Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Základy ve svahu

Po delší odmlce jsme se posunuli se stavbou. Od získání stavebního povolení jsme měli rok pauzu a letos budujeme základovou desku. Protože je dům ve svahu, který je dvěma směry - převýšení je na jedné straně 1,2 na druhé 1,4 -1,5m, hledal jsem po internetu informace o základových pasech ve svahu. No moc toho není. Nebudu tu tedy psát, že jsme měli žlutý bagr, který přijel ve dvě a ve 4 odjížděl :-), ale pokusím se trochu nastínit, jak jsme postupovali. 

1. Kopání základových pasů

Geodeti nám zatloukli 4 kolíky, pak se vyvápnilo a mohlo se začít (lavičky nemáme, po vylití pasů přijdou geodeti znovu a napíchají hřebíky přesně do rohů, kde se usadí ZB). Při bagrování se tedy udělaly tři odskoky tak, aby se nevyjelo nad hloubku 60cm. V horní části, kde bude dům jen málo nad terénem a nebude se již nic navážet, se kopalo do 80 - 100 cm hloubky, dole, kde bude základová deska 1,5m nad rostlým terénem se naopak kopalo jen 40 cm do hloubky pod rostlý terén - nezámrzná hloubka se docílí navážkou.

2. Vyměření výšek

K této akci jsem pořídil na stavbu nivelák - nikdy před tím jsem s ním nepracoval, ale bylo to docela v pohodě. Já chodil s měřící latí, přítelkyně stála u "dalekohledu" a v první fázi jsme jen zapisovali výšky na různých bodech stavby; dále následovala chvíle s papírem a trocha sčítání a odčítání k určení nuly pro čistou podlahu. V projektu je samozřejmě 0 stanovena - po skrývce se ale může realita od projektu poněkud lišit, tak jsme pomocí niveláku stanovili novou 0 (aby čistá podlaha byla v místě vchodu nad úrovní příjezdové komunikace). Poté následovala akce vyměření výšek. Ty jsme přenášeli na roxory zatlučené do země v základových pasech, a to tak, aby výška lité části základových pasů byla v takové úrovni, že následně bude stačit vyskládat ztracené bednění a dostaneme se do požadované úrovně. Na roxory se vždy výška vyznačila elektrikářskou páskou a vždy ke spodní úrovni pásky se lil následně beton. Jakmile byla výška vyznačena, bylo už pak poměrně snadné si flexibilně určovat odskoky - vždy se přidávalo nebo ubíralo 25cm od pásky a nalepisla se finální (výška tvárnice ZB). Prvotně jsem odskoky vyšaloval tak, že jsem chtěl co nejvetší část pasů vylít a dávat méně ZB - z toho mě vyvedl můj stavební dozor, kdy říkal, že je lepší udělat jen tenkou vrstvu betonu a všechno pak vyskládat ze ZB (dokonce říkal, že by se dalo rovnou usazovat ZB jen do zavlhlého betonu); má to svůj praktický důvod - pokud bych vše vylil do úrovně nebo místy i nad úroveň terénu, byl by problém se zateplením a také se ušetří beton. Takto, tím, že výkopy jsou 60cm a ZB bude 40cm, zbyde tam krásně místo na XPS. 

3. Budování přepážek

Výšky už tedy máme, nyní bylo potřeba zřídit přepážky na odskoky. Ty už jsem zřizoval pocitově, dle výšek vyznačených na roxorech. Vždy jsem měl desku 25 nebo 50cm, podle odskoku. Je potřeba vše řádně zajistit, beton má docela sílu - to jsem dělal kolíčky nařezanými z roxorů zatlučenými do boku výkopu - tím byla deska dostatečně zajištěna a ani se nehla. Šalování jsem musel upravovat, jak jsem již psal, po domluvě se stavebním dozorem jsem ho razantně snižoval na nižší úrovně betonu.

4. Lití betonu

Pozvali jsme si pumpu, protože byl nedostatek místa i lidí (vyšla na 8tis za dvě hodiny). Celkem se vylilo 14m3 betonu c25/30 ( ten vyšel na 2190,- za m3 vč dopravy, c20/25 byl jen o 100Kč levnější, tak jsem vzal "lepší") Přepážky fungovaly dokonale, beton byl dost hustý a držel se i v úrovních přepážek ve správné úrovni. Lilo se od spoda nahoru. Pumpař říkal, že pokud je beton řídší, je dobré nejpre vylít u všech přepážek do jejich spodní úrovně, pak se vrátit a lít pasy; beton u přepážek mezitím trochu zhouste a lépe drží. 

V horní části tak máme v nejvyšším podě jen cca 10cm betonu, spodní část, kde se bude dělat navážka,  je pak vylita až po okraj. 

Ještě poznámka k zemnícímu pásku: často jsem tu četl, že je nejlepší pásek rozbalovat přímo ve výkopu - pokud máte odskoky a ještě přepažení, nedokážu si to moc představit. Já si ho pěkně roztáhnul po zahradě a pak zatloukl do země dva roxory jako vodítko - mezi tímto vodítkem jsem pak pásek vtahoval do základů. PS koukněte se po zemnícím pásku i mimo stavebniny, já měl dva nové  balíky za 1000Kč oba. Na různých bazošich a podobných serverech je toho dost.  

Teď nás čeká zakládání ZB, ale to už bude hračka, takže o tom třeba zase někdy příště, pokud budou nějaké zajímavé poznatky; teď bude měsíční stavební pauza :-)  

 

Náklady

Název položky Cena
Beton a pumpa 39 900 Kč
Celkem 39 900 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Svinčata pátek, 10 srpen 2018 12:10 napsal(a) Svinčata

  Ahoj, je to nivelák Sokkia, typ e32, ale kupoval jsem ho jako starší. Je potřeba pořídit celý komplet tj. ještě stativ a tu měřící tyč (nevím, jak se to odborně nazývá). Práce už je pak snadná. Nivelační přístroj se na stativu vyváží do roviny - k tomu je v něm vestavěná vodováha. Jeden člověk stojí a chodí s měřící tyčí a druhý kouká do kukátka a odečítá hodnoty. Tzn, když odečtete třeba 100cm (v kukátku je vyznačen kříž podle kterého srovnáte lať a odečtete hodnotu), pak popojdete s tyčí jinam, kde odečtete 120cm, máte výškový rozdíl 20cm. Ta tyč má na jedné straně stupnici jako na metru, po mm a na druhé straně po cm.

 • Odkaz Komentáře Honza čtvrtek, 09 srpen 2018 22:41 napsal(a) Honza

  Psal jsem nivelák, oprava

 • Odkaz Komentáře Honza čtvrtek, 09 srpen 2018 22:41 napsal(a) Honza

  Ahoj,
  mohu se zeptat, jaký jste pořizovali novelám a jak se s ním pracovalo ?
  Děkuji

Svinčata

David

Věk: 32

Peťa

Zaměstnání: neuvedeno

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 2 136 m2
Zastavěná plocha domu: 121,5 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 2 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 57 626 Kč

Související články

Základy a deska

Základy a deska
Po zimním povolování na úřadech konečně kopeme (polovina dubna). Výkop jsme uspíšili o měsíc vzhledem k počasí, kdy sucho hrálo do karet. Sejmutí ornice a zářez do svahu šikovný bagrista…

Vytyčení laviček, výkopové práce a betonování základových pasů

Vytyčení laviček, výkopové práce a betonování základových pasů
Na vytyčení laviček přijela paní geodetka s pomocníkem. Na přístroji si nastavila nulu dle projektové dokumentace a vyhodila mi rohy domu. Potom mi sprejem označila místa, kde mám zatlouct střešní latě na vytyčení…

Skrývka + základové pasy

Skrývka + základové pasy
Ahoj všem, už je to nějaký ten pátek, co jsme napsali poslední článek o projektu. Za tu dobu se mnohé změnilo. Zejména také to, že jsme do toho praštili a nyní…

Mohlo by Vás zajímat

Přemýšlíte o sprchovém koutě?

Přemýšlíte o sprchovém koutě?
Velkým trendem současných moderních koupelen jsou zděné sprchové kouty v různém provedení. Některé jsou s vaničkami, jiné bez nich, někdo preferuje sprchový kout s klasickými skleněnými dveřmi.

Diskuzní fórum