Protahování elektrických kabelů vápenopískovým blokem Sendwix

Příspěvek stavebníka

Zdravím stavebníky. Článkem bych se chtěl podělit o zkušenost s protahováním kabelů elektriky do vápenopískového bloku Sendwix (VPC) a s problémy, které vzniknou kvůli špatnému zdění cihel. Tento článek se nezabývá zasekáváním elektriky do žlábků vytvořených např. flexou...

Pro systém VPC jsem se rozhodl kvůli akumulaci tepla, a teké proto, že z "obyčejných červených pálených cihel" vám dnes nikdo zdít nebude, nenajdete lidi. 

VPC je dobrá akumulační cihla a při zdění jsem viděl, jak mají díry, a hned jsem dostal nápad, jak ty díry využít na zasekávání elektriky... Ale to bych musel zedníky trochu lépe hlídat a už před tím tomuto rozumět. 

Popis VPC

 • Různé tloušťky VPC cihel mají různé díry a různou hustotu svislých děr, typicky však průměr 5 cm, respektive 2,5 cm a hustotu udává výrobce v % množství děr k celé cihle
 • Díry jsou v cihlách z důvodu šetření hmotnosti a také pro kabeláž
 • Většina děr však neprochází plně skrz cihlu – tj. na spodní straně začíná, ale na horní straně je díra ucpaná cca 3–4 cm materiálu

Postup při vytvoření krabice a průchodu kabelu ke krabici od země:

 • Použijeme vrtačku a vykružovátko. VPC je dost tvrdá cihla, takže vytvořit vykružovákem celou díru na krabici se nepovede (možná úplně novým nástrojem), takže uděláme kolo s hloubkou cca 0,5 cm i více, dle možností.
 • Co je tvrdé, je také křehké! Proto ve druhé fázi využijeme SDS vrták s příklepem a snažíme se vykrouženou díru zvětšovat – toto jde celkem snadno ale POZOR! – práce zde musí být jako práce sochaře pěkně kousek po kousku! Jinak, pokud se do toho opřete třeba středem vší silou, pak vyleze na druhé straně nejen vrták, ale i značná část cihly :-) a uděláte obrovské praskliny v cihle. Nicméně je vysekávání vrtákem rychlejší cesta než vykružovákem.
 • Potom opět vykružovákem dohladíme/uhladíme díru do požadovaného otvoru
 • Následuje udělat svislou díru až na zem, tj. využijeme díry cihel, avšak mezi „šáry“ musíme cihly rozbít – tam je to místo kde je díra „ucpaná“ nebo zde napadala malta při zdění. Provede se to zase SDS vrtákem s příklepem. A nebojte se zvětšit díru, ať tam lépe prochází kabel a nezasekává se vám o zbytky hran.
 • Někde dole, kde je patka prvního šáru, uděláme vstupní díru na kabeláž.
 • Spustíme provázek z krabice až dolů, navážeme kabel, a ten protáhneme. Někdy jde kabel protáhnout i nasunováním.
 • 5cm dírou lze takto bez problémů protáhnout min 4 kabely a max. cca 8. Naopak 2,5cm dírou protáhnete nanejvýš 4 kabely a to opravdu s velkým úsilím.

 Chybné zdění

 • Chybné zdění Vám způsobí obrovské problémy s protahováním kabelů, viz. obrázek. Jde o obvodovou cihlu VPC 24 cm a šáry vyzděné „jedním směrem“ a šáry „sřídající se“. Pokud Vám to tak vyzdí jako mě, tak máte omezení pouze na 2,5cm díru (malou označenou zeleně), naopak kdyby jenom otočili ve druhém šáru směr cihly tak bych měl k dispozici 5cm díru (označená modře).
 • Dalším prohřeškem je, když se vám cihly nepřekládají rovnoměrně na střed (jasně, že jsou řezy, ale ty řezy by měly být na okrajích a v rozích místností a nikoliv uprostřed stěn). Důsledkem toho je, že Vám díry přesně nesedí v šárech pod sebou, naštěstí příčkovky VPC mají 3 díry po 5 cm, takže to tam vždycky nějak napojíte, ale přidává to moc moc práce…

 

Fotogalerie

Protahování elektrických kabelů vápenopískovým blokem Sendwix
Protahování elektrických kabelů vápenopískovým blokem Sendwix<br />Špatně a dobře vyzděné VPC pro protahování kabelů
Protahování elektrických kabelů vápenopískovým blokem Sendwix<br />Chybně vyzděné VPC 24 cm bloky pro protahování elektriky
Protahování elektrických kabelů vápenopískovým blokem Sendwix<br />Chranička Kabuflex až do elektrické krabice

Stavební etapa: elektroinstalace

2 komentáře

tadamec
napsal(a) tadamec/18. čvc 2019 09:28

My jsme teď dotahali elektero ve VPC Vapis 200 a musím říct, že občas to byl docela boj projít kanálkem, drážkování bylo daleko jednoduší. Každopádně pokud bych stavěl znova, tak bych si připravil díry a zkontroloval kanálky už ve fázi zdění a pak si myslím, že by to byla těžká pohoda a usnadnilo by to hodně práci.

Odkaz Komentáře
Red
napsal(a) Red/18. čvc 2019 07:44

Dobrý den,
musím reagovat.
Článek je podle mě zavádějící. Díry které Vy označujete modrou a zelenou barvou jsou odlehčovací. Pro prostup kabelů se primárně používají průběžné odlehčovací díry (v přípradě 8DF jsou to i manipulační). Dnes nově 8DF-LDE už má dvě průběžné odlehčovací díry. Když budete otáčet cihly o 180° tak budete začínat roh nejdříve velkou "kapsou" k rohové vazbě z 2DF a dal pokládat cihly, tak že je zasunete ze z hora do sebe přesně na PD. Ale druhý řádek začnete malou "kapsou" k rohu z 2DF a tím pádem další položené cihly tímto směrem nemůžete zasunout přesně ze z hora na PD, protože máte malou "kapsu" dole a přes předcházející cihlu nedostane ruku, takže máte dvě možnosti, buď cihlu pustíte a necháte vlastní vahou spadnout do lepidla, nebo ji budete dávat šikmo a pak ji dotlačíte. Oboje podle mě špatně. Pár řádku jsem takto vyzdil a jeto pracné, nepřesné a pomalé.

Jinak moje osobní zkušenost, je taková, že použití drážkovačky a příklepové korunky je jednodušší a rychlejší, bez omezení modulu, který udávají použité cihly. Měl jsem za 3h celý dům ve dvou lidech vydrážkován i vyvrtán. Je pravda, že cihla občas praskne, ale ne nijak významně. Poškození je srovnatelné s dírami které jste udělal navíc kvůli protažení odlehčovacími dírami a je zanedbatelné s poškozením které uděláte pro vedení vody a odpadů. Platí to bohužel pouze pro nosné zdivo. Příčky postavené ze 4DF, můžte pouze vydrážkovat, při použítí příklepové korunky jsou poškození obrovská.

Zde: https://www.sendwix.cz/prirucka-vpc/prirucka.html?id=815#section

Odkaz Komentáře