Vytyčení domu a zemní práce

Vytyčení základových pasů vyžaduje profesionální přesnost, proto si na tuto práci pozvěte geodeta, která Vám s vytyčením pomůže a posléze Vám vystaví pro stavební úřad technickou zprávu, která potvrzuje, že stavba byla vytyčena tak, jak je nakreslena v projektu. Bez této zprávy se neobejdete. Další práci už můžete dělat svépomocí. 

Vytyčení hranic pozemku

Vytyčení hranic pozemku

Každý by si měl jako první krok nechat provést odborné geodetické zaměření pozemku, aby vůbec věděl, kde lze umístit dané oplocení.Nechali jsme si poradit a obrátili jsme se na firmu GEDEX - Geodetické služby, Jaroslav Hácha, s prosbou na vytyčení hranice našeho pozemku.Domluvili jsme se na termínu, ověřili jsme si, že na pozemek je volný přístup a výsledkem mělo být vyhotovení technické zprávy a vytyčení hranice pozemku.Pán z firmy přijel v domluvený termín a začalo se měřit. Na místě se provedlo připojení do souřadnicového systému S-JTSK systémem GNSS.Pro vytyčení podrobných bodů byl použit přístroj Geomax Zoom 90, 2, vytyčení bylo provedeno polární metodou z bodů určených systémem GNSS, přístrojem Geomax Zenith 40 v systému RTK s VRS pracující v reálném čase v síti CZEPOS.Mapové podklady byly klasicky z dokumentace KP Kolín. Zajímavé je, že rozdíly poloh bodů vzhledem k platné mapě jsou do rozdílu vzdáleností +/- 0,28 m v souladu s vyhláškou 357/2013 Sb. v platném znění u bodů s kódem kvality 3.Měli jsme konečně vytyčeno a mohli jsme přejít na samotné oplocení pozemku.
Skrývka ornice + geodet

VIDEO: Skrývka ornice + geodet

Skrývka ornice je první stavební činnost, u které jsme měli pocit, že už konečně stavíme. Přípravy staveniště byly fajn a jsou důležité, ale bylo to jen takové šolichání. Po získání ohlášení stavby je potřeba před skrývkou na viditelné místo vyvěsit štítek Stavba ohlášena. V Liberci je navíc ze strany státního stavebního dozoru hodně hlídané oplocení a označení stavby. Proto jsme jako dárek k povolení dostali ceduli NEPOVOLANÝM VSTUP ZAKÁZÁN. Ten jsme poctivě vyvěsili vedle vjezdu. Během mojí pracovní cesty se uběhla lhůta po oznámení zahájení stavby a pro nás to znamenalo jediné.Jelikož jsme se stavbou tento rok už téměř nepočítali, neměli jsme domluveného bagristu. Sehnat někoho na poslední chvíli znamenalo hodně telefonátů, ale nakonec se podařilo a Verča zajela na pozemek vyznačit skrývanou plochu. Kolem základů jsme přidali 1,5m na každou stranu a rozhodli jsme se rovnou vybagrovat i vjezd. Během stavby by se vjezd úplně rozryl a stejně bychom ho museli nakonec něčím zasypat. Takto máme alespoň k dispozici více ornice.
Reklama
Základové pasy

VIDEO: Základové pasy

Začíná pátek, první den dovolené, a jak jsem zmínil v předchozím článku, pro nás to znamená brzy vstávat a zkontrolovat označení výkopů, protože dnes nás čeká výkop základových pasů. Ve skutečnosti dovolená začíná jen mně a Verča dorazí až po práci, ale to by neměl být problém. Důležité je, že dorazí bagrista a že bude přát počasí. I když to se ještě uvidí…má zase pršet.
Superhaus, díl 01/šalování a zateplování základů v jednom kroku bez lepidla

Superhaus, díl 01/šalování a zateplování základů v jednom kroku bez lepidla

Ahoj všem stavebníkům, rozhodli jsme se, že zde na svépomocí postupně zmapujeme náš projekt od základů až po střechu.Jako první příspěvek z tohoto ranku jsou základy, které jsme chtěli dělat po obvodě formou zatepleného monolitu.Dále jsme chtěli mít základy zateplené minimálně do nezamrzné hloubky, a proto jsme nejprve vylili podkladní pásy, které jsme dělali klasicky /beton do předem vykopané drážky.
Vytýčení domu a zemní práce

Vytýčení domu a zemní práce

V první řadě byla potřeba udělat skrývka. Vytyčil jsem prostor +- kde bude stavba stát a přidal 1m na každou stranu. Vzal jsem sekačku na trávu a bagristovi vyznačil prostor, kde má zeminu strhnout. Pro traktorbagr a šikovného bagristu to byla práce na dopoledne. Skrývka byla provedena cca 30 cm do hloubky a jak sem již psal výše 1m od budoucích základů. Zeminu navážel na hromadu dozadu na zahradu, zeminu použiji v budoucnu pro vyrovnání pozemku.
Pasy, lavičky, geodet. Moje chyby, přešlapy nebo rozhodnutí, které bych udělal jinak.

Pasy, lavičky, geodet. Moje chyby, přešlapy nebo rozhodnutí, které bych udělal jinak.

Ahoj, ze svépomocí.cz jsem čerpal mnoho informací, tak musím taky přispět svojí troškou do mlýna. O tom, jak postupovat a jaké technologie zvolit, je tu celá řada článků a příspěvků. Já jsem svůj příspěvek pojal trochu jinak.  Níže bych se rád podělil o moje chyby, přešlapy nebo rozhodnutí, které bych dělal jinak. Takže podrobný návod zde určitě nenajdete.
Reklama
Reklama
Drenáž základu domu v kopci.

Drenáž základu domu v kopci.

Pro odvod vody od základu jsem se rozhodl po detailní kontrole stavu konstrukce budovy, která je zakopaná do přilehlého kopce.Není to znát, ale okolní ráz obce je tzv. v dolíku a z okolních polí, lesu a luk se stahuje obrovské množství vody. A to jak podzemní, tak povrchové.Při skoro vytrvalých deštích koncem roku 2020 a první poloviny roku 2021 jsem se opakovaně přesvědčil, že jsem se vykopáním drenáže neunáhlil a udělal jsem dobře.Použité materiály pro drenáž jsem nakoupil postupně dle postupu drenážních prací. Výkop jsem provedl pouze do výšky podlahy.Základ domu je sice ložený kámen, ale při výkopových pracích jsem zjistil pouze venkovní přizdívku z opuky a z větší části pojivo byla jílová hlína. Takže co nejvíce proškrabat spáry, omést a hustou vápenocementovou maltou na velkou tloušťku omítnout.Po zatvrdnutí malty jsem koupil 4x velká balení dvousložkové hydroizolace a vše na základu od spodní části výkopu až po vršek řádně ručně natřel. Jak se říká kousek po kousku po celé délce výkopu. Dál na řadu přišla nopová folie a zvolil jsem výšku nopu 20 mm a ta je také po celé délce výkopu. Drenážní trubka má průměr 100 mm.
Stavba domu v pandemii - 1. základní deska

Stavba domu v pandemii - 1. základní deska

Jak už jsme psali dříve, tak dům jsme se rozhodli místo zakázky na klíč postavit z větší části svépomocí.Po důkladném zimním studování videií, čtení článků a studia stavebních postupů zejména na webu Svépomocí.cz jsme se plni odvahy vrhli do stavby našeho vysněného budoucí domu. O tom jak výstavba domu probíhala, popř. nějaké rady a tipy, tak o to se s vámi podělíme v následujících týdnech v tomto malém seriálu.Velkou komplikací a zároveň výhodou byla světová pandemie Covidu, která do našeho stavebního snažení významně zasáhla. Komplikace se zavřenými obchody jsme díky předobjednanému materiálu zvládli. Navíc častější volno a nemožnost cestovat se nakonec při stavbě i hodili.
Stavba základu

Stavba základu

Stavím dům 16x9 m a k tomu garáž 10x6 m. Pardubický kraj, poblíž okresního města. Vše dělám sám. Stavba základu mi zabrala dva měsíce po práci a o víkendech. Nebudu popisovat detaily, které jsou tu rozebrány mnohokrát, spíše se podělím o rozpočet, který může někoho zajímat v současné době narůstajících cen.
Srovnání pozemku pod RD a výkop základové spáry

Srovnání pozemku pod RD a výkop základové spáry

Ještě před vystavením stavebního povolení jsem se rozhodl strhnout ornici a připravit si pozemek pod budoucím RD.Mám kamaráda s traktorbagrem, kterému jsem v minulosti s nečím pomáhal, a to se mi nyní stokrát vrátilo. V sobotu 18. 3. ráno totiž dorazil na pozemek a ornici mi sejmul a následně jsme za pomocí rotačního niveláku pozemek srovnali (on bagroval a já "pískal" výšky), aby se na něm pak lépe pracovalo. Vzhledem k výšce okolního terénu a dodržení základních požadavků na dřevostavbu (dřevěné konstrukce by měly být alespoň 30 cm nad budoucím terénem), jsem se rozhodl zvednout podlahu RD o cca 20 cm, abychom minimalizovali následnou manipulaci se zeminou.Den předtím jsem si ještě cca stanovil polohu domu, a to vyměřením od již stanovených rohů pozemku. K zaměřené poloze RD jsem přidal cca 1 m do všech směrů, abychom měli i kolem stavby srovnaný terén.
Reklama
Reklama
A zase do práce

VIDEO: A zase do práce

Tak sníh slezl, teplo umožňuje práci venku, tak se s plnou vervou pouštíme do práce.
Terénní úpravy

Terénní úpravy

Z tohoto webu jsem čerpal hodně užitečných informací, tak ve volném čase zkusím trochu přispět. Už na podzim jsem vykácel prales japonských topolů. Na tomto místě máme v projektu garáž, ale zatím to bude spíš odkládací plocha. Má to nějakých 11x28m, sjezd provizorně rozšířen na 6m tak to snad bude dostačující. Po vybagrování všech pařezů a kořenů jsme to porovnali a navezli 45 tun betonové drtě z místní betonárky. Tímto bych rád poděkoval Martinovi, s bagrem to fakt umí :-). Bude tu mít ještě opravdu hodně práce :-D.
Úprava terénu pod stavbou

Úprava terénu pod stavbou

Terén, super brácha a hypotéka.
1. Kopání základů rodinného domu

VIDEO: 1. Kopání základů rodinného domu

Po dlouhé době jsme konečně kopli do země, dočkali jsme se :) Píše se září 2019 a jdeme na to ♥
Reklama
Základová deska - systém Elegohouse

Základová deska - systém Elegohouse

Po přípravě staveniště, kterému jsem se věnoval minule, přišla konečně na řadu ta část, kdy se konečně začne stavět dům samotný. Jak už jsem se minule zmínil, čeká nás základová deska tvořená systémem Elegohouse. Tento článek budu tedy podrobněji věnovat její realizací.
Skrývka + garáž

Skrývka + garáž

Tak po delší době a rozhodnutí pro jiný projekt domu jsme se do toho pustili znovu. Tentokráte svépomocí a bez podvodných firem.
Vytyčení domu, skrývka ornice a zemní práce

VIDEO: Vytyčení domu, skrývka ornice a zemní práce

Dneska se podíváme na to, jak provést skrývku ornice a vytyčit dům. Řekneme si, proč je nutné skrývku provést, nebo proč bychom vytyčení domu neměli dělat svépomocí. Na rozdíl od minulé stavby jsme si chtěli zemní práce vyzkoušet sami, a proto jsme si předem v půjčovně Stavebnin DEK rezervovali tyto dva nádherné stroje: minirypadlo a dumper. 
Rovnání pozemku a geodet aneb 200 m3 srandy

Rovnání pozemku a geodet aneb 200 m3 srandy

Jak začít... Začněme třeba od začátku.
Nejnovější příspěvky na webu
Vytyčení hranic pozemku

Vytyčení hranic pozemku

23. 4. 2023
Anet Poláková
Skrývka ornice + geodet

VIDEO: Skrývka ornice + geodet

10. 3. 2023
Cesta za bydlením
Základové pasy

VIDEO: Základové pasy

9. 3. 2023
Cesta za bydlením