Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Deska na rozměr stadionu

Vzhledem k tomu, že pasy spořádaně tuhnuly, bylo třeba přikročit k další fázi - udělat základovou desku, nebo-li jak se u nás nářečně říká - deku. Tentokrát jsem si nechal na přípravu 14 dnů. V sobotu jsme zalili ztraceté bednění a v úterý už u nás hrčel náš oblíbený minibagr, který srovnával materiál uvnitř stavby. Ručně bych to dělat nechtěl, určitě nám to ušetřilo alespoň tři dny tvrdé dřiny a za dopoledne bylo hotovo. Rovnou jsem nechal prohrábnout výkop na protažení kanalizace k odvodnění dvora. 

Druhý den dovezli z betonárky skrývku (horší písek), dočistil jsem výkop na kanalizaci a udělal okolo základu výkop na lepení XPS. V sobotu jsem si v místní půjčovně vyzvedl vibrační pěch, tzv. "žábu". Zatímco tchán s taťkou pokládali kanalizaci, tak já jsem žaboval a po položení kanalizace mi naváželi na zhutněnou plochu další materiál, který jsem znova zhutnil. Nebylo dbáno na má slova, že toho bude "asi aj hodně" a na závěr náročného pracovního dne jsme ještě z prostoru obýváku ještě odkopávali přebytečnou zeminu. Inu chybami se člověk učí. V neděli (na druhý den) jsem jel navážet na zhutnělou plochu staré kachle, které jsem si uschoval z bouračky a drobný odpad z kamenické činnosti, tak aby deska neležela přímo na zemině. Která je ovšem hodně písčitá, takže by to problém snad udělat nemělo. 

V pondělí dojel brácha s nivelákem (naše oblíbená Boschenka) a založili jsme rohy bednění desky. Po dlouhém rozmýšlení bylo rozhodnuto o použití 100mm XPS. Lepili jsme desky na pěnu (univerzální lepící pěna a pěna na zateplovací systémy, zrovna co bylo po ruce). Průběžně jsme lepili podle provázku až čtvrtka, kdy nám došel pomoc i bratranec Tomáš, který bude dělat desku a jenom se stavil zkontrolovat stav stavby. Zkušenosti profesionála bylo hned poznat a práce dostala hned jiný spád. Bez něj nevím, jak dlouho do noci bychom to dělali... Desky byly po nalepení fixovány pomocí krátkých desek, nebo zbytků starých cihel. Po vytvrdnutí jsem je zajistil hmoždinkami s plastovým trnem 180mm. Koupil jsem si na to čtybřitý vrtkák Bosch a investice nelituji, šlo to s ním parádně (a s bouracím kladivem z Lidlu :-)). 

V mezičase se ještě objevili instalatéři a položili ležatou kanalizaci pro dům. Občas je něco lepší nechat na profesionálech.

V pátek se šlo do cílové rovinky a až do tmy jsme pokládali kari sítě, zedník Tomáš si zatím zapíchal roxory pro udržení výšky desky tak, aby trčely cca 1 cm nad konečnou úroveň vylitého díla. Abych byl úplně klidný, tak volali z betonárky, že se vyboural kamion s cementem a "že nedá ruku do ohně za to, že to vyjde". Takže klasické kolečko telefonátů s bráchou projektantem "jestli by to byl zásadní problém, kdyby se betonáž přerušila". Klasická odpověď - no úplně dobré by to nebylo. Nakonec se rozhoduji jít do rizika a zkusit to. Na tomto místě musím ocenit přístup betonárky, která hned při zjištění problému informovala a nikdo nehrál mrtvého brouka. Sice nebylo ten pátek třináctého, ale až téměř po tmě se ukázalo, že nám chybí asi pět kari sítí. Asi špatná elektronka z národního podniku katoda Holomóc.

Ráno hned na otevíračku mířím do stavebnin, cestou míjím mix, který k nám veze první dávku betonu, naštěstí se jedná už o třetí betonáž, takže mužstvo je sehrané. Koupím zbývající kari sítě a poté už všechno jde samo. Celkem nás bylo 7, Tomáš strovnával beton pomocí čeřidla a my mu ho rozhrnovali. Celkem padlo 25m3 betonu. Opět musím pochválit práci všech zúčastněných, kteří odvedli fantastický výkon. Začalo se v 7 ráno a ve 12 bylo hotovo. Beton vyšel a stavba začala nyní už definitivně vypadat jako stavba.

PS: co jsem udělal s trčícími roxory z desky, podle kterých se beton srovnával? Druhý den jsem desku poběhal s kladivem a trčící pruty zarazil.

PPS: Na spodní stavbu padlo 100 piv nealkoholických a 10 alkoholických

Video

Betonování základové desky Časosběr betonování
 

Náklady

Název položky Cena
Práce minibagru 2 500 Kč
Lepící pěna 1 000 Kč
Instalatéři + materiál 5 000 Kč
Vrták do betonu 300 Kč
Pistole na pěnu 5 000 Kč
Polystyren XPS 10 000 Kč
Kari sítě 6x100x100 20 000 Kč
Půjčovné žaba + benzín 1 000 Kč
Beton C 16/20 - 25m3 44 000 Kč
Hmoždinky na polystyren 600 Kč
Podsypový písek 750 Kč
Celkem 90 150 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Morchack

Martin

Věk: 29
Koníčky: Folklor
Zaměstnání: Obchodní zástupce

Magda

Věk: 27
Koníčky: Folklor, tvoření
Zaměstnání: Mzdová účetní

Detaily domu

Kraj: Jihomoravský
Velikost pozemku: 922 m2
Zastavěná plocha domu: 188 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 3 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 985 975 Kč

Související články

Základy a deska

Základy a deska
Po zimním povolování na úřadech konečně kopeme (polovina dubna). Výkop jsme uspíšili o měsíc vzhledem k počasí, kdy sucho hrálo do karet. Sejmutí ornice a zářez do svahu šikovný bagrista…

Od pasů po desku

Od pasů po desku
Po zalití pasů jsme se mohli dát opět do práce a začít tvořit desku. Jakmile ze stavebnin dovezli ztracené bednění, tak nastoupila opět milá ruční práce a všechny tvarovky jsem…

Základová deska + terasa

Základová deska + terasa
Po zatvrdnutí betonových pasů jsem domluvil 2 kamarády na založení ztraceného bednění. Nejdříve jsme si zaměřili výšku betonu pomocí niveláku. Beton byl hodně rovný, protože jsme si na to při…

Diskuzní fórum