Vyhledat: 

VIDEO: Vytápění pasivního domu tepelným čerpadlem

Čím v domě topit je otázka, kterou si položí na začátku každý stavebník. Pro náš vzorový dům jsme zvolili vzduchové tepelné čerpadlo. Zblízka se proto podíváme na tento druh topení, otestujeme jeho hlučnost, jež bývá častou obavou v diskuzích a komentářích a ukážeme si, jak se na první pohled pozná kvalitní výrobek.

Výhoda teplovodního vytápění

S kamerou jsme vyrazili za odborníky do společnosti Regulus, která byla založena již v roce 1992 v Praze a od té doby se jí podařilo vybudovat stabilní ryze českou firmu. S odborným technikem a specialistou na vytápění Michalem Havlíkem jsme hovořili o vytápění domu a tepelném čerpadlu, jež jsme vybrali pro dům realizovaný v seriálu Svépomocí ŽIVĚ. Již na počátku v projektu jsme zvolili podlahové vytápění. Zajímalo mě, zda je to také z pohledu odborníka dobrá volba.

mini 1

Michal souhlasil, zejména vzhledem k tomu, že se jedná o teplovodní vytápění. Tedy topení ohřívané vodou, kde můžeme měnit zdroj tepla a vodu ohřívat čímkoli, například solárními panely, elektrikou, čerpadlem nebo třeba krbovou vložkou. Pokud by šlo o podlahové topení neteplovodní, tedy topné kabely a podobně, byli bychom odkázáni na elektřinu.

Je hlučnost skutečný problém?

Pro náš vzorový dům jsme si jako druh topení zvolili vzduchové tepelné čerpadlo. Odborníci ze společnosti Regulus nám doporučili vzduchové tepelné čerpadlo typ EcoAir 406 s topným výkonem 6,22 kW. Na otázku hlučnosti tohoto tepelného čerpadla mě Michal ujistil, že zvuk nebude vyšší, než slyšíme při natáčení, tedy asi jako zapnutý fén, což venku považuji za zanedbatelný zvuk.

mini 2

Odkud se tedy vzala otázka hlučnosti, kterou často stavebníci v souvislosti s tepelnými čerpadly řeší? Michal potvrdil, že obavy spojené s hlukem vznikly pravděpodobně v souvislosti se špatnou instalací a nekvalitními výrobky. Je proto důležité vybrat si opravdu kvalitního výrobce.

Jak poznáme kvalitní tepelné čerpadlo?

Námi zvolený typ čerpadla navíc pracuje se stejným výkonem, to znamená, že nemění otáčky kompresoru ani ventilátoru a vydává tak stejný hluk v zimě i v létě. U některých čerpadel však dochází k navýšení hlučnosti, když se sníží venkovní teplota a motor pracuje na vyšší výkon.  Hlučnější typy poznáme podle označení inventor, zde dochází ke změnám otáček kompresoru. Dalším indikátorem, jak poznat kvalitní nehlučné čerpadlo je šířka lamel. Ideální rozestup lamel činí 2,5 – 3 mm. Na zadní straně jsou u některých méně kvalitních výrobků lamely příliš blízko u sebe. 

mini 3

Video

Naposledy změněno úterý, 16 květen 2017 11:16
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

1 komentář

  • Odkaz Komentáře Hajduk2 pátek, 24 březen 2017 11:12 napsal(a) Hajduk2

    taky jsem se nakonec rozhodl pro tepelné čerpadlo. rekonstruoval jsem - no vlastně spíš znova stavěl, protože kromě obvodových zdí šlo všechno v baráku do kopru - a že budu měnit kotel mi bylo jasný od začátku. taky jsem žádal o dotaci MŽP a tak jsem hledal mezi čerpadly, na který se kotlíkovka dá využít. Nejvíc se mi líbily parametry čerpadla Daikin Altherma a bonus navíc je, že na něj je ještě dalších patnáct tisíc sleva při nákupu od výrobce. vybral jsem dobře, šlape to jak má, obsluha jednoduchá, zvládne to i desetiletá dcera, starosti minimální, nikde žádný bordel jako při topení uhlím. můžu jen doporučit.

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472

Související články

VIDEO: Instalace rozvodů rekuperace

VIDEO: Instalace rozvodů rekuperace
Rekuperační jednotku jsme vybírali již v jednom z předchozích článků. Nyní je na řadě instalace rozvodů rekuperačního potrubí. Podle projektové dokumentace lze bez problémů zvládnout tuto realizaci svépomocí a odborného technika si…

Vytápění a zdroje tepla

Vytápění a zdroje tepla
O zdroji vytápění jsem měl jasno, tepelné čerpadlo. A to i proto, že chci jít do NZÚ. Princip TČ je jednoduchý,  je to zařízení(srdcem je kompresor, pak několik výměníků, chladičů/výparníkú, řídící jednotka, trubky, dráty), které…

Podlahové topení a tepelné čerpadlo

Podlahové topení a tepelné čerpadlo
Podlahové topení bylo zvoleno v přízemí i v podkroví. Celkem se jednalo o cca 210 m2.

Diskuzní fórum

    • Opěrná zídka
    • Jde mi spíše o to, jestli ty 3 řady 20 ZB vydrží tlak patky z pergoly. Druhá strana pergoly...
    • Autor nedeto | 24. zář 2018 09:12