Začátky a základy

28.07.2018 16:41 4371 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Tak je tady první pojednání o stavbě našeho domku. O nekonečném boji se stavebním úřadem nemá smysl psát bez zbytečných emocí, a proto přejdeme rovnou k tomu důležitému - ke stavění. Náš dům je plánovaný jako pasivní, má zastavěnou plochu 91m2 a obytná plocha je i s podkrovím nějakých 130 m2. Vzhledem k malé šířce pozemku, která je jenom 11m, nám po odečtu nutných odstupů od hranice pozemku vznikla nudle, do které jsme napasovali domek o rozměru 14,4 x 6,3 metru. Není to ideální stav, ale nešlo jinak. Pozemek je mírně svažitý, takže dům je zapuštěný do svahu a za domem bude terasa, kterou olemujeme opěrnými zdmi. Velkou nevýhodou pozemku je, že z jedné strany máme plot a z druhé sad, takže je jen minimální prostor kolem domu pro manipulaci.

Pozemek jsme koupili jako džungli, na kterou lidská noha několik let nevstoupila a podle toho taky vypadal. Samý nálet a tráva zvící metru a šveskovo - meruňkový sad v jeho zadní části takřka neviditelný, takže po zakoupení křovinořezu a motorovky čínského původu jsme se dali do práce a vytvořili jsme holou plochu. Po vyčištění pozemku jsme konečně mohli vidět, že kopec je trochu větší, než jsme si mysleli a nakonce to dopadlo tak, že opěrná zeď na terase bude mít něco přes metr.

Jakmile jsme měli doma projektovou dokumentaci a vytoužené stavební povolení, tak jsme se dali do práce a na pozemek povolali geodeta k vytyčení domu. Geodet vytyčil čtyři rohy domu a my jsme na kraje pozemku vyrobili čtyři lavičky, od kterých jsme později po odbagrování materiálu odměřili budoucí budovu. Pak jsme na místo nahnali traktorbagr, který začal s jeho přetvářením. Po odkopání brdku, který pozemek odděloval od silnice přišlo na řadu vytvoření zářezu pro budoucí stavbu a odvoz materiálu. Z makadamu jsme vytvořili až k domu příjezdovou cestu (14m). Potom se přešlo na kopání základů, přičemž se poprvé uplatnil nivelák, který jsme si na stavbu pořídili (teď když už máme půlku stavby hotovou, tak můžu říct, že to byla dobrá investice). Při kopání základů se také poprvé ukázala záludnost naší užovky, protože bagr se nemohl kolem stavby správně pohybovat a nám tak zůstalo na ruční dokončení několik metrů základů. Taky vykopanou hlínu nebylo moc kam dávat, takž prostory mezi základy byly vyplněné hromadami materiálu, který jsme museli pěkně v kolečkách odvozit. Takže po vykopání základů přišla na řadu ruční síla (já a manželka) a vyčištění a rozšíření základů, jelikož bagrista měl užší lžíci než bylo potřeba a odvoz materiálu. Po vyčištění plochy jsme do pasů po obvodu domu roztáhli zemnící pásek a realizovali v rozích čtyři vývody pro hromosvod a taky vývody pro vnitřní a venkovní - zahradní rozvaděč. Všechny spoje byly opakovaně zapatlány gumoasfaltem. Na dno základů přišli prostupy pro kanalizaci a vodu. Ty jsme udělali z KG trubky 160. Protože základy jsou odstupňované, tak po poradě s projektantem jsem ze ztraceného bednění vytvořil dělící hráze, které vytvořili požadované odstupňování.

Po dokončení všech drobností následovalo vytoužené betonování, takže jsem spočítal potřebné množství betonu, uzavřel smlouvu s betonárnou a těšil se na betonování. jako velmi šikovná věc se ukázal domíchávač s pásovým dopravníkem, díky kterému jsme ve třech lidech bez problému vybetonovali pasy. Já jsem chodil s chobotem od pásu a asistující rodiče potom jenom měřili hloubku. Po základním vylití jsme beton v místech kde ho bylo víc trochu rozhrabali na patřičnou tloušťku. Jelikož jedem mix nestačil, tak druhou várku už přivezl obyčejný mix, který ji vylil do pásů a následovalo klasické pádlování betonu. Nicméně základy se vcelku povedli a první fáze stavby byla hotová. Do betonu jsem ještě zapíchal roxory a bylo hotovo.

V mezičase mezi geodetem a kopáním jsme ještě opatřili stavební boudu, na kterou jsme povýšili plechovou garáž, kterou na určeném místě postavil polský dovozce. Garáž má sedlovou střechu a rozměr 5 x 3 metry a jako stavební bouda se velice osvědčuje.

Fotogalerie

Začátky a základy
Začátky a základy
Začátky a základy
Začátky a základy
Začátky a základy
Začátky a základy
Začátky a základy
Začátky a základy
Začátky a základy
Od pasů po desku
Následujicí článek autora
30.07.2018 09:05 6040 zhlédnutí
Od pasů po desku
Příspěvek stavebníka
Po zalití pasů jsme se mohli dát opět do práce a začít tvořit desku....

Stavební etapa: rozhodnutí stavět výběr, zaměření a koupě pozemku příprava a betonování desky

08.09.2018 11:15 2505 zhlédnutí
Příprava stavby
Co to vlastně stavíme
Co to vlastně stavíme

Tímto článkem jsem měl asi začít, ale zařadím ho aspoň dodatečně a osvětlím, co to vlastně budujeme.

02.08.2018 08:05 6141 zhlédnutí
Hrubá stavba
Zdění prvního patra
Zdění prvního patra

Další příspěvek bude o zakládání zdiva a zdění prvního patra. Po zatvrdnutí desky a položení...

30.07.2018 09:05 6040 zhlédnutí
Základy a deska
Od pasů po desku
Od pasů po desku

Po zalití pasů jsme se mohli dát opět do práce a začít tvořit desku. Jakmile ze stavebnin dovezli...

28.07.2018 16:41 4372 zhlédnutí
Základy a deska
Začátky a základy
Začátky a základy

Tak je tady první pojednání o stavbě našeho domku. O nekonečném boji se stavebním úřadem nemá...

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Betonování věnce
Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Šalování - finišujeme
Redakční
Příprava stavby
Co je dům e4 a jak vznikl?
Redakční
Příprava stavby
15 tipů, jak začít jinak a lépe!

Související články