Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Vytyčení laviček, výkopové práce a betonování základových pasů

Na vytyčení laviček přijela paní geodetka s pomocníkem. Na přístroji si nastavila nulu dle projektové dokumentace a vyhodila mi rohy domu. Potom mi sprejem označila místa, kde mám zatlouct střešní latě na vytyčení laviček. Jelikož je na pozemku převýšení na 10m šířky asi 1,5 až 2 metry, tak z horní strany  lavičky vycházeli něco málo nad zem, ale na spodní straně jsem musel lavičky zatloukat z žebříku - cca 2m vysoké lavičky. Byl jsem asi v polovině zatloukání latí do země, když začalo hodně pršet, vydrželi jsem to asi 15 minut, když začalo pršet ještě víc, tak jsem se schovali do boudy na nářadí, cely mokří. Chvilku jsme čekali a rozhodli jsme se, že budeme pokračovat odpoledne až se vyjasní. Odpoledne pršet přestalo, tak jsem se dal zpátky do zatloukání a zavolal geodetce, že už neprší a že můžeme pokračovat v díle. Práce byla za 2 hodiny hotová, a mohli jsme se spokojeně rozejít.

Výkopové práce prováděl jeden známý s pásovým bagrem. Před příjezdem bagru jsem vyznačil asi metr od hranice domu sprejem místo, kde se bude provádět skrývka ornice.

Mezitím co bagr dělal skrývku pomoci svahovky, jsem ustanovil nivelační přístroj podle kterého jsem prováděl kontrolu hloubky výkopů. Z horní strany pozemku byla skrývka hluboká cca 50cm, byla tam krásná hlína a na spodní straně zhruba 30cm.

Pomocí laviček jsme si natáhli zednické provázky, tam kde se nám skřížily jsme pomocí olovnice vynesli rohy na zem. Zatloukly tam 200-vky hřebíky natáhly provázek a podle něj vyznačili základové pasy. Výkopy byly celkem hluboké a široké, takže byly hodně hlíny a bagrista musel asi 3x přesouvat hlínu pomocí svahovky na místo, kde mu nebude zavazet. Díky tomu, že jsme měli ve výkopových pasech schodky, které byly odstupňované vždycky o 25cm níž a v různých vzdálenostech, které jsem muse vždycky značit podle projektu. Každý schodek jsme kontrolovali pomocí niveláku.

Tím jsme nabrali celkem velkou časovou ztrátu, takže jsme nestihly vybagrovat základové pasy za jeden den, ale dodělalo se to den další asi za 2,5 hodiny.

Po odjetí bagru jsem vyčistil pasy, začistil schodky, které jsem pracně bagrovali. Dovezl se zemnící pásek se zemnícím drátem a svorkami. Někdo říká, že musel zemnící pásek rovnat na pozemku a pak to dát až do výkopu. Nám to šlo hezky odvalovat v pasech a za hodinku to bylo rozkoulané, pak jsem připojili pomocí spojek zemnící dráty, které jsme vyvedli nad pasy.

Potom nás čekalo zašalování schodků, které v pasech máme. Na to padlo pár střešních latí a OSB desek, které jsme ještě zapřeli pomocí nastříhaných roxorů (cca 30cm), které jsme zatloukli za OSB desky a do hlínu do bocích výkopu. Nachystali jsme si prostupy pro odpad vodu a elektriku, pomocí KG trubek. Ty jsem obalily z každé strany igelitem, zalepily páskou, aby tam nenatekl beton a pomocí roxorů zajistily, aby nám navyplavaly nahoru.

Betonování základových pasů

Beton byl objednaný na sobotní ráno 7:30. Sraz na pozemku byl na 7:00, kde jsem byl já, brácha, otec, tchán, a 2 kamarádi. Před příjezdem jsem ještě prošel bednění a zastříkal pěnu, kde byly menší mezery a čekaly jsem na beton. Ten přijel asi 7:50 s tím, že se řidič byl na pozemku 2x dívat, jelikož je to hodně z kopce, tak mi řekl kde mám co vysypat recyklátem ať hezky sjede. Bohužel se mu nějak nedařilo sjet a zkoušel to asi půl hodiny. Napřed z jedné strany, pak z druhé, pak na couvačku, tak nebo tak prostě se tam nedostal, poslední pokus vypadal nadějně, kde se bohužel zasekl patkou a asfaltovou cestu a zůstal tam stát. Takže nám nezbylo nic jiného než zapojit hadice a vylít základové pasy pomocí hadic. Takže tzv. pádlování nás neminulo, ještě, že nás tam pár bylo, takže se to dalo, jen bylo neúprosné horko, takže z nás lilo jako z konve :-)

Měli jsem objednáno 17 kubíků betonu s tím, že zbytek dopočítáme. Dopočetli jsem tedy dalších 7 kubíků, které nám vyšly tak, že zbylo něco málo přes ¼ kubíku, to jsem vyklopily kousek pod vjezd aby tam napříště hezky mohl sjet mix hezky až k domu. Po mírném zavadnutí betonu jsem ještě napíchaly roxory co půl metru, nechali jsme je trčet cca 80-90 cm, tak aby nám to vyšlo na 3 – 4 řady ZB.

Toho dne jsem toho měli všichni dost. Ještě na večer jsem zašel na stavbu a beton hezky zalil, když bylo takové horko a zalévaly jsme ještě další týden. Další den, jsem ještě zkopal trochu nájezd na pozemek a seříznul jeden keř, tak aby tam zbylo více místo pro manipulování mixů s betonem.

 

Náklady

Název položky Cena
Vytyčení laviček 4 800 Kč
Bagr 4 500 Kč
Drenážní trubice 1 500 Kč
Vápno 99 Kč
OSB desky, latě 2 750 Kč
Zemnící pásek + drát 2 359 Kč
Beton + pumpa 58 000 Kč
Celkem 74 008 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Mikul

Ondřej

Věk: 29
Koníčky: Sport - především fotbal a jízda na kole
Zaměstnání: Měřící technik

Martina

Věk: 29
Koníčky: Kolo, běh,..
Zaměstnání: Mateřská :-)

Detaily domu

Kraj: Zlínský
Velikost pozemku: 1 200 m2
Zastavěná plocha domu: 120 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: 3 000 000 Kč
Celkem prostavěno: 605 863 Kč

Související články

Zemní práce

Zemní práce
Varování předem: Když jsem si myslel, že jako lékař s minimem času a minimem přátel co mají čas, budu schopen si dělat hodně věcí sám, tak jsem se děsivě, ale…

Základové pásy

Základové pásy
Zdravím všechny stavebníky, po nekonečném čekání na vyjádření všech možných i nemožných úřadů, dodání dodatečně vyžádaných dokumentů na stavební úřad, jsme se dočkali vydání stavebního povolení.

Odpovědi na nejčastější otázky o pěnovém skle

Odpovědi na nejčastější otázky o pěnovém skle
Pěnové sklo je moderní izolační materiál základových desek, který se vyrábí z rozdrceného skla. Není divu, že se na našem webu množí dotazy ohledně jeho vlastností, použití atd. Zpracovali jsme tedy…

Mohlo by Vás zajímat

Pasívní domy

Pasívní domy
Pasivní domy (EPD) představují nízkoenergetické stavby (NED) bez vytápějících radiátorů potřebných pro vytápění klasických domů. Samotná stavba domu je řešena odlišně od klasické konstrukce domů. Prvním krokem je vhodně vybraná…

Diskuzní fórum

  • Přerušení tepelného mostu
  • 1. Pozor, KOOLTHERM. Pod označením CoolTherm se naopak prodává tepelně vodivý materiál....
  • Autor mates | 25. zář 2018 22:19
  • Podlaha v garáži
  • Anhydrit bych do garáže určitě nedával kvůli vlhkosti, protože anhydrit nemá rád vlhkost....
  • Autor lukasberan | 25. zář 2018 17:52
  • Vyjmutí ze ZPF
  • Zdravím, řešíme vyjmutí ze ZPF a jelikož budu podávat žádost já, ale vlastník je manžel...
  • Autor Míša | 25. zář 2018 11:01