Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Zemní práce

Varování předem: Když jsem si myslel, že jako lékař s minimem času a minimem přátel co mají čas, budu schopen si dělat hodně věcí sám, tak jsem se děsivě, ale opravdu děsivě mýlil :-)

Březen 2018:

Den 1) Byl to ten týden co zde bylo ráno -10st.C, bagr měl ale sílu a skrývku ornice (160m2) zvládl vcelku krásně. Odvezeny 4 tatrovky pryč z pozemku, jelikož na pozemku není místo kde to nechat. Pár kubíků necháno na pozemku. Ornice (podzol s mechem) má sílu až 20cm !...pak je opuka...potom přijel geodet, vytyčeno paráda...konec klidu.

Den 2-3) Dům bude na pěnoskle, čili jsem věděl, že se bude hodně bagrovat...hodně na druhou, převýšení má je 75cm, měla by to být pohoda. Nebyla. Jak jsem psal opuka je už v 15-20cm, v půl metru už je vcelku velká, v metru už je to popraskanaá loupaná skála. Dům má jen 82m2, ale přesah pěnoskla je cca 75cm, vysvahované boky + kopání jámy v nejvyšším místě pro přečerpávací jímku kanalizace. Hloubka 280cm...to už zde jsou i opuky o velikosti 50kg a 8tunový bagr dál nemůže...vyšlo to tak tak. Plán že se udělá přesná jáma pro revizní šachtu kanalizace a vedel precizní jáma pro jímku končí jednou obludnou jámou jak do pekla. Bagrování trvalo 2dny, odvozeno 20tater zeminy...ještěže mám přátele co taky staví a jsou naopak pod terénem.

Den 4) Hurá vykopáno, přijíždí geodet, přeměřuje...prů*er...matematická chyba, vysvahování bylo krásné, ale počítáno v nejnižším místě, čili 2/3 jámy se musí přikopat...velký bagr už tam nesjede, minibagr dělá zase skoro celý den...dalších 5 V3esek opuky. Kraje zmrzlé do hloubky půl metru, ty z venku trhá velký bagr  po půltunových kusech...přichází soused, že nesmíme jezdit po té pidisilničce, kam je tak tak zacouvá tatra...čili už nyní víme, že máme hodné sousedy a že budeme muset udělat příjezdovku přes pozenmek rodičů a na konci stavby jí zase rozebrat...jupí :-) No co, jáma konečně je, sypeme 30tun kamene 32-63, po krajích děláme drážku pro drenáž a zemnící pásek. Bagřík ještě provede výkop k budoucí elektrice a vodě mimo hlavní jámu.

Den 5) Na poště přebírám Fiskars lopaty, krumpáč atd...krásné hračky, doporučuji, mají svojí cenu. S tchánem spouštíme BOCR jímku na čerpačku na pískové udusané lože, pod tím je skála, betonáž fakt není třeba. Obsyp pískem. Písku jako na pláži. Pokládáme vodu DN32, jako chránička použita vodovodní hadice DN63x8,6...už jste pokládali 20metrů dvoucolovky v teplotě  +2st.C? NE...tak bacha na zuby, přpravte těžké kameny na zatížení atd. Prostě to ve 3 silných lidech jde dost blbě...je to jak železeo...ale voda je fakt festovně uložena mimo dům ve 130cm a chráníčka nejde probít ani krumpáčem...ušetřeno na písku k obsypu (ironie...). Pokládáme zemnící pásek + vývody (klasika FeZn 30x4 a vývody přes dvě spojky AlMgSi 8/11, zaasfaltováno, nafoceno, drží...

Den 6) Drenáž...prostě drenáž DN 100 perforovaná v geošce po obvodu výkopu, šachty v nejvyšším a nejnižším bodu, řádně a vcelku precizně vyspádováno...někde kopáno krumpáčem, jinde navezeno několik koleček štěrku a opuky. (v průběhu stavby osvědčeno že drenáž opravdu krásně funguje...hurá)

Den 7) Vše je ve skluzu, kanalizace ležatá se nestíhá, mrazy pominuly, pozemek je plný bahna, musí se udělat příjezdovka, pěnosklo odvoláno, není kde složit. Stavba zakonzervována do dubna...

Závěrěm:

Pěnosklo je super (viz další článěk), ale jen na rovném pozemku !!!

Opuka je fajn podklad, pevná nesedá, nedělá bahno, ta naše je sama o sobě výborná drenáž...ale ta práce s ní !!! Krumpáč a špičatý rýč.

Precizní kopání přípojek v opuce...blbost...vše se sype a z 25cm drážky pro chráničky je Grand kaňon. Začišťování okrajů..blbost. Vyrovnávíní do roviny..blbost.

Když Vám otec řekne, že přes pozemek se dá v pohodě jezdit, že to vydrží i mixy...tak mu nevěřte...Bahna 2018

V rozpočtu chybí položky jako vruty, nářadí, pracovní dříví, rukavice apod. To je prostě spotřební materiál a je na každém jak kvalitní a co vše si koupí.

 

Náklady

Název položky Cena
Zemní práce vč. odvozu zeminy 40 000 Kč
Geodet 1 500 Kč
Drenáž vč. geotextilie 10 000 Kč
Hromosvod zemní část 3 000 Kč
Šterk 32-63 30tun 9 000 Kč
Písek 9m3 5 500 Kč
Příprava na vodu 2 500 Kč
Celkem 71 500 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Michal "Quickyprd" Opluštil

Michal

Věk: 33

Detaily domu

Kraj: Liberecký
Velikost pozemku: 891 m2
Zastavěná plocha domu: 84 m2
Podlahová plocha domu: 125 m2
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 4 000 000 Kč
Celkem prostavěno: 251 500 Kč

Související články

Odpovědi na nejčastější otázky o pěnovém skle

Odpovědi na nejčastější otázky o pěnovém skle
Pěnové sklo je moderní izolační materiál základových desek, který se vyrábí z rozdrceného skla. Není divu, že se na našem webu množí dotazy ohledně jeho vlastností, použití atd. Zpracovali jsme tedy…

Začátek a příprava pozemku na stavbu

Začátek a příprava pozemku na stavbu
Zdravím stavebníky, již několik let sleduji tento web a rozhodl jsem se, že také něco přispěju, ať jenom nečerpám zkušenosti... Začnu postupně od začátku, abych se postupně dostal do současnosti. Na začátku stálo…

Základy a deska

Základy a deska
Po zimním povolování na úřadech konečně kopeme (polovina dubna). Výkop jsme uspíšili o měsíc vzhledem k počasí, kdy sucho hrálo do karet. Sejmutí ornice a zářez do svahu šikovný bagrista…

Mohlo by Vás zajímat

Základové pásy,uzemnění

Základové pásy,uzemnění
Základové pásy jsem se rozhodl vykopat ručně. Na dnešní dobu neobvyklý způsob. Když svépomocí, tak svépomocí.

Diskuzní fórum

  • dofinancování stavby
  • Tak my jsme na tom podobně a zvolili jsme si tento úvěr...
  • Autor Finančník | 20. zář 2018 20:23
  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05