Základy a deska

Vybudování základů a desky určitě nepodceňujte. Je to totiž to, na čem bude stát vás rodinný dům. Než začnete s výkopovými pracemi, je Vám pozemek správně připravit. Nejprve odstraníte ornici, za pomoci odborníka vytyčíte stavbu, vyhloubíte základové pásy a můžete se pustit do betonování a ztraceného bednění. Pokud si chcete ušetřit spoustu času a energie, doporučujeme Vám přečíst si naší knihu Základová deska svépomocí. Tato kniha Vás provede celým procesem realizace základů a desky. Od počátečního vytyčení domu po závěrečné kropení betonu.

Betonování desky

Betonování desky

Zavezení prostoru desky, odvětrání radonu a betonování desky
Ležatá kanalizace

Ležatá kanalizace

Ležatá kanalizace
Ztracené bednění

Ztracené bednění

Položení ztraceného bednění a vylití betonem.
Skrývka a základové pasy

Skrývka a základové pasy

Skrývka, srovnání terénu, betonování pasů
Reklama
Reklama
Betonáž podkladního betonu

VIDEO: Betonáž podkladního betonu

Jdeme do toho! Zbývá nám týden, než rapidně klesnou teploty a máme poslední příležitost si máknout, abychom mohli přes zimu zaslouženě odpočívat s vědomím, že desku máme úspěšně za sebou. Betonáž podkladního betonu je práce na dopoledne, takže pokud se podaří domluvit dovolenou a betonárku, mělo by to být reálné. Vše se podařilo domluvit na středu, takže jsme měli víkend na dokončení příprav.
Vytyčení hranic pozemku

Vytyčení hranic pozemku

Každý by si měl jako první krok nechat provést odborné geodetické zaměření pozemku, aby vůbec věděl, kde lze umístit dané oplocení.Nechali jsme si poradit a obrátili jsme se na firmu GEDEX - Geodetické služby, Jaroslav Hácha, s prosbou na vytyčení hranice našeho pozemku.Domluvili jsme se na termínu, ověřili jsme si, že na pozemek je volný přístup a výsledkem mělo být vyhotovení technické zprávy a vytyčení hranice pozemku.Pán z firmy přijel v domluvený termín a začalo se měřit. Na místě se provedlo připojení do souřadnicového systému S-JTSK systémem GNSS.Pro vytyčení podrobných bodů byl použit přístroj Geomax Zoom 90, 2, vytyčení bylo provedeno polární metodou z bodů určených systémem GNSS, přístrojem Geomax Zenith 40 v systému RTK s VRS pracující v reálném čase v síti CZEPOS.Mapové podklady byly klasicky z dokumentace KP Kolín. Zajímavé je, že rozdíly poloh bodů vzhledem k platné mapě jsou do rozdílu vzdáleností +/- 0,28 m v souladu s vyhláškou 357/2013 Sb. v platném znění u bodů s kódem kvality 3.Měli jsme konečně vytyčeno a mohli jsme přejít na samotné oplocení pozemku.
Vnitřní prostor desky

VIDEO: Vnitřní prostor desky

Máme za sebou první týden dovolené a i samotné ztracené bednění považujeme za úspěch. Nicméně čas ještě máme a síly zbývají, tak jedeme dál. Nyní se zaměříme na vnitřní prostor desky, kde nás čekají tyto úkolyVýkop pro kanalizaci a voduRozvody kanalizace spodní stavbyPoložení chráničky na přívod vodyZavezení a zhutnění vnitřního prostoru deskyRozvody na odvětrání radonuNavezení a zhutnění štěrkuPoložení kari sítí
Ztracené bednění

VIDEO: Ztracené bednění

Nastala hodina pravdy, kdy se ukáže, jak přesně jsme celou dobu měřili. Na programu dne máme založení rohů a jak jsem psal v minulém článku, máme v plánu klást ztracené bednění na sucho. Nejdříve musíme podle provázků a olovnice na pasy vytyčit rohy základů. Nezbývá než doufat, že se roxory, které jsme si původně zatloukli podle bodů vytyčených geodetem nijak nepohly a vynesené rohy budou na stejném místě, jako byly původní kolíky od geodeta. To zjistíme poměrně snadno, protože buď nám rozměry domu budou sedět a nebo ne. Pro případ, že by nastal tento problém jsme byli domluvení s geodetem, že by nám rohy přijel znova vytyčit rovnou na pasy. Tím by ale vzniklo zdržení i náklady navíc. Naštěstí můžu zpětně říct, že jsme skvělí a rohy nám podle provázků seděly s odchylkou několika milimetrů. Stačilo tedy pouze přeměřit všechny stěny a úhlopříčky a zjistit tak, který roh je vychýlený. To se ovšem snadno řekne, ale dělali jsme to skoro celý den  Možná jsme se s tím až moc drbali, ale částečně za to může fakt, že abychom mohli změřit rozměry, museli jsme ve spodní části domu postavit čtyři řady vysokou skladbu rohu, jinak bychom měli rozměry zkreslené výškovým rozdílem. Nakonec padlo rozhodnutí, že takto už mohou rohy zůstat a natáhli jsme provázek, podle kterého budeme zdít první řadu v nejvyšší úrovni.
Reklama
Reklama
Základové pasy: Betonáž

VIDEO: Základové pasy: Betonáž

V pondělí ráno nás čekala betonáž základových pasů a na stavbu jsme vyrazili ještě za tmy. Beton byl objednaný na 7:00 a chtěli jsme si naposledy zkontrolovat výkop, nastavit rotační laser a domluvit se s pomocníky, kdo bude mít jaký úkol. Měli jsme objednanou pumpu, a jelikož naše deska má 14m na délku a pumpa může dojet přímo k ní, stačila objednat nejmenší verze, PUMIk.Objednávka betonu u velkých betonárek jako Cemex a Zapa probíhá přes dispečink konkrétní betonárky z vašeho okolí. Než jim budete volat, musíte mít spočítanou očekávanou spotřebu betonu, ale nebojte, není potřeba to vědět přesně. Dispečer se potřebuje od něčeho odrazit, aby rezervoval dostatečné množství mixů, které se u vás na stavbě otočí. Před posledním mixem se udělá tzn. doměr, což je přesný odhad betonu na dokončení. Když odhadnete málo, bude se muset otočit poté ještě jeden mix třeba jen s půl kubíkem, což je finančně dost neefektivní. Když objednáte hodně, budete buď platit za likvidaci, nebo si beton necháte někam vylít na stavbě. My jsme pro tento případ měli vykopané patky na pergolu, abychom všechen beton zužitkovali. Druhá důležitá informace je typ betonu, který pro vás má betonárka namíchat. V našem případě se jednalo o C20/25 XC2. Před výjezdem jsme museli zaplatit 100% zálohu s tím, že kdybychom měli menší spotřebu, tak nám vrátí přeplatek a to se taky stalo.
Základové pasy: Prostupy, bednění přepážek

VIDEO: Základové pasy: Prostupy, bednění přepážek

V předchozím článku jsem zmínil, že jsme kopali pasy ve více úrovních z důvodu osazení domu do svahu. Toto řešení je sice složitější na provedení, ale řekl bych taky o dost levnější. Schody ovšem nebudou pouze ve výkopu, ale ve více úrovních bude potřeba vylít i základové pasy. K tomu bude potřeba vybudovat bednění přepážek, které budou držet beton ve vyšší úrovni a vytvoří schod. Celkem budeme mít čtyři úrovně na delší straně domu a jedna přepážka vychází i na vnitřní nosnou zeď. Celkem tedy bude 9 přepážek. Než se dostaneme k přepážkám, čeká nás ještě pár věcí.
Skrývka ornice + geodet

VIDEO: Skrývka ornice + geodet

Skrývka ornice je první stavební činnost, u které jsme měli pocit, že už konečně stavíme. Přípravy staveniště byly fajn a jsou důležité, ale bylo to jen takové šolichání. Po získání ohlášení stavby je potřeba před skrývkou na viditelné místo vyvěsit štítek Stavba ohlášena. V Liberci je navíc ze strany státního stavebního dozoru hodně hlídané oplocení a označení stavby. Proto jsme jako dárek k povolení dostali ceduli NEPOVOLANÝM VSTUP ZAKÁZÁN. Ten jsme poctivě vyvěsili vedle vjezdu. Během mojí pracovní cesty se uběhla lhůta po oznámení zahájení stavby a pro nás to znamenalo jediné.Jelikož jsme se stavbou tento rok už téměř nepočítali, neměli jsme domluveného bagristu. Sehnat někoho na poslední chvíli znamenalo hodně telefonátů, ale nakonec se podařilo a Verča zajela na pozemek vyznačit skrývanou plochu. Kolem základů jsme přidali 1,5m na každou stranu a rozhodli jsme se rovnou vybagrovat i vjezd. Během stavby by se vjezd úplně rozryl a stejně bychom ho museli nakonec něčím zasypat. Takto máme alespoň k dispozici více ornice.
Základové pasy

VIDEO: Základové pasy

Začíná pátek, první den dovolené, a jak jsem zmínil v předchozím článku, pro nás to znamená brzy vstávat a zkontrolovat označení výkopů, protože dnes nás čeká výkop základových pasů. Ve skutečnosti dovolená začíná jen mně a Verča dorazí až po práci, ale to by neměl být problém. Důležité je, že dorazí bagrista a že bude přát počasí. I když to se ještě uvidí…má zase pršet.
Reklama
Superhaus, díl 01/šalování a zateplování základů v jednom kroku bez lepidla

Superhaus, díl 01/šalování a zateplování základů v jednom kroku bez lepidla

Ahoj všem stavebníkům, rozhodli jsme se, že zde na svépomocí postupně zmapujeme náš projekt od základů až po střechu.Jako první příspěvek z tohoto ranku jsou základy, které jsme chtěli dělat po obvodě formou zatepleného monolitu.Dále jsme chtěli mít základy zateplené minimálně do nezamrzné hloubky, a proto jsme nejprve vylili podkladní pásy, které jsme dělali klasicky /beton do předem vykopané drážky.
Dům z VPC II. (základové pásy, kanalizace, deska)

Dům z VPC II. (základové pásy, kanalizace, deska)

Základy jsem prováděl klasickým způsobem. Nejdříve skrývka ornice a následně vytyčení od geodeta. Pásy byly vykopané za jedno dopoledne. Následovalo začištění, zhutnění a pokládka zemnícího pásku. Nezapomeňte na vývod pod budoucí el. rozvaděč.
Příprava a betonování desky

Příprava a betonování desky

Kanalizaci jsme prováděli ještě před zavezením prostoru desky. Použili jsme trubky KG110. Na položení potrubí jsme si přivolali kamaráda vodaře, který nám pomohl, abychom měli jistotu, že je vše v pořádku. Nejprve jsme lopatou vyhrábli trasu potrubí, a poté se začala pokládat kanalizace se sklonem 2 cm na metr potrubí. Dohrábli jsme vše, co bylo potřeba, aby se srovnal sklon. Poté jsme pospojovali části potrubí a podsypali. Na závěr jsme zasypali pískem trubky a pořádně udusali .
Příprava a betonování desky

Příprava a betonování desky

Po vylití šalovek betonem a týdenní pauze jsem se pustil do přípravy podkladního betonu=základové desky. V prvé řadě jsem sehnal bagristu, aby mi naházel zeminu z pasů, která ležela na hromadách okolo zpět do prostoru desky a následně jí urovnal, tu jsem pak hutnil žábou.Dále jsme objednal štěrk 0/32, který jsem navozil dovnitř desky, vynechal jsem místa, kde povedou odpady. Kanalizaci jsem zhotovili ve dvou lidech, schéma jsem si udělal sám podle výkresové dokumentace. Použil jsem pro hlavní vedení DN125 a pro jednotlivé větve DN110. Hrdla jsem nechal koukat lehce nad desku. Tu část, která měla být v betonu, jsem obalil folii, kterou pak vyndám a vyměním ji za izolaci. Trubky jsem nakoupil ve stavebninách, přebytečné jsem vrátil. Když bylo položeno, ucpali jsem vývod a do odpadu jsme nalili vodu, aby jsme viděli, zda všude těsní. Pak jsem i trubky zahrnuli štěrkem a hutnili žehličkou. Přes trubky jsem jeli opatrněji. Štěrku padlo cca 70t.
Nejnovější příspěvky na webu