Zateplené základy svépomocí a jednoduše

Komerční

Chystáte se stavět základy pro svůj rodinný dům? Možná byste si mohli usnadnit práci a snížit náklady – na trhu existuje polystyrénová tvarovka, která zcela nahrazuje bednění a současně základy tepelně izoluje. Systém zvládne postavit zručný člověk sám a bez speciálního vybavení.

Systém zateplených tvarovek je v ČR celkem nový, přestože v zahraničí se těší několik let velké oblibě. Jde vlastně o jednoduchou stavebnici z polystyrénových tvarovek, která nahrazuje tvarovací funkci bednících tvárnic nebo klasického dřevěného bednění a navíc základy tepelně izoluje. Žádné dodatečné a pracné zateplování soklu se tedy nekoná – v tom spočívá velká časová úspora.

 

Tvarovky se jednoduše spojují po obvodu plánovaných základů stavby a nezáleží na tom, zda jde o dřevostavbu nebo klasický zděný dům (dům však nesmí být podsklepený). Tvarovky jsou vyztužené ocelovými pozinkovanými tyčemi v polystyrénových rozpěrách, takže pevně drží tvar i po vylití velkého množství betonu.

 

Systém tvarovek se dodává vždy na míru – cena se odvíjí od délky obvodu základu, počtu rohových dílů a tloušťky požadované tepelné izolace. Pro rodinný dům o půdorysu 12 x 8 m a tloušťce venkovní izolace 6 cm lze počítat s cenou od 22 tis. Kč; při tloušťce venkovní izolace 8 cm pak od 24 tis. Kč a při tl. 10 cm pak od 26 tis. Kč, (ceny jsou uvedeny bez DPH).

P3301224

V ČR vyrábí a prodává zateplené tvarovky firma Stavomodul s.r.o. pod názvem TERMO tvarovky. Ke každému systému tvarovek je připojený podrobný manuál správné instalace. V případě jakýchkoliv problémů při aplikaci tvarovek je připraven poradit firemní technik. Postup sestavení je ale opravdu jednoduchý:

 1. Vyznačení základů
 2. Strojní výkop rýh základů a ruční dočištění
 3. Uložení zemnícího pásku bleskosvodu
 4. Betonáž ve spodní části základů – s možným prokládáním betonu lomovým kamenem
 5. Zakončení hrubým zarovnáním vybetonovaného povrchu cca 5 cm pod spodní úrovní TERMO tvarovek
 6. Osazení rohových tvarovek TERMO do betonu a jejich následné vyrovnání
 7. Osazení základních tvarovek TERMO
 8. Samotná betonáž (ruční nebo s čerpadlem) – venkovní stěna tvarovky tvoří povrch pro finální úpravu základového soklu

Popis TERMO tvarovek

 • výška – venkovní stěna 60 cm, vnitřní stěna je snížena o tloušťku podkladního betonu (nejčastěji 10 až 15 cm)
 • tloušťka venkovní stěny – nejčastěji 6, 8 nebo 10 cm
 • šířka – dle požadavků zákazníka a podle toho, zda jde o zděnou stavbu či dřevostavbu
 • materiál – venkovní stěna extrudovaný polystyrén, vnitřní stěna stabilizovaný polystyrén
 • spojení stěn – spojení ocelovými pozinkovanými tyčemi, které jsou uvnitř polystyrénových rozpěr
 • certifikace – splňuje tepelně izolační požadavky ČSN 730540-2
 • podrobný návod – součástí dodávky je kladečský výkres rozmístění tvarovek s podrobným návodem k použití a případná pomoc technika

Z68

Pokud Vás systém TERMO tvarovek zaujal napište nám rozměry – obrys svých základů s požadovanou tloušťkou tepelné izolace základového soklu a místem stavby a my Vám pošleme nezávaznou cenovou nabídku včetně dopravy.

    Jméno a příjmení:
    Telefon:
Email:
    Místo stavby:
    Poptávám: