Základová deska + terasa

29.07.2018 07:45 2908 zhlédnutí
Příspěvek stavebníka

Po zatvrdnutí betonových pasů jsem domluvil 2 kamarády na založení ztraceného bednění. Nejdříve jsme si zaměřili výšku betonu pomocí niveláku. Beton byl hodně rovný, protože jsme si na to při betonování dávaly pozor, abychom nemuseli dávat ZB na maltu, ale jen podklínkovat. Bylo to vcelku rovné až na jeden roh, ten byl utopený asi 2 cm.

Založili se rohy ZB, podle kterých se pak natáhla zednická šňůra. Palety jsem si nechal navozit okolo celého domu pomocí Manitoua, abych nemusel dovážet ZB pomocí koleček. Po založení rohů se začalo ze spodní strany, díky schodkům jsou v základových pasech se muselo vyzdívat vždycky od spodní strany až ke schodku a pak začít další řadu opět zespodu k dalšímu schodku a tak dále.

Za jeden den jsme stihly menší půlku celého ztraceného bednění, což bylo celkem dost, na to, že nahoře jsou 3 řady a dole je řad 8. Do každé řady jsme vložili roxory průměru 12mm v rozích jsme je zahly a svázaly k sobě. Ještě jsme rohy zpevnily roxory 8 nebo 10 a všechno provázaly vazacím drátem.

Dostali jsem se tedy na spodní straně na 4 řady ZB, které jsme další den zabetonovali, kdy už řidič, sjel hezky dolů až k domu, jen se musel vypatkovat plus-mínus do roviny, takže měl kabinu tak metr a půl nad zemí. No a na druhý den jsme pokračovali ve zdění. Do večera jsme toho stihly opravdu hodně a druhý den ráno za 2 hodiny bylo hotovo. U některých schodků nebylo ZB úplně u stěny, takže se muselo došalovat pomoci OSB desek, které jsme předtím použili na šalování tzv. shcodků. Ještě se dopěnily díry, které někde vznikly. Večer jsem zavolal do betonárky a za dva dny jsme měli zabetonováno. Do ztraceného bednění padlo celkem 23,5 kubíku betonu.

Stavba terasy (terasa+sklep)

Ztracené bednění bylo už na pozemku, objednané dříve. Pátek 25.5.2018 se ráno před betonováním vytyčili výšky pomocí roxorů, které se natloukli jak do stěn pasů, tak do země, budoucí podlahy. Nachystaly jsme roxorové sítě 150/150*6. Po obědě dojel domluvený mix s 3,5 kubíkem betonu. Pán od mixu nasadil nástavné koryto, které dosáhlo zhruba do půlky vylévané plochy, naředil beton, který se vylil, jak do pasů tak jako podlaha. Železnýma hraběma jsme dostali beton tam kde jsme chtěli, pomocí „letadla“ a 2m váhy jsme daly beton do roviny a utíkali pro plachtu, protože začínala pěkná bouřka, která trvala asi dvě hodiny.

Příprava pro betonování základové desky

Ráno 26.5.2018 v 8:00 přijel bagr – menší JCB, v radlici dovezl žabu na hutnění a 250-tku žehličku, které vyložil na rohu základů.

Postupně navážel hlínu, štěrk a betonový recyklát, kde se vše postupně hutnilo asi po 30cm. Ve dvě hodiny odpoledne bylo skoro hotovo, ještě se ve vrchní částí kde byl betonový recyklát udělala drážka, kde vede PVC trubka ze které vede do obytných částí drenáž pro odvod radonu z domu pryč. PVC trubka, pak povede vnitřkem domu až na střechu, aby bylo docíleno tahu radonu ven z domu.

Odpoledne se ještě stihla zakopat kanalizace až na okraj pozemku a také trubka pro přívod vody. Nakonec mi ještě bagrista srovnal vzadu pozemek, kde mi budou skládat palety s cihlami.Po odjetí bagru jsme nachystali distanční podložky pod kari sítě, které jsme ukládali a postupně svazovali drátem k sobě navzájem a také k roxorům, které jsme nechali trčet ze ztraceného bednění. Během toho armování, tchán s kamarádem šalovali budoucí základovou desku pomocí šalovacích desek, kde do vylitého ztraceného bednění vyvrtali díry a dali zatloukací hmoždinky. Poté jsem s bráchou a taťkou vynesli výšky budoucího betonu na šalovací desky pomocí hřebíků a samozřejmě nivelačního přístroje.

Zdění terasy a betonování

Terasu zdíme po práci, takže moc času do večera není, ale říkáme si, že stihneme aspoň něco. Zdíme pomocí ztraceného bednění tloušťky 250mm. Vyměříme si rohy podle plánu. Začínáme zdít vyměřenými rohy postupně k základům RD, vychází to přesně na celou kostku jak ke stěně RD, tak tam kde je otvor pro dveře. Pro zdění používáme klínky, beton jsme si vylili přesně do váhy, takže podlaha je rovná a nemusíme dávat první řadu ZB na maltu. Po vyzdění první řady musíme vyvrtat díry do podlahy pro roxory, které dáváme do výšky třech řad ZB. Tam kde se dotýkáme ztraceným bedněním terasy se ZB domu vrtáme otvory pro roxory průměru 12mm, které nám spojí RD s terasou, takhle spojujeme každou řadu ZB, v rozích ZB roxory ohýbáme, ať je máme po celé délce. Začali jsme zdít celkem pozdě, ale do večera zvládneme vyzdít tři řady ZB.

Druhý den jsme dozdily další dvě řady. Mezitím nám dovezli 3 kubíky štěrku a 500Kg cementu. Po obědě jsme dovezli míchačku svolal jsem pár spoluhráčů z fotbalu a za dvě hodiny jsme měli 5 řad ZB zabetonovaných. Následně začala bouřka, po bouřce jsem si nařezal roxory, které jsem napichal do ztraceného bednění, měl jsem označené ve kterém místě roxory jsou, které jsou už zabetonované a snažil jsem se je zapichat co nejblíže k sobě.

Další den opět jenom po práci jsme dozdily zbytek ZB, nad budoucí dveře se dal železný překlad a poslední řada ZB.

   Další den ráno jsem zajel ke tchánovi pro železné stojky a šalovací desky pro podšalování stropu už vyzděného sklepa. Poté přišla manželka a spolu jsme betonovali zbylé řady ZB. Kolem 12:00 přijelo auto s návěsem a dovezlo cihly. Ukázal jsem mu kde to má složit a dál jsme betonovali. Kolem 14:00 bylo hotovo, dali jsme si oběd a v 15:00 přijel kamarád se kterým jsem byl domluvený, že podšalujeme strop sklepa neboli podlahu terasy. Stojky, šalovací desky a dřevěné hranoly byly připravené, tak jsme se do toho pustily.

Uvnitř sklepa jsme si nachystali šest stojek do zhruba stejné výšky, nařezaly jsme podélně hranoly, které jsme přichytili na stojky. To byly tři trámy podélně – jeden na kraji u ZB domu, druhý uprostřed a třetí na opačném kraji. Na tyhle hranoly se nařezali menší hranoly, které přijdou do kříže. Šalovací desky měly 50cm na šířku a sklep má 300cm, takže nám to hezky vyšlo po 50 cm. Poté jsme nahoru nanesly šalovací desky, podstojkovali jsme to pořádně a podle niveláku, jsme buď zvedali nebo snižovali stojky, tak abychom dosáhli požadované výšky. To nám zabralo asi 2 hodinky.

Pak jsme si nachystali roxory, kterýma zpevníme podlahu terasy. Od tchána jsem dostal asi 10 roxorů průměru 20mm, ty jsme daly přes rohy, a z 12-tek roxorů, jsme nad tím udělali jakoby kari síť. Ještě jsme po kraji daly roxory po celé délce, navázali na menší roxory do výšky a na to navázali další roxor po celém okraji. Poté jsme všechno svázali armovacím drátem a byl večer.

Další den byl objednaný beton na 15:00. Dojeli jsme z práce dřív a šli došalovat sklep pro betonování desky. To šlo rychle, a brzo jsme to měli hotové. Ještě jednou jsme přepočítali množství objednaného betonu – to sedělo, tak jsme se nasoukali do gumáků a čekali na beton, která slavnostně dorazil, až před půl šestou.

Naštěstí jeli skoro hned za sebou, takže se nečekalo, beton nám pumpou pumpoval přímo, tam kde jsme chtěli, pumpy se chopil otec, já s bráchou a kamarádem jsme měli hrábě a druhý kámoš podle pípáku dával beton do roviny. Buď jsme mu trochu betonu přihrnuli nebo odhrnuli, jak potřeboval za necelé 2 hodinky bylo hotovo. Kamarád ještě přejel beton vibrační latí se kterou beton vypadal úplně rovně. Hned jakmile dokončil práci s vibrační latí, začalo pršet, tak jsme celý beton přikryli plachtou, aby se nám nevyplavil cement. Naštěstí uprostřed vede odvod radonu a nechali jsme tam asi 1,5m KG trubku, díky které se nepřilepila plachta na beton.

Vytyčení laviček, výkopové práce a betonování základových pasů
Předchozí článek autora
11.07.2018 15:00 4638 zhlédnutí
Vytyčení laviček, výkopové práce a betonování základových pasů
Příspěvek stavebníka
Na vytyčení laviček přijela paní geodetka s pomocníkem. Na...

Stavební etapa: příprava a betonování desky

Název položky Cena
Zednící 4 000 Kč
Beton do ZB + deka 110 000 Kč
Kari sítě 12 477 Kč
OSB desky, latě 2 750 Kč
Recyklát 8 000 Kč
Makadam 3 700 Kč
Manitou 7 888 Kč
KG trubky, kolena 3 450 Kč
Bagr 9 000 Kč
Žaba, žehlička 1 100 Kč
Drenážní trubice 1 300 Kč
Ztracené bednění 39 000 Kč
Roxory 8 000 Kč
Štěrk + cement 5 900 Kč
Malta 890 Kč
Celkem 217 455 Kč
29.07.2018 07:45 2909 zhlédnutí
Základy a deska
Základová deska + terasa
Základová deska + terasa

Po zatvrdnutí betonových pasů jsem domluvil 2 kamarády na založení ztraceného bednění. Nejdříve jsme si...

11.07.2018 15:00 4638 zhlédnutí
Základy a deska
Vytyčení laviček, výkopové práce a betonování základových pasů
Vytyčení laviček, výkopové práce a betonování základových pasů

Na vytyčení laviček přijela paní geodetka s pomocníkem. Na přístroji si nastavila nulu dle...

29.06.2018 07:55 3870 zhlédnutí
Příprava stavby
Koupě pozemku + projekt RD
Koupě pozemku + projekt RD

Byl rok 2016 a já s mou snoubenkou jsme se začali poohlížet po nějakém stavebním pozemku, který by...

Nové články na Svépomocí.cz

Redakční
Příprava stavby
Na co se zeptat, než koupíte pozemek?
Příspěvek stavebníka
Základy a deska
Kari sítě a betonáž základní desky
Příspěvek stavebníka
Základy a deska
Navážení hlíny
Příspěvek stavebníka
Základy a deska
Betonování ztraceného bednění

Související články