Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Cesta k základové desce

Na začátku června 2017 jsme konečně měli v ruce stavební povolení a práce mohly začít naplno. Stavba je svépomocí a převážně děláme od pátku do neděle.

Před stavebním povolením byla postavena bouda (jedná se o polskou garáž za rozumnou cenu), dovedena elektřina do boudy a postavené lavičky.

Na začátku června se teda provedla skrývka zeminy a výkop základových pásů - tady jsme se zdrželi, protože vykopané pásy byly mělké a museli jsme dokopávat ručně. Do nich pak přišla 5cm vrstva kameniva, zemnící pásek a mohlo se ukládat ztracené bednění šíře 500mm a 400mm. Pozemek je svažitý, proto je v některých místech 7 řad ztraceného bednění. Do základu přislo hodně železa :).

Dále pak prostupy pro vodu, plyn, elektřinu, přívod vzduchu ke krbu a kanalizace pro dešťovku. A pak to přišlo - mix s 32m3 betonu, který přišel do ztraceného bednění. Z toho jsem měl celkem obavy (hlavně počasí), ale nakonec to šlo vše dobře a rychle. Dále jsem byl rád, že jsme sehnali český beton za rozumnou cenu.

Jakmile bylo uloženo a vylité ztracené bednění, tak přišel na řadu bagr. Ten jsme měli u nás na celý den a dělaly se rozvody sítí a zásyp zeminou - to už byla druhá půlka července. Zemina se pořádně uhutnila vibrační deskou (hutnilo se pořádně, po více vrstvách) a mohlo se dát kamenivo o vrstvě 100mm. A zase pěkně uhutnit. Dále jsme položili kari sítě a dali bednění pro vylití desky - tohle už byla pohodička práce. Pro bedění bylo důležité mít vrch desky na úrovní budoucí desky. Zvolil jsem OSB desky hlavně kvůli jednoduchosti práce s nima.

A pak to přišlo podruhé - hezky se pomodlit než přijel mix s beton a mohlo se vylívat. Celkem 37m3 betonu ze stejné betonárky jako předtím. No, mohlo se to povést určitě lépe (máme tam nějaké nerovnosti), ale i tak jsem s výsledkem velice spokojený. Takže 5. srpna jsme odbednili a usmívali se pohledem na základovou desku.

Nastává krásný okamžik, kdy se nebudeme pořád brodit blátem, ale budeme mít pevný povrch pod nohama :).

Celkem deska vyšla na 298.000kč, což při její velkosti 220m2 a množství použitého ztraceného bednění je, si myslím, dobrá cena.

 

Náklady

Název položky Cena
Bagrování 25 000 Kč
Kámen 16-32 + písek 25 000 Kč
bednění, železa, kari síta, doprava 101 000 Kč
KG trubky, kolena 7 000 Kč
OSB desky na bednění 2 800 Kč
Beton - pásy a deska 128 000 Kč
Ostatní 9 200 Kč
Celkem 298 000 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

8 komentáře

 • Odkaz Komentáře Radim a Mili neděle, 15 duben 2018 20:57 napsal(a) Radim a Mili

  Koukám, že vyřešeno :) My to dělali podobně jako Alda, jen jsem použil OSB bez pero dražky a vše pěkně drželo pohromadě.

 • Odkaz Komentáře VALT pátek, 13 duben 2018 10:33 napsal(a) VALT

  Pardon, nějak zmizelo písmeno "c"
  tomas_mikes@centrum.cz

 • Odkaz Komentáře VALT pátek, 13 duben 2018 10:29 napsal(a) VALT

  Super, děkuji
  tomas_mikes@entrum.cz

 • Odkaz Komentáře Alda pátek, 13 duben 2018 10:22 napsal(a) Alda

  Pošlu vám i pár fotek z realizace pro představu, dejte mi prosím mejl.

 • Odkaz Komentáře Alda pátek, 13 duben 2018 10:20 napsal(a) Alda

  Dobrý den pane Valt, OSB desky na šalung základové desky jsme pořídili 15mm silné. Každou desku jsme přivrtali na fest cca 4-5turbošrouby s velkou podložkou cik cak. Z druhé strany jsme od každého roxoru ke kterému bylo zdrátkovaná kari sít jsme přitáhli drátem horní čás desky. A drželo to opravdu fest. Desky jsme spúojili mezy sebou na to peru drážku.

 • Odkaz Komentáře VALT pátek, 13 duben 2018 07:49 napsal(a) VALT

  Pěkný den,

  nákup OSB mě čeká do dvou týdnů a tak bych se rád zeptal jaké jste použil? Mám v úmyslu koupit 15mm silné s rovnou hranou a z vnější strany je oběhnu prkny, aby se mi to nevyvalilo až bude beton tlačit. Budu mít 100mm přesah OSB oproti ztracenku. Jo a jak jste ty OSB upevňoval ke ZB, lepil či šrouboval?

  Tak děkuji za odpověď a ať jde práce pěkně od ruky
  Tomáš M.

 • Odkaz Komentáře Radim a Mili pátek, 02 březen 2018 22:11 napsal(a) Radim a Mili

  Ahoj, skrývku jsme na zásyp nepoužili, protože jsme měli návoz hlíny odjinud plus ještě co bylo z výkopu základových pásů. Ornici stále na pozemku mám, bude se pak hodit na rovnání terénu. Jinak vrstvu kamene máme 10cm. Radim

 • Odkaz Komentáře Patrik a Marcelka pátek, 02 březen 2018 12:38 napsal(a) Patrik a Marcelka

  Zdravíčko,

  jakou zeminu jste použili na zásyp ? To, co jste měli ze skrývky ?
  Také nás to čeká, tak se ptám. Původně jsem chtěl použít cca 25 cm vstupu kamene 16-32 ve vrstvě 25 cm.

  Díky

Radim a Mili

Radim

Věk: 34
Koníčky: Auta, cestování, turistika
Zaměstnání: IT

Mili

Věk: 35
Koníčky: Turistika, cestování, fotografování
Zaměstnání: Bankovnictví

Detaily domu

Kraj: Moravskoslezský
Velikost pozemku: 1 188 m2
Zastavěná plocha domu: 220 m2
Podlahová plocha domu: 180 m2
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 3 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 451 500 Kč

Související články

Základy a deska

Základy a deska
Po zimním povolování na úřadech konečně kopeme (polovina dubna). Výkop jsme uspíšili o měsíc vzhledem k počasí, kdy sucho hrálo do karet. Sejmutí ornice a zářez do svahu šikovný bagrista…

Od pasů po desku

Od pasů po desku
Po zalití pasů jsme se mohli dát opět do práce a začít tvořit desku. Jakmile ze stavebnin dovezli ztracené bednění, tak nastoupila opět milá ruční práce a všechny tvarovky jsem…

Základová deska + terasa

Základová deska + terasa
Po zatvrdnutí betonových pasů jsem domluvil 2 kamarády na založení ztraceného bednění. Nejdříve jsme si zaměřili výšku betonu pomocí niveláku. Beton byl hodně rovný, protože jsme si na to při…

Mohlo by Vás zajímat

Celkové náklady na hrubou stavbu

Celkové náklady na hrubou stavbu
Kompletní přehled nákladů po ukončení I. etapy stavby domu 5 +KK s garáží a dílnou.

Diskuzní fórum