dveře. Případně někdo nějaké rady, děkuji.

Odkaz Komentáře