Skrývka ornice

Příspěvek stavebníka

Na pozemku mi chybí v průměru 70cm hlíny, ta původní byla dost tvrdá a štěrková, sem tam větší kámen či cihla. Měl jsem tam pět malých a jeden velký pařez. Ze silnice na pozemek nešlo díky 50cm hlubokému schodu sjet. V sobotu jsem byl domluvený, že naložíme vlečku za traktor s hlínou, pak se vyklopí na pozemku v místě, které chci zarovnat pod budoucí garáž na materiál a nářadí. Potom jsem si chtěl zajet půjčit přívěsný vozík, zajet pro betonovou dlažbu pod garáž a navézt na pozemek písek.

Bohužel po příjezdu začalo pršet. Vlečku jsem naložil asi s hodinovým zpožděním. Když byla vysypána na pozemek, zjistil jsem, že to je jak když plivnete do moře. Jel jsem si tedy půjčit přívěsný vozík. Tam jsem ale zjistil, že mi nefunguje zásuvka na tažném, vyhazuje pojistky. Z důvodu bezpečnosti jsem si tak vozík nepůjčil a vydal se zpátky domů. Po cestě jsem potkal smrtelnou dopravní nehodu a tak jsem místo 1,5km najel dalších 7km objížďkou.

Druhý den jsem rozebral zadní nárazník a hle ... závadu neodhalil. Objednal jsem proto za 500,- novou kabeláž. Mezitím jsem se vydal s krumpáčem na pozemek obkopávat pařezy. Bohužel jsem měl špatné rukavice, takže i přes ně se mi udělaly nepěkné mozoly. No co práce šlechtí. Třetí den jsem zajel na katastr dát vklad ve prospěch hypotéky. Odpoledne přišla elektroinstalace a tak jsem se jí jal instalovat. Večer jsem si tak jel půjčit vozík.

Ráno jsem si zajel pro betonovou dlažbu a navezl jí na pozemek. Vozík byl sice dvounápravový, ale nebržděný, což mi moc jistoty při jízdě nedodávalo. Ale povedlo se. Zajel jsem pak ještě pro vozík písku. Celkem jsem za ten den naložil a vyložil 4t. Večer jsem usnul dřív, než jsem ulehnul do postele.

Další den jsem pokračoval v kopání pařezů. Na obci jsem poprosil, jestli by mi nemohli přijet pomoc s bobkem (UNC). Po obědě jsem přijel na pozemek a velký pařez s malým byli venku. Pak mi došlo, že jsem jim zapoměl označit další dva malé pařezy. Začal jsem je tedy obkopávat, ale štěrkové lože mi to moc nedovolilo a tak jsem to vzdal. Mezitím přijel soused a tak jsme se dohodli na vzájemném podepsání souhlasů k projektu. Společně jsme zajeli za druhým sousedem, který nám to taktéž podepsal. Třetí a poslední sousedku jsem oběhnul další den.

Sousedka také podepsala, tak jupí, něco je hotové. Mezitím mi dovezli druhou vlečku hlíny za traktorem, ale opět to bylo jak plivanec. Naštěstí mi soused domluvil telefon na člověka s JCB a Tatrou a na obci mi řekli, kde si můžu nabrat kolik hlíny chci na zarovnání pozemku.

A byla tu zase sobota, přijel člověk s JCB a Tatrou, nejdřív mi vytáhnul zapomenuté pařezy a v rámci otáčení jsme v trávě našli další. V rámci toho jsme zkusili hrábnout do té škaredé hlíny, kde jsme našli krásně hlubokou ornici. Udělala se proto na dvě hromady skrývka do hloubky cca 50cm a navezla se pískojílovitá hlína. Bagrista mi luxusně udělal sjezd na pozemek a také místo pro garáž. Stihlo se bohužel navozit jen 4 tatry hlíny, tak pokračování příště. Ornice naštěstí vyjde na celý pozemek, takže nebudu muset nikde shánět.

Přenosil jsem tak dlaždice na místo pro garáž, ani jsem moc neřešil rovinu, stačí, když se po tom bude dát přejet paleťákem, ale +/- to v rovině je. Bohužel jsem zjistil, že mi tak 50dlaždic chybí, tak zase příště.

Poznatky do budoucna:

  1. nedělat nic ručně a počkat na bagr
  2. používat pevné a padnoucí rukavice, ideálně s gelovými výstélkami
  3. nejdřív dělat práce bagrem a až pak navážet materiál na přesné místo ať se nemusí přenášet

Fotogalerie

Skrývka ornice
Skrývka ornice
Skrývka ornice
Skrývka ornice<br />největší pařez, cca 2m koule :)
Skrývka ornice
POZEMEK - tak to konečně začalo
Předchozí článek autora
15.07.2018 09:25 3181 zhlédnutí
POZEMEK - tak to konečně začalo
Pět let jsem sháněl pozemek ke stavbě či dům v rekonstrukci. Vždy to bylo za hodně peněz,...
původní květena na pozemku ... a to měli za pár hodin přijet geodeti
Následujicí článek autora
27.12.2019 07:00 2132 zhlédnutí
Základová deska - část 1
Původně jsem byl domluvený s firmou, že si desku a obvodové stěny a příčky vystavíme sami a oni...

Stavební etapa: zemní práce

Název položky Cena
zemní práce 5 500 Kč
půjčení vozíku 700 Kč
nová elektroinstalace tažného 500 Kč
ohnutý držák opěrného kolečka vozíku 180 Kč
Celkem 6 880 Kč