Vytyčení RD

Příspěvek stavebníka

Milí stavebníci,

po delší odmlce přidávám článek, jak jsme vytyčovali náš RD.

Nejdříve jsem si připravil kůly a prkna. Na každém rohu baráku by měly být vždy dvě lavičky (jedna lavička = 2 kůly + prkno). Jelikož mám trošku složitější půdorys, tak jsme zredukovali počet laviček skoro na polovinu.

V našem případě jsem si před vytyčením v autocadu vytvořil výkres, který zjednodušil samotné vyměřování. Poradil mi to kamarád, který je projektant a hodně vyměřuje stavby. Trik spočíval v tom, že jsem si v autocadu udělal vnější obrys ZB (se všemi odskoky).

Další krok byl v tom, že jsem si tvar ucelil do obdélníku. Kóty jsem dal obraz RD + úhlopříčky a okótoval jsem si jednotlivé odskoky objektu.

S kamarádem jsme byli domluveni, že začneme v pátek od 7:00 ráno. Nejdříve jsme začali tím, že jsem si zatloukli ocelový kolík v jednom z rohů budoucího RD. Tento bod jsme si odsadili od hranic pozemku, tak, jak mám v PD. Další roh RD jsem udělali tak, že jsme v cca polovině délky hrany objektu zatloukli další kolík (rozvněž odsazený od hranice pozemku dle PD). Potom jsem si natáhli provázek na první kolík a přes druhý kolík jsme ho vedli cca 3 m za budoucí roh objektu. Opět jsme kolík odsadili od hranice pozemku a vše ještě jednou překotrolovali (odsazení a délku strany RD). Třetí roh RD se udělal tak, že se vzalo pásmo a ve vzdálenosti (podle připraveného výkresu) se zatloukl další kolík. Tento kolík se usadil do správné polohy tak, že jsme z obou dosavadních bodů (rohů) pomocí pásma  - vždy z rohu se vzalo pásmo s danou mírou a udělala se půlkružnice. Kde se půlkružnice protly, tam jsme zatloukli třetí kolík. Vše jsme překontrolovali a šlo se na poslední roh. Tento bod se udělal stejně jako předchozí bod. Obrys RD jsme ještě dvakrát zkontrolovali.

Následovalo samotné lavičkování. Od každého rohu RD jsme ve vzdálenosti cca 3 m (tak, aby to nepřekáželo ve stavbě) na každou stranu (na ty druhé dvě, kam nevede obrys RD) zatloukli do země dva kůly (bez prkna). Tento postup jsem udělali ve všech rozích. Pak následovalo přidělání vodorovného prkna na kůly. Záludné bylo to, že tato prkna musí být všechna ve stejné výšce. Kamarád si postavil doprostřed (tak, aby viděl na všechny kůly) objektu nivelák, ustavil ho a mohlo se začít. My jsme to dělali takovým způsobem, že jsme začli na nejvyšším bodě. Já byl vždy u kůlů a kamarád za nivelákem. Spočívalo to v tom, že jsem vždy přiložil tužku ke kůlu a kamarád mě instruoval, jestli výš či níž. Po obejití takovýmto způsobem všech kůlů jsme se mohli vrhnout na přitlouknutí vodorovných latí na kůly. Prkna jsme přibíjeli podle rysek (ryska = vrchní část prken).

Jedna z posledních prací byla přenést a vyznačit si (pomocí hřebíčku) na vodorovných prknech, kde bude poloha budoucích zdí. Kolíky, které jsme na začátku zatloukali do země, jsme tam po celou dobu nechali. Teď jsme je použili tak, že jsme si natáhli přes 2 protější lavičky provázek. Pomocí olovnice (stáli jsme vždy nad každým zatlučeným kolíkem) jsme provázek dostali do polohy, kde bude stát zeď. Takovéto místo jsme si označili hřebíčkem.

Potom, co jsme si takto hřebíčkem vyznačili na všech lavičkách body, jsme (díky nataženému provázku) zkontrolovali jednotlivé délky obrysy + úhlopříčky. Malinko jsme to museli upravovat. Následovalo už jen zafixování některých laviček. Z důvodu svažitého terénu jsou vysoké tak, aby měly stabilitu.

I když nemám vyznačené všechny rohy RD (mám jich celkem 12, skutečně vyměřeny 4), tak jednoduše dojdu k ostatním bodům, které potřebuji. Stačí si natáhnout provázek a pak pomocí pásma a olovnice si vynesu další body, které budu potřebovat.

Další krok byl v objednání materiálu na základovou desku. Materiál si sháním sám a realizovat mi to bude místní firma, pouze práci mi udělá. O tom budu psát v dalším článku. 

Elektrické připojení
Předchozí článek autora
18.07.2019 15:00 3486 zhlédnutí
Elektrické připojení
Zdravím svépomocníky, dneska bych chtěl napsat pár vět o tom, jak jsme zajišťovali elektrické...

Stavební etapa: zaměření domu zemní práce

Název položky Cena
práce kamaráda 800 Kč
Celkem 800 Kč

3 komentáře

marek.stepan
napsal(a) marek.stepan/24. srp 2019 22:10

Jedno z možných řešnení je třeba si nechat zaměřit až "skutečný" stav stavby, neboť během výstavby může dojít například k "malým" odchylkám ve stavbě. A pokud se zaměřuje až skutečná stavba, údaje jsou vloženy "rovnou" do katastru.
Tedy taková volba může být levnější ---> neplatíte "zbytečně" zaměření. (s malým rizikem že si to nazačátku zaměříte špatně a SÚ to nemusí rozdýchat.). Je to tedy o praxi a místních / lokálních podmínkách (a vztazích).

Odkaz Komentáře
Káťa+Kuba
napsal(a) Káťa+Kuba/23. srp 2019 12:09

ne nebudu mít, k ničemu to nepotřebuji

Odkaz Komentáře
tombl1971
napsal(a) tombl1971/16. srp 2019 11:28

A budete mít na takto vytyčený dům protokol s kulatým razítkem?

Odkaz Komentáře